گروه های عراقی با تمسک بر روال قانونی، مسیر دوری از خشونت را در پیش گیرند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر کشور عراق در جمع خبرنگاران، گفت: تحولاتی که در عراق می گذرد، برای ما به دو جهت مهم و حساس است، نخست به لحاظ مکان که عراق کشور مهمی برای جمهوری اسلامی ایران است و ما این کشور را به عنوان کشور همسایه و هم کیش خود می دانیم و امنیت عراق بر امنیت کل منطقه تاثیر دارد، لذا از این جهت صلح و ثبات در عراق یکی از خواسته های ایران است.

وی افزود: موضوع دوم ایام خاص اربعین است، بسیاری از زائران ایرانی و شیفتگان اهل بیت (ع) از کشورهای شرقی عراق، از مسیر ایران به عتبات سفر می کنند، لذا در این بازه ناامن شدن این کشور و بسته شدن مرزها نگرانی ویژه ای ایجاد کرده است.

عمویی خاطرنشان کرد: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت در عراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران با همه طرف های عراقی ارتباط دارد، اما دخالتی در تحولات این کشور ندارد، بلکه ما تاکید داریم همه گروه های عراقی با تمسک بر روال قانونی مسیر دوری از خشونت و گفتگو را در پیش گیرند و این به نفع مردم عراق و خواسته مردم ایران است.

انتهای پیام/