کاهش قیمت طلا و روند افزایشی سکه

طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشتند. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸عیار اکنون یک میلیون و ۲۷۵ هزار و ۴۴۵ تومان داد و ستد می‌شود. این رقم حدود سه هزار تومان کمتر از روز گذشته است.

اما قیمت سکه طرح جدید در این لحظه روند افزایشی دارد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ نسبت به روز گذشته، ۲۰۰ هزار بیشتر است. امروز البته سکه امامی به ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان هم رسید که با روز گذشته ۳۰۰ هزار تومان فاصله داشت. در مقطعی سکه امامی امروز به حدود ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم رسید اما با معکوس شدن روند قیمتی در بازار دلار، سکه هم کاهشی شد.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند صعودی دارد و به ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. این رقم حدود ۲۰۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته است. البته سکه بهار آزادی به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم رسید که با روز گذشته ۲۰۰ هزار تومان فاصله داشت.

بازگشت سکه بهار آزادی به کانال ۱۳ میلیون تومانی

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود هفت هزار تومان کمتر از روز گذشته. این نرخ حدود هزار تومان از ظهر امروز بیشتر است.

اما، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۱۴ میلیون و ۲۶ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به روز گذشته حدود ۵۳ هزار تومان بیشتر است. البته از ظهر امروز، هفت هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و ۱۳ میلیون و ۱,۶۹ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم ۴۱ هزار تومان از روز گذشته بیشتر است. البته از ظهر امروز، شش هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر، کاهشی و ۱,۷۳۸ دلار اعلام شده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

در مدت اخیر بازارهای مالی، از جمله طلا و سکه تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند. این روزها ابهامات در این زمینه، بازارها را با نوساناتی مواجه کرده است.

دلار امروز در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، صبح امروز روند افزایشی داشت و بار دیگر به کانال ۳۰ هزار تومانی وارد شد. اما دوباره به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت.

کف و سقف قیمت ارز آمریکایی در روز پنجشنبه ۲۹,۳۳۰ و ۲۹,۷۳۰ بود و در طول روز روند افزایشی داشت. ظهر همان روز، معامله‌گران خیابان فردوسی، دلار را بین ۲۹۲۰۰ تا ۲۹۶۰۰ تومان به فروش می‌رساندند. البته بیشتر آنها خریدار بودند.

روز جمعه کف و سقف قیمت دلار به ۲۹,۶۵۰ و ۲۹,۹۸۰ رسید. البته اقتصادنیوز نوشت: «اسکناس آمریکایی شب گذشته در معاملات پشت خطی مرز ۳۰ هزار تومان را هم شکست و بالای مرز مذکور معامله شد.»

امروز هم معاملات نقدی دلار در کانال ۳۰ هزار تومان و با نرخ ۳۰,۱۵۰ کلید خورد. در ادامه به ۳۰,۱۶۰ تومان هم رسید اما دوباره کاهشی شد. به گونه‌ای که قیمت‌های پیشنهادی به ۲۹,۹۰۰ تومان نیز رسید و در مواردی در مرز ۳۰ هزار تومان نیز معامله می‌شد.

همین نوسانات در مورد معاملات غیرقانونی فردایی هم وجود داشت. اکنون قیمت‌ها در این بازار، کاهشی است.

آخرین اخبار از مذاکرات

انتظارها برای اعلام نتایج احیا برجام روز به روز طولانی‌تر می‌شود. در گزارش جدیدی که از رسانه آمریکایی منتشر شده هم نمی‌توان جواب قطعی را گرفت که احیا برجام نزدیک است یا نه؟

چیزی که مشخص است این است که ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای اختلافاتی دارند. در این میان اسرائیل هم نگران انجام توافقات برجام است که ظاهرا در سفر اخیرش به واشنگتن دغدغه‌هایش مرتفع شده‌ است.

انتخاب به نقل از بلومبرگ نوشت، به گفته مقامات مطلع از مذاکرات، ایالات متحده و ایران همچنان بر سر جزئیات کلیدی توافق برای احیا برجام اختلاف دارند و ممکن است چندین هفته برای حل اختلافاتشان زمان نیاز باشد.

۳ بازه زمانی اعلان نتیجه برجام

به هر حال، نزدیک دو هفته است که همه منتظر اعلان نتیجه مذاکرات برجام هستند. هم ایران و هم اروپا متن توافقی را خوانده و به آن پاسخ داده‌اند. برخی می‌گویند سرنوشت برجام همین روزها اعلام می‌شود و برخی می‌گویند حداقل یک دور دیگر مذاکره انجام می‌شود.

برخی می‌گویند ظرف چند روز آینده، برخی می‌گویند قبل نشست فصلی شورای حکام آژانس و برخی دیگر می‌گویند نزدیک انتخابات کنگره در آذر. اما گویا باید منتظر نتