۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

تا جام جهانی ۲۰۲۲ فقط کمتر از ۱۲ هفته و دقیقا ۸۱ روز باقی مانده است. “The Athletic” هر هفته تا شروع جام جهانی ستونی را منتشر می‌کند تا هواداران را در جریان همه رویدادهای قابل توجه، روندهای تاکتیکی و بازیکنان کلیدی تا سوت آغاز جام قرار دهد.

رونمایی پوما و آدیداس از لباس تیم‌ها برای جام جهانی

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

پوما و آدیداس این هفته از البسه چندین کشور برای حضور در جام جهانی رونمایی کردند که واکنش‌های متفاوتی داشتند.

شرکت آلمانی آدیداس لباس‌هایی را برای آلمان، آرژانتین، ژاپن، اسپانیا و مکزیک با تمرکز بر استفاده از مواد بازیافتی تولید کرده است. پیراهن‌های آلمان، ژاپن و آرژانتین از حداقل ۴۰ درصد مواد بازیافتی تولید شده‌اند. همچنین لباس های اسپانیا به طور قابل توجهی از مواد بازیافتی تولید می‌شود.

در مورد طرح‌های ژاپن و مکزیک نظرات مثبت زیادی وجود داشت.

لباس‌های تولید شده پوما برای جام جهانی سنتی هستند. به‌عنوان مثال، لباس‌های سنگال به اولین حضورشان در جام جهانی ۲۰۰۲ اشاره می‌کند که به یک چهارم نهایی رسیدند.

سوئیس به نسل موفق خود در اواسط دهه ۱۹۹۰ احترام گذاشت و لباس خود را بر این مبنا تولید کرد. همانطور که لباس مراکش ادای احترام به نسل طلایی ۱۹۹۸ آنهاست. جزئیات طلایی روی پیراهن صربستان، پیروزی آن‌ها در جام جهانی زیر ۲۰ سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

آیا ریم جایی در ترکیب برهالتر برای جام جهانی خواهد داشت؟

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

آیا گرگ برهالتر می‌تواند فهرست تیمش برای جام جهانی را بدون بازیکنی انتخاب کند که هر هفته حضوری ثابت در لیگ برتر انگلیس دارد؟ تیم ریم در این فصل در پست دفاع میانی توانسته عملکرد خوبی برای تیم باشگاهی خود داشته باشد. فولام که ریم را در خدمت خود دارد، برای سومین بار در پنج سال گذشته به لیگ برتر صعود کرد.

او هر هفته در بالاترین سطح بازی می‌کند اما ریم هنوز هم برای سبک بازی برهالتر مناسب نیست. 

غیرممکن است که این بازیکن در فهرست ۲۶ نفره تیم ملی آمریکا برای جام جهانی نباشد. تجربه او می‌تواند به تیم جوان ایالات متحده کمک کند. همچنین چپ‌پا بودن او را از زیمرمن، ریچاردز و دیگرانی که امیدوارند به تیم بپیوندند متمایز می‌کند.  

آمریکا در اولین دیدار خود در جام جهانی باید برابر تیم ملی فوتبال ولز قرار بگیرد. افرادی مانند کریستین پولیسیچ، وستون مک‌کنی و جیووانی رینا بزرگ‌ترین ستاره‌های تیم هستند و همه آن‌ها کمتر از ۲۴ سال سن دارند و به همین خاطر نیاز است تا بازیکنان باتجربه نیز در ترکیب آمریکا باشد.

به ناواس اعتماد داریم

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

برای سومین جام جهانی متوالی، امیدهای کاستاریکا به دستان قابل اعتماد کیلور ناواس است. در مقدماتی کونکاکاف، کاستاریکا هفت برد، چهار تساوی و یک شکست داشت و خیلی از این بازی‌ها را مدیون کیلور ناواس، دروازه‌بان خود بود.

این دروازه بان ۳۵ ساله شانس اول کاستاریکا در قطر است. البته او در رده باشگاهی تاکنون در این فصل بازی نکرده است. او هنوز در چهار بازی اول فصل برای پاری سن ژرمن بازی نکرده و نیمکت نشین بود. 

اگر کاستاریکا امیدوار به درخشش در گروه E برابر آلمان، ژاپن و اسپانیا باشد باید ناواس را در بهترین شرایط ممکن داشته باشد. مهاجمانی چون توماس مولر، تاکومی مینامینو و آنسو فاتی در این گروه هستند و ناواس وظیفه دشواری در این گروه دارد. ناواس در تابستان در آستانه پیوستن به ناپولی بود اما روزنامه اسپانیایی آس گزارش داد که مصدومیت طولانی مدت از ناحیه کمر باعث شد تا این بازیکن در پاریس بماند و این انتقال نهایی نشود.

کاستاریکا در جام جهانی در گروه دشواری قرار گرفته و برای درخشش باید ناواس را در بهترین حالت داشته باشد. هر چند هواداران فوتبال در کاستاریکا به قدری به این دروازه‌بان اعتماد دارند که همگی عقیده دارند در صورتی که ناواس در همه بازی‌های پاری سن ژرمن نیز نیمکت‌نشین باشد باید دروازه‌بان شماره یک کاستاریکا در جام جهانی باشد.

مصدومیت صیادمنش دغدغه ایران برای جام جهانی

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

حضور الله‌یار صیادمنش در قطر پس از اینکه مهاجم تیم ملی ایران در اوایل ماه جاری از ناحیه همسترینگ آسیب دید، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این بازیکن ۲۱ ساله که ۷ بازی برای ایران انجام داده و جوانترین گلزن آنها در تاریخ است، امیدوار بود که دراگان اسکوچیچ در این مسابقات او را در ترکیب قرار دهد.

