کشف فساد نشان از سلامت و فساد ستیزی نظام دارد


کشف فساد نشان از سلامت و فساد ستیزی نظام دارد

مدیر نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در هرمزگان گفت: کشف فساد و معرفی آن نشان از سلامت و فساد ستیزی نظام دارد که در این رابطه نهاد های نظارتی باید کار خود را با انسجام و اطلاع رسانی بیشتری انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، پرویز سالاری مدیر نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در هرمزگان در دیدار با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان با گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: برای پیشگیری از وقوع جرم قوانین و دستورالعمل به اندازه کافی وجود دارد اما انسجام رسانه‌ای و هماوردی و هماهنگی بین دستگاه‌های نظارتی نیز لازم و ضروری است. 

وی با بیان اینکه رسانه‌ها به وظیفه خود در قبال معرفی دستاوردهای نظام خوب عمل نمی‌کنند گفت: دفتر توسعه سازمان ملل در سال 1401 در یک تحقیق و ارزیابی شاخص توسعه یافتگی ایران را که در سال 1357، 110 بود با صعود 45 رتبه در جایگاه 65 اعلام کرد که نشان می دهد ایران در بین پر سرعت‌ترین کشورهای قرار دارد که درحال رشد و توسعه است. 

سالاری با بیان اینکه این ارزیابی در بخش های مختلف توسعه از جمله نیروی انسانی، بهداشت، میزان بهره‌مندی از آموزش و زندگی آبرومندانه انجام شده تصریح کرد: در بحث مولفه‌های قدرت نیز ایران هفتمین قدرت جهان معرفی شده است که در این رابطه رسانه ها باید اطلاع رسانی لازم را انجام می دادند که متاسفانه به وظیفه خود عمل نکردند. 

وی با اشاره به بحث آموزش و آگاهی بخشی و نقش مهم آن در پیشگیری از وقوع جرم گفت: اگر آموزش و آگاهی بخشی صورت گیرد، هزینه تخلف برای متخلفین بالا خواهد رفت.

مدیر نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از رسالت های قوه قضائیه احیا و اقامه حقوق عامه است تاکید کرد: ظلمی که به هرمزگان در خصوص انفال می شود در هیچ استانی از کشور وجود ندارد. 

وی با اشاره به واگذاری انفال و اموال عمومی با رانت به اشخاصی خاص افزود: افرادی خاص با تبانی با برخی کارشناسان دادگستری اقدام به تصرف زمین هایی غرب شهر بندرعباس تحت عنوان زمین کشاورزی نموده‌اند، این در حالی است که این زمین ها کوه و تپه ماهور است و هیچ گونه اثری از کشاورزی در آن‌ها وجود ندارد. 

سالاری همچنین از واگذاری 60 هکتار از اراضی دولتی در ورودی شهرستان سیریک به فردی مشخص خبر داد و در ادامه خواستار بررسی وضعیت کانون کارشناسان دادگستری دراستان شد.

وی به واگذاری شائبه برانگیز سایت های میگو اشاره کرد و گفت: براساس چه شاخص هایی این واگذاری ها صورت گرفته و از طرفی مدیرانی که مسبب وضع موجود هستند نیز ارتقا یافته‌اند که باید استانداری در این زمینه شفاف سازی لازم را انجام دهد. 

مدیر نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در هرمزگان تصریح کرد: نباید از مدیران و مسئولانی که در کارشان شائبه رانت  و انحراف اقتصادی وجود دارد استفاده شود. 

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال شکاف بین مردم و حاکمیت است گفت: هر چه شفافیت در عملکرد دستگاه‌ها و مدیران بیشتر باشد این شکاف کمتر خواهد شد و این مهم وظیفه ماست که با شفاف سازی فضای غبار آلود و معرفی مدیران رانت خوار و حمایت از مدیران فساد ستیز و پاک دست فضا را برای فعالیت فاسدان، کارچاق کن‌ها و رانت خواران ناامن کنیم که در این راستا دیده بان شفافیت و عدالت استان با تمام توان در کنار دستگاهای نظارتی و قضایی ایستاده است. 

سالاری همچنین به اهداف تشکیل نهاد دیده بان شفافیت و عدالت اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای فرمان 8 ماده‌ای حضرت آقا، این نهاد از بزرگان و دلسوزان نظام برای نظارت، ارزیابی و بررسی کار مدیران تشکیل شد که نهادی غیرسیاسی، حزبی و جناحی است.

حجت الاسلام مختار صادقی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان نیز در این نشست گفت: به برکت حضور رهبرکبیر انقلاب، مقام معظم رهبری و حمایت مردم نظام آلوده گذشته در کشور سرنگون شد و عزت به مردم ایران بازگشت. 

وی در ادامه افزود: ما هشت سال توانستیم در جنگی نابرابر به لطف خداوند در برابر دشمن ایستادگی کنیم و یک وجب از خاک میهن عزیزمان را تسلیم دشمن نکنیم.

حجت الاسلام صادقی ادامه داد: امروزه دشمن از طریق جبهه فرهنگی در حال نفوذ به کشور است که نمونه بارز آن همین ترویج بی حجابی و حضور مدیران ناسالم در دستگاه‌های اجرایی است. 

بیشتر بخوانید:

بهم زدن حیاط خلوت مدیران رانت خوار در مناطق آزاد

 

وی عنوان کرد: اگر در جبهه جنگ شکست می خوردیم شهادت نصیبمان می شد که برایمان افتخار بود، اما شکست در جبهه فرهنگی سبب دگرگونی فرهنگی کشور و بروز معضلات خواهد شد. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان با اشاره به برخی دگرگونی های فرهنگی که در جامعه امروز رخ داده است گفت: متولیان امور فرهنگی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند، از طرفی بودجه 5/1 درصد فرهنگی که بخشی از آن نیز صرف امور عمرانی در این حوزه می شود جواب‌گوی نیاز این بخش نیست. 

وی با اشاره به اینکه مردم ایران با تاسی از قرآن، نهج الابلاغه، صحیفه سجادیه، فرهنگ عاشورا و اربعین توانسته‌اند تاکنون در مقابل دسیسه‌های دشمنان مقابله کنند افزود: نباید در مقابل تهاجم فرهنگی بیگانگان کوتاه بیاییم و با استفاده از ابزار اطلاع رسانی و آگاهی بخشی راه را بر نفوذ دشمنان ببندیم. 

حجت الاسلام صادقی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: سامانه “سجام” در 24 ساعت شبانه روز آماده دریافت گزارشات مردمی در زمینه های مختلف و تخلفات صورت گرفته است. 

وی همچنین از اشتغال به کار واقعی زندانیان خبر داد و گفت: برای تکریم و حمایت از اعضای خانواده زندانیان جلوگیری از بزه احتمالی خانواده زندانیان، این افراد با حقوق اداره کار و بیمه در مکان های مختلف مشغول به کار هستند که در پایان ماه حقوق آن‌ها به حساب خانواده هایشان واریز می شود. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان با ابراز خرسندی از دیدار اعضای شورای مرکزی نهاددیده بان شفافیت و عدالت استان اظهارکرد : هر خبر مستندی که از سوی نهاد دیده بان ارسال شود رسیدگی خواهد شد و به هر میزان اخبار جامع، مستند و کامل تر باشد رسیدگی و پیشگیری از خلاف و فساد صورت گرفته آسان خواهد بود.