کنجاله زیتون بهترین جیره خوراک دام سبک


کنجاله زیتون بهترین جیره خوراک دام سبک

کارشناس ارشد تغذیه بیان کرد: کنجاله زیتون جایگزین مناسبی برای جو و ذرت در جیره غذایی دام است و می‌توان از آن به میزان ۲۸ درصد در خوراک دام استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، جلال علی آبادی کارشناس ارشد تغذیه در اعلام: کنجاله زیتون به علت داشتن ارزش غذایی بالا و خوش خوراک بودن می‌تواند بخش مهمی از جیره خوراک دام سبک را در بر گیرد.

علی آبادی در ادامه این سخنان تصریح کرد: کنجاله زیتون جایگزین مناسبی برای جو و ذرت در جیره غذایی دام است و می‌توان از آن به میزان ۲۸ درصد در خوراک دام استفاده کرد.

کارشناس ارشد تغذیه اظهار کرد: کنجاله زیتون شامل مواد معدنی از جمله پتاسیم، روی، آهن، کلسیم، سدیم، منیزیم و اسید اولنیک است و به علت داشتن فیبر بالا و ویتامین‌های محلول در چربی A, K و E انرژی فوق العاده‌ای دارد که باعث افزایش میزان باروری و تقویت قوای جنسی دام میشود.

وی همچنین یادآوری کرد: کنجاله زیتون همچنین به علت داشتن روغن امگا ۳ و امگا ۶ و اسید‌های چرب اشباع نشده موجب هضم بهتر در دام شده و کیفیت چربی شیر را به همراه دارد.

علی آبادی در خاتمه خاطرنشان کرد: ارزش غذایی بالای کنجاله زیتون در کنار قیمت مناسب آن موجب مقرون به صرفه شدن این خوراک می‌شود و برای دامداران صرفه اقتصادی به همراه دارد.