کمبود 23 هزار مترمکعبی آب برای آبیاری فضای سبز منطقه 21 تهران/ دفتر دانشگاه، صنعت و مدیریت شهری تاسیس کردیم

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، نشست خبری حسین کاشانی‌پور شهردار منطقه 21 تهران امروز (دوشنبه 14 شهریور) در این منطقه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

وی در پاسخ به سوال خبرگزاری برنا درباره فضای سبز این منطقه گفت: فضای سبز شهرداری منطقه 21 که از گذشته های دور وجود داشته و تلاش داریم آنها حفظ کنیم 935 هکتار است که 45 هزار مترمکعب آب برای آبیاری نیاز داریم اما فقط 23 هزار مترمکعب آب به ما می دهند.

وی درباره وجود پارک بانوان و مادران در منطقه 21 افزود: یک پارک بانوان در منطقه داریم و در 3 محله هم اتاق مادر و کودک داریم.

کاشانی پور در پاسخ به دیگر سوال خبرگزاری برنا درباره روشنایی کم معابر و بزرگراه های منطقه 21 با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی عالی‌ترین متولی مقوله امنیت در کشور است، اظهار کرد: سعی شده است در معابر اصلی ارتقا روشنایی داشته باشیم؛ اما این موضوع باید با هشدار فرمانده انتظامی تهران با دوستان در شورای عالی امنیت ملی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی همچنین گفت: یک مرکز هم‌افزایی و توسعه تعاملات صنعت، دانشگاه و مدیریت شهری تا ماه آینده افتتاح خواهد شد و تحولی در این عرصه خواهد بود.

کاشانی‌پور با اشاره به اینکه نهایی شدن کارهای بر زمین مانده از برنامه‌های مدنظر بوده است، گفت: بر همین اساس بزرگراه متوسلیان و سه‌راه باغستان که از سال 98 آغاز شده بود و در سال 1400 کمتر از 50 درصد پیشرفت داشت و به عبارتی 20 ماه متوقف مانده بود با جذب اعتبار 4 لاین آن در اسفند سال پیش و 4 لاین دیگر در اردیبهشت امسال راه‌اندازی شد و این مسأله کاهش ترافیک در دروازه غربی تهران را به همراه داشت.

index365412545

وی با اشاره به محله جزیره در منطقه 21 گفت:‌ 200 خانوار در سه کوچه‌ای در این منطقه زندگی می‌کردند که اگر از کوچه‌هایشان خارج می‌شدند باید 10 کیلومتر دور می‌زدند تا مجدد بتوانند به این کوچه‌ها ورود یابند که خوشبختانه این مشکل در حال برطرف شدن و اصلاح است.

شهردار منطقه 21 تهران  از بهسازی اساسی بزرگراه‌های فتح،‌متوسلیان و لشکری در این منطقه خبر داد و گفت:‌پروژه‌های مشارکتی مانند بازار قطعات خودرو در حال اصلاح و به سرانجام رسیدن است و ان‌شاءالله با کارگروه ویژه‌ای که تشکیل شده این پروژه مشارکتی بزرگ به سرانجام می‌رسد.

کاشانی‌پور گفت:‌همچنین تعامل شهرداری با صنعت در این منطقه بسیار مطلوب بوده و توانستیم سهم خودمان را جهت راه‌‌اندازی مجدد کارخانه ارج اجرایی کنیم و خوشبختانه خط تولید این کارخانه راه افتاد.

وی از تدوین 37 طرح توسعه‌ای محلی با همکاری نخبگان خبر داد و گفت: همچنین 2350 خانوار از سال 94 توسط وزارت مسکن و شهرسازی مسکن دریافت کرده بودند ولی برای مدرسه و درمانگاه این خانوارها فکری نشده بود که خوشبختانه رفع این مشکل در حال انجام است.

شهردار منطقه 21 تهران خاطرنشان کرد:‌ ورزشگاه صنعت، معدن نیز 20 سال بود ناتمام مانده بود و اکنون وزارت صنعت و معدن با پیگیری‌های شهرداری وعده داده که این مشکل برطرف و ورزشگاه در اختیار شهروندان این منطقه قرار گیرد.

کاشانی‌پور خاطرنشان کرد: منطقه 21 به لحاظ حوزه حمل و نقل عمومی محروم است و حتی یک ایستگاه مترو و بی‌آر‌تی ندارد.از طرفی فقط 46 اتوبوس آن هم اکثرا فرسوده در کل شهرک‌های منطقه تردد دارد.