صیادمنش نیم فصل دوم ۲۰۲۱-۲۰۲۲ را به صورت قرضی در هال سپری کرد و سپس در تابستان با قراردادی دائمی از فنرباغچه به این تیم پیوست.

صیادمنش قبل از مصدومیت در هر چهار مسابقه تیمش در لیگ دسته یک انگلیس حضور داشت.

او اولین بازی خود را برای ایران در ژوئن ۲۰۱۹ در ۱۷ سالگی مقابل سوریه انجام داد و ۹ دقیقه پس از ورود به زمین در دقیقه ۸۰ گلزنی کرد.

ایران در جام جهانی در گروه B با انگلیس، آمریکا و ولز هم‌گروه است.

بازیکنان آزاد با تجربه جام جهانی

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

برای بسیاری، تمرکز این هفته روی نقل و انتقالات است. روزهای پایانی پنجره نقل و انتقالات این هفته است و تعداد انگشت شماری از بازیکنان به صورت بازیکن آزاد هستند که به دنبال نشان دادن خود هستند تا در جام جهانی حاضر باشند.

جیسون دنایر بلژیکی و عدنان یانوزای برجسته ترین بازیکنان آزاد با تجربه حضور در جام جهانی هستند. دنایر پس از ۱۳۹ بازی و چهار فصل از سوی لیون بازیکن آزاد شد و این هفته مورد توجه ولورهمپتون قرار گرفت. همچنین عدنان یانوزای تابستان امسال پس از انجام ۱۶۸ بازی برای رئال سوسیداد، کنار گذاشته شد.

دنایر مدافع میانی ۳۵ بازی ملی برای بلژیک دارد و آخرین بار در مارس امسال در هر دو بازی دوستانه مقابل ایرلند و بورکینافاسو به میدان رفت. ۲۷ مورد از این بازی‌های ملی تحت هدایت سرمربی فعلی یعنی روبرتو مارتینس بوده است. اگرچه دنایر در چهار بازی تابستان امسال خود در لیگ ملت‌ها در ترکیب نبود ولی برای حضور در جام جهانی قطر شانس دارد.

همچنین عدنان یانوزای می‌تواند در هر دو جناح بازی کند و بازیکن توانمندی است که ممکن است برای جام جهانی در ترکیب بلژیک باشد.

هواداران انگلیس ممکن است گل زیبای یانوزای در مرحله گروهی در جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ را به یاد داشته باشند، اگرچه این تنها حضور او در جام جهانی روسیه بوده است. او همچنین در جام جهانی ۲۰۱۴ قابل کره جنوبی بازی کرد. یانوزای از اولین بازی خود در سال ۲۰۱۴ تنها ۱۵ بازی ملی انجام داده است.

تام راجیک استرالیایی پس از یک دهه حضور در سلتیک اسکاتلند بازیکن آزاد شد. او ۵۱ بازی ملی و ۸ گل برای تیم ملی کشورش دارد و ششمین بازیکن باتجربه استرالیاست. این هافبک تهاجمی معمولاً در نقش شماره ۱۰ ظاهر می شود. وی در هر سه بازی جام جهانی ۲۰۱۸  حضور داشت.

ادامه درخشش انکونکو در این فصل

۱۲ هفته تا جام جهانی فوتبال/ مهمترین اتفاقات ۳۲ تیم حاضر

فیفا ۵ بازیکنی که برای اولین بار در جام جهانی به میدان خواهند رفت را معرفی کرده که ما قصد دارید تا شروع جام جهانی عملکرد آنها را زیر نظر بگیریم.

داروین نونیز – اروگوئه/ ۱۱ بازی ۲ گل

کریستوفر انکونکو- فرانسه/ ۶ بازی صفر گل

لائوتارو مارتینس- آرژانتین/ ۳۸ بازی ۲۰ گل

جاناتان دیوید- کانادا/ ۳۰ بازی ۲۰ گل

دوسان ولاهوویچ – صربستان/ ۱۴ بازی ۷ گل

دوسان ولاهوویچ از صربستان به طرز ماهرانه‌ای ضربه ایستگاهی خود را برای یوونتوس مقابل رم به گل تبدیل کرد تا تنها پس از ۷۶ ثانیه یوونتوس موفق به باز کردن دروازه رم شود.

کریستوفر انکونکو فرانسوی هر دو گل تیمش را در برد ۲ بر صفر تیمش در خانه ولفسبورگ به ثمر رساند. اولی از روی نقطه پنالتی بود در حالی که دومی هوش بالای او را نشان داد که توانست به زیبایی دروازه حریف را باز کند. چهار گل انکونکو در این فصل او را در کنار شرالدو بکر از یونیون برلین بهترین گلزن بوندسلیگا کرده است. اگر دیدار سوپر کاپ مقابل بایرن مونیخ را نیز در نظر بگیریم، او در این فصل ۶ گل به ثمر رسانده است.

لائوتارو مارتینز آرژانتینی نیز در دیدار با لاتزیو تنها گل تیمش را به ثمر رساند، هرچند آنها ۳-۱ شکست خوردند.  

داروین نونیز بازیکن اروگوئه‌ای دومین جلسه محرومیت خود را سپری کرد و لیورپول در آنفیلد با نتیجه ۹ بر صفر بورنموث را شکست داد. روبرتو فیرمینو، رقیب او برای حضور در جایگاه اصلی در این دیدار درخشید.

همچنین جاناتان دیوید کانادایی در دیدار با آژاکسیو یک توپ به دیرک زد و نتوانست برای تیمش گلزنی کند.