کشف اسناد محرمانه مربوط به خروج آمریکا از برجام در عمارت ترامپ

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه جزئیاتی درباره اسناد ضبط شده از عمارت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در فلوریدا منتشر کرد.

به نوشته کانال توئیتری شبکه «الجزیره»، این وزارتخانه اعلام کرد، در میان این اسناد محرمانه که ترامپ پس از اتمام دوره ریاست جمهوری با خود به منزل برده است، اسناد و مدارک مربوط به «یک روز بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران» نیز وجود دارد.

وزارت دادگستری آمریکا در پرونده‌ ۳۶ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه تشکیل شد، به تفصیل درباره شواهد مانع‌تراشی ترامپ بر سر تحقیقات این وزارتخانه مدارک ارائه کرده و از سوی دیگر درباره تلاش رئیس جمهور سابق آمریکا برای به انحراف کشیدن تحقیقات ابراز نگرانی کرده است.

دونالد ترامپ در سال ۱۳۹۷ به صورت یک‌جانبه از برجام خارج شده و مدعی شد خواستار توافقی محکم‌تر و طولانی‌تر با تهران است. دولت وی همچنین تحریم‌های یک‌جانبه گسترده‌ای تحت عنوان «فشار حداکثری» را علیه ایران اعمال کرد.

پیش از این نیز نشریه «رولینگ استون» به نقل از منابع مطلع گزارش داد ترامپ جزئیاتی در خصوص اقدامات غیر اخلاقی ماکرون را برای دستیارانش به شوخی بازگو می‌کرده است. طبق این گزارش، اخیراً اف‌بی‌آی در تفتیش عمارت ترامپ در فلوریدا فایلی با عنوان «اطلاعات درباره رئیس‌جمهور فرانسه» را یافته است.

دادستانها در آمریکا در یک سند دادگاهی در روز دوشنبه فاش کردند وزارت دادگستری آمریکا بررسی اولیه اسناد توقیف شده در اقامتگاه دونالد ترامپ مشهور به «مار-ئه-لاگو» در ایالت فلوریدا را با هدف تشخیص اینکه این اسناد مشمول قانون حفظ محرمانگی در رابطه وکیل/موکل هستند به پایان رسانده است.

این اسناد اوایل ماه جاری میلادی در حمله ماموران اف.بی.آی به اقامتگاه مار-ئه-لاگو کشف وضبط شدند و بعدا گزارش شد که در میان آنها چندین سند با طبقه بندی «فوق محرمانه» وجود داشته است.

310310