شهردار منطقه 21 گفت: یکی دیگر از چالش‌هایی که در منطقه 22 با آن روبرو بودیم محله‌ای است تحت عنوان «جزیره» که متاسفانه در طی 40 سال گذشته از انقلاب، هنوز مشکلات این محله پابرجا بوده است که در همین ارتباط نیز توافقی را با سپاه انجام دادیم تا دیوارهای زمین متعلق به سپاه در این محدوده عقب‌نشینی کرده و بتوانیم این جزیره را از بن‌بست خارج کنیم که در همین ارتباط اقدامات خوبی صورت گرفته است.

کاشانی‌پور گفت: همچنین از محل کمک‌های مردمی، کلنگ‌زنی حسینیه‌ای در عید غدیر امسال در محله جزیره انجام شد که ان‌شاءالله در روز 28 صفر این حسینیه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در ادامه به بزرگراه آزادگان، لشگری و متوسلیان اشاره کرد و گفت: این محدوده‌های نیز بالای 20 سال است که تجدید روکش نشده‌اند و در همین زمینه مشکلات عدیده‌ای را در خصوص جداول داشته است که با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده اقدامات قابل توجهی برای روکش آسفالت آنها صورت گرفته است.

شهردار منطقه 21 با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری این منطقه جهت آسفالت کوچه‌ها و معابر در این منطقه گفت: با توجه به اینکه سال‌ها این معابر آسفالت جدید نشده‌اند آسفالت‌ریزی این محدوده‌ها در دستور کار قرار گرفت و تا خردادماه ظرفیت آسفالت منطقه به پایان رسید البته ما توانستیم در قالب طرح خدمت مضاعف 2400 تن آسفالت جدید از معاونت فنی عمرانی دریافت کنیم و در ادامه آسفالت‌ریزی سایر معابر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کاشانی‌پور ادامه داد: یکی از مشکلات که سال‌های زیادی منطقه 21 با آن روبرو بوده است موضوع پروژه‌های مشارکتی است که از آن جمله می‌توان به پروژه مشارکتی شهرداری تهران با بانک ملی و راه‌اندازی بازار قطعات خودرو اشاره کرد که در همین زمینه بازنگری در قرارداد پروژه انجام و مراحل کارشناسی حق السهم شهرداری و بانک ملی مشخص و یک اقدام اساسی بر اساس واقعیت‌های موجود در خصوص پروژه انجام شده است.

index1452122

وی با اشاره به سرانه فضای سبز در منطقه گفت: در حال حاضر منطقه 21 رتبه دوم را با 935 هکتار فضای سبز در بین مناطق شهر تهران را برعهده دارد و این در حالی است که ما برای حفظ و نگهداری و آبیاری این مقدار فضای سبز نیازمند به 40 هزار متر مکعب آب داریم که در حال حاضر 24 هزار متر مکعب آب داریم که با کسری 21 هزار متر مکعب آب جهت آبیاری فضای سبز این منطقه روبرو هستیم البته در این زمینه تلاش‌هایی برای استفاده از پساب فیروزبهرام و همچنین پساب برخی از کارخانجات شده است اما به هر حالت ما با مشکلی در این زمینه روبرو هستیم.

شهردار منطقه 21 با اشاره به ایجاد بوستان مادر و کودک در منطقه 21 گفت: ان‌شاءالله این بوستان نیز به زودی مورد استفاده شهروندان قرار خواهد گرفت.

کاشانی‌پور به راه‌اندازی مجدد کارخانه ارج پس از سال‌ها اشاره کرد و گفت: این کارخانه مدت‌ها بود تعطیل شده بود که با مشارکت شهرداری تهران پس از سال‌ها این کارخانه مجددا احیا شده است علاوه بر اینکه کارخانجات نیز ورود جدی را به مسئولیت اجتماعی خود داشته‌اند.

وی به 37 طرح توسعه‌ای محلی منطقه 21 اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها با مشارکت نخبگان اجرا می‌شود که برخی از آنها شروع و ان‌شاءالله مابقی نیز تا پایان سال آغاز خواهند شد.

شهردار منطقه 21 با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت حمل و نقل در منطقه 21، شرایط خوبی را ندارد گفت: ما متاسفانه در این منطقه حتی یک ایستگاه مترو و بی‌آرتی نداریم. علاوه بر اینکه ناوگان اتوبوسرانی ما فرسوده بوده اگر چه اخیرا 8 اتوبوس به ما داده‌اند اما باز هم در این زمینه با مشکل عدیده‌ای روبرو هستیم به طوری که ما نیازمند به 150 اتوبوس هستیم که در حال حاضر 46 اتوبوس در منطقه فعال هستند.

کاشانی‌پور ادامه داد: با توجه به این شرایط در حوزه حمل و نقل در 3 بخش کارهایی را انجام می دهیم که از آن جمله می‌توان به حوزه مترو، در قالب TOD در خط 10 و 11 پیگیری می‌شود.

وی همچنین به راه‌اندازی ایستگاه ریل‌باس، در 6 ماه آینده خبر داد و گفت:‌ با توجه به اینکه ما در این بخش با کمبود اتوبوس و نبود خط مترو روبرو هستیم به همین دلیل بنا داریم در منطقه ضلع جنوبی جاده فتح و با توجه به استقرار راه‌آهن جمهوری اسلامی، طرح ریل‌باس را راه‌اندازی کنیم تا مردم در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب به این منطقه منتقل شوند.

شهردار منطقه 21 در ادامه اذعان کرد: منطقه ۲۱ دیار پیشرفت و نوآوری است و زمانی که وارد صنعت می‌شویم، شاهد پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی هستیم.

کاشانی‌پور خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌ها اختصاص بخشی از یک بوستان به معلولین بود و طرح آن مصوب شد و به اجرا در خواهد آمد.

وی در ادامه بیان کرد: پروژه پساب «فیروزبهرام» که تأمین منابع آبی را انجام دهد نیاز به اعتبار و عملیات سنگینی است که در پی این هستیم تا زودتر این موضوع را به جریان اندازیم و مقداری کار پیچیده‌ای است که دنبال آن هستیم.

کاشانی‌پور در ادامه بیان کرد: معمولاً درختان به‌خصوص درختانی که در بوستان‌های جنگلی هستند، چیزی که الان بروز می‌دهند، لطمه‌ای است که به سال‌های قبل بازمی‌گردد و تلاش ما بر این است که جبران کنیم.

شهردار منطقه ۲۱ در ادامه اظهار کرد: متأسفانه صداهای ناشی از فرودگاه مردم را آزار می‌دهد و در مساجد تاکنون چندین بار طرح موضوع شده است.

index4563211

وی در ادامه بیان کرد: مساله فرودگاه یک موضوع ملی است اما مردم منطقه ما آزار می‌بینند و تنها کار این بود که از ۱۲ شب تا چهار صبح پروازی انجام نشود.

کاشانی‌پور با اشاره به ایجاد محدودیت‌های ساخت و ساز در این منطقه به‌دلیل وجود فرودگاه عنوان کرد: در جلسات مختلف به این موضوع اشاره شد که فرودگاه حداقل باید خسارت مردم را دهد؛ چرا که طبق طرح تفصیلی در اینجا امکان ساخت و ساز تا هفت طبقه وجود دارد اما در عمل دو طبقه بیشتر نمی‌توان ساخت.

شهردار منطقه ۲۱ اظهار کرد: در خصوص قرارگاه جهادی مسکن با احصاء ظرفیت‌های مردمی و دولتی حدود ۲۰ هزار واحد را پذیرفتیم که در منطقه پیگیری کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر چند پروژه آماده داریم که یکی پروژه شش هزار واحدی در جنب بوستان حضرت خدیجه (س) است و شاید در کمتر از یک ماه آینده کلنگ آن بر زمین خورد.

کاشانی‌پور خاطرنشان کرد: یک پروژه هفت هزار واحدی نیز در ضلع شمالی لشکری است که مراحل اولیه آن برای صدور پروانه در حال انجام است و بخشی نیز اراضی مجموعه مسکن و شهرسازی است که در حال مذاکره هستیم و اگر از ضوابط دست و پا گیر عبور کنیم، امیدواریم از ۲۰ هزار واحد نیز عبور کنیم.

شهردار منطقه ۲۱ خاطرنشان کرد: در حال حاضر جهت‌گیری ۲۰ هزار واحد در منطقه ۲۱ در قرارگاه جهادی مسکن را داریم که برخی از آنها شروع شده است.

کاشانی‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: در خصوص اربعین که یک کنگره جهانی است، سهم مردم ایران بعد از مردم عراق بالاترین سهم است.

شهردار منطقه ۲۱ در ادامه اظهار کرد: شهرداری تهران صرفاً برای کمک می‌روند و بر همین اساس چند قرارگاه پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: کسانی که داوطلب بودند اعلام آمادگی کردند و قرار بر این شد حدود ۸۰ نفر از سطح منطقه برای مسجد کوفه مستقر شوند و خدماتی را ارائه دهند.

کاشانی‌پور در ادامه عنوان کرد: از خیرین دعوت به‌عمل آمد و برخی به‌صورت نقدی کمک کرده‌اند.

انتهای پیام/

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف