20 توصیه کاربردی برای شرکت در پیاده روی اربعین 1401

به گزارش برنا؛ 20 نکته مهم و کاربردی در پیاده روی اربعین سال ۱۴۰۱ عبارتند از : 

 1. بهتر است تا یک کوله پشتی بزرگ، کوله بار سفرتان باشد تا حمل آن برایتان راحت‌تر باشد. سعی کنید تا بار سفرتان سبک باشد، مسیر طولانی است و کوله‌ی سنگین باعث می‌شود تا پیاده روی برایتان سخت باشد و زود خسته بشوید.
 2. بهتر است با توجه به گرم بودن هوا در اربعین ۱۴۰۱، چفیه، کلاه، چتر و عینک هم در طول روز و در زیر آفتاب همراه داشته باشید. چفیه بزرگ بسیار کاربردی است، مخصوصا برای پوشاندن سر و صورت در برابر سرما و گرما کاربردی است.
 3. کفش طبی دارای پاشنه نرم، مناسب ترین کفش است، به کمر ضربه وارد نمی کند و از آنجایی که در هنگام پیاده روی پای شما متورم می‌شود، داشتن کفش بنددار موجب می‌شود بتوانید کمی کفش را گشاد کنید تا به پا فشار کمتری وارد شود.
 4. لیوان شخصی دردار، چنگال، قاشق، بشقاب، پتوی مسافرتی، حوله کوچک، ملافه کوچک مسافرتی و بطری خالی همراه داشته باشید و از این بطری برای شستن دست و صورت و … استفاده کنید.
 5. حتما شارژر گوشی همراهتان باشد زیرا در طول راه، پنل های ۱۵ یا ۲۰ تایی برق، مخصوص شارژ کردن موبایل وجود دارد.
 6. بهتر است کمی پول ملی کشور عراق، یعنی دینار، همراتان باشد، هرچند که در طول مسیر همه چیز رایگان است و در طول این چند روز خرج زیادی نخواهید داشت.
 7. زائران بهتر است یک کارت شناسایی درمانی برای خود درست کنند. در برگه ای مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی و نام پدر، سن، سابقه بیماری، شماره تلفن ضروری، آدرس، گروه خونی و محل استقرار خود را در این کارت نوشته به همراه عکس خود در کوله پشتی قرار دهند و حتماً گذرنامه همراه داشته باشند.
 8. پیاده روی خودتان را هر روز از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل به پایان برسانید، زیرا بعد از ساعت ۹ شب، بسیاری از زائران و موکب داران تا اذان صبح استراحت می‌کنند. هرچند که عده ای ترجیح می دهند تا اذان صبح پیاده روی کرده و بعد از طلوع آفتاب استراحت کنند. به همین خاطر هم، خیلی از موکب داران در طول شب، چایی، شیر داغ و وسایل مورد نیاز شما را آماده کرده‌اند تا پیمودن مسیر پیاده روی را برای شما آسان‌تر کنند.
 9. بهتر است تا اولین شب را در یکی از موکب های نزدیک به ستون ۵۰۰ و دومین شب را در حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.
 10. با فرا رسیدن شب، یکی از صدها موکب، حسینیه و چادرهایی که برای اسکان زائران فراهم شده را انتخاب و شب را با آسودگی خاطر استراحت کنید.
 11. مسیر شلوغ است، بنابراین بهتر است تا هماهنگ با همراهان و کاروان حرکت کنین تا عقب نمانید، البته اگر هم راه را گم کردید، کافیست تا نزد ستاد عتبات عالیات ایران و یا مراکز افراد گمشده در ستون های ۷۲ ، ۳۳۵ ، ۶۰۲ ، ۱۱۰۳ ( هر ۳ کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده ) و حرم حضرت عباس (علیه السلام)، مراجعه کنید. شماره تلفن‌های ضروری را به همراه داشته باشید.
 12. برای تماس تلفنی هم بهترین زمان، قبل از طلوع آفتاب است، یعنی زمانی که ترافیک شبکه بالا نیست و در نتیجه تماس راحتی با ایران خواهید داشت.
 13. از نظر وجود سرویس بهداشتی، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا به تعداد زیاد در بین راه وجود داشته و حتی بعضی از موکب ها سرویس بهداشتی فرنگی هم دارند.
 14. بسته به توانتان پیاده روی کنید و هر زمانی لازم بود استراحت کنید. درصورتی که قادر به ادامه مسیر نیستید، نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید، می توانید از ون، ماشین و یا اتوبوس‌هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.
 15. با توجه به گرم بودن هوا در اربعین سال ۱۴۰۱ حتما مواردی مانند عرق کاسنی، خاکشیر و سایر داروهای گیاهی جهت جلوگیری از گرمازدگی همراه داشته باشید.
 16. همراه داشتن بعضی از داروها مانند استامینوفن، پماد برای عرق سوز شدن، قرص حساسیت، قرص معده و… همراه داشته باشید.
 17. تا حد امکان مایعات مصرف کنید و از پرخوری زیاد بپرهیزید.
 18. زمان شرکت در پیاده روی اربعین از همراه داشتن وسایل قیمتی، پول نقد زیاد خودداری کنید. توجه کنید به دلیل شلوغی زیاد در حفظ تلفن همراه خود کوشا باشید.
 19. با توجه به شیوع کرونا همراه داشتن ماسک فیلتردار ضروری است. داشتن ماسک فیلتردار کمک زیادی به شما می‌کند تا از عوارض گردوغبار فضا در امان باشید.
 20. از همراه بردن افراد بالای ۶۰ سال و یا کمتر از ۱۵ سال خودداری نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف