گیلان، آماده پذیرایی از ۳۰ هزار زائر خارجی اربعین حسینی


گیلان، آماده پذیرایی از ۳۰ هزار زائر خارجی اربعین حسینی

استاندار گیلان به تدارک ویژه موکب‌های گیلانی برای میزبانی از زائران اربعین در کربلا اشاره کرد و گفت: گیلان آماده پذیرایی از حدود ۳۰ هزار زائر خارجی پیاده‌روی اربعین حسینی از طریق مرز آستاراست.

به گزارش خبرگزاری موج گیلان، اسدالله عباسی استاندار گیلان یکشنبه شب در گفت و گو با رادیو اربعین اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸، حدود ۱۸ هزار زائر خارجی برای عزیمت به مرز مهران و شرکت در پیاده‌روی اربعین از کشورهای آذربایجان، روسیه و غیره از مرز آستارا وارد استان شدند.

وی به پیش بینی ورود ۳۰ هزار زائر خارجی به گیلان در ایام اربعین اشاره و تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده آمادگی استقبال از این زوار آسیای میانه در استان مهیا و و مقدمات لازم برای این امر فراهم شده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تا زمان حاضر زائران خارجی وارد استان نشده اند، گفت: موکب‌هایی برای پذیرایی از آنان در مسیر ورود به گیلان مستقر و آماده شده است.

وی به انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای انتقال زائران خارجی از طریق مرز زمینی به مهران اشاره و خاطرنشان کرد: تا زمان حاضر ۱۲۰ دستگاه اتوبوس تدارک شده ضمن آنکه از ظرفیت مینی‌بوس‌ها و خودروهای سواری‌ نیز استفاده خواهیم کرد.

عباسی با اشاره به حجم زوار خارجی و تقاضای بالای گیلانیان ولایتمدار برای سفر اربعین تصریح کرد: با توجه به محدودیت ناوگان حمل و نقل، در این خصوص با استان‌های همجوار از جمله اردبیل و قزوین و نیز برخی نهادها در استان مذاکره شده تا ظرفیت انتقال زوار را افزایش داده و آنان را با سهولت و کمترین مشکل به مرز منتقل کنیم.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده تا زمان بازگشت زائران، اتوبوس ها و ناوگان حمل و نقلی استان به مرزهای خسروی و مهران اعزام شده و کار انتقال زوار را به خوبی انجام دهند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه برای زائران گیلانی موکب هایی در مرز مهران، طول مسیر و نیز برای اسکان و پذیرایی در شهر کربلا تدارک شده است، گفت: پیش بینی‌ها برای تامین مواد غذایی مورد نیاز و انتقال این مواد و تجهیزات به ایستگاه های پذیرایی هم صورت گرفته است.

دکتر عباسی به بررسی نقاط ضعف و قوت و آسیب‌شناسی اقدامات سال‌های گذشته در قالب جلسات راهبردی ستاد اربعین در استانداری و رفع آن‌ها اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی ها به گونه ای است که زائران بتوانند برای این سفر معنوی با کمترین مشکل مسیر را طی کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شلوغی و تراکم جمعیت تلاش شده محل‌های اسکان و مسیرها و زمان‌های تردد به نحوی برای زائران استان برنامه ریزی شود که کمترین مشکل را داشته باشند.

وی در ادامه از زوار اربعین حسینی خواست تا قبل از اعزام، دُز یادآور واکسن کرونا را تزریق و در طول مسیر پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و با توجه به گرمای هوا مراقبت های مربوطه برای جلوگیری از گرمازدگی را انجام دهند تا این سفر معنوی در سلامتی کامل سپری شود.