گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه امارات و پاکستان

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر امروز پنجشنبه در گفتگوی تلفنی با بلاول بوتو زرداری، همتای پاکستانی خود در خصوص مهم ترین موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و همچنین آخرین تحولات مربوط به مذاکرات برای رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز تأسف از جانباختن جمعی از مردم پاکستان در فاجعه سیل اخیر در این کشور، مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت و ملت این کشور ابراز داشت و تأکید کرد، جمهوری اسلامی ایران کمک های انسان دوستانه خود را به پاکستان ارسال کرده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اظهار داشت، در این نشست که پس از پنج سال وقفه برگزار گردید، توافقات خوبی انجام شد و امیدواریم این توافقات هر چه زودتر اجرایی و عملیاتی شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان از آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین – مند خبر داد و تأکید کرد ما اتفاق نظر داریم که بازگشایی بازارچه های مرزی در توسعه تجاری و امنیت مرزهای مشترک دو کشور نقش به سزایی دارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به تحولات افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور قوی اقوام افغانستانی در این کشور تأکید کرد و ابراز امیدواری نمود نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به زودی و با مشارکت کشورهای منطقه برگزار گردد.

امیرعبداللهیان همچنین آخرین تحولات مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها را بیان داشت.

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان در این گفتگوی تلفنی ضمن تشکر از ابراز همدردی و کمک های دولت و مردم ایران به مردم سیل زده پاکستان، خواهان همکاری و تداوم کمک های ایران با توجه به وسعت بالای خسارات وارده شد.

بلاول بوتو همچنین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، از آمادگی کشورش برای برگزاری کمیته های فنی میان دو کشور خبر داد.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین تأکید کرد دو کشور در موضوع افغانستان موضع مشترکی دارند.

وی با اشاره به رویکرد مثبت ایران در مذاکرات وین، ابراز داشت، تلاش شما را تحسین می‌کنم و از جانب دولت پاکستان اعلام می کنم که ایران حق دارد با دنیا تعامل آزاد داشته باشد و شرکت های مختلف باید بتوانند بدون هیچ محدودیتی در ایران سرمایه گذاری کنند.

وی همچنین از وزیر امور خارجه کشورمان دعوت کرد تا جهت پیگیری روند توسعه بیش از پیش روابط بین تهران و اسلام آباد، در آینده نزدیک به این کشور سفر نماید.

امیرعبداللهیان همچنین با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در خصوص مهم ترین موضوعات مورد اهتمام دو کشور و نیز آخرین تحولات مذاکره برای رفع تحریم‌ها گفتگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان سیاست خارجی دولت دکتر رئیسی در اولویت بخشیدن به روابط با همسایگان را مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از توسعه مناسبات رو به رشد دو کشور، حل و فصل برخی مشکلات کنسولی مربوط به ایرانیان در امارات از جمله مدارس ایرانی در آن کشور را خواستار شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همتای اماراتی خود را در جریان آخرین تحولات مربوط به مذاکرات رفع تحریم ها قرار داد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، حسن نیت و جدیت خود را نشان داده است و همکارانم با دقت و سرعت در حال بررسی متن و آماده سازی پاسخ هستند.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به اهمیت روابط کشورش با ایران، بر آمادگی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همچنین برگزاری نشست‌های اقتصادی و کنسولی دو جانبه تأکید کرد.

وی همچنین سلام های گرم شیخ محمد بن زائد، رییس دولت امارات را به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان ابلاغ کرد و اظهار امیدواری نمود در آینده نزدیک به ایران سفر نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز سلام رییس جمهور کشورمان برای شیخ محمد بن زاید رئیس امارات را ابلاغ کرد.

3111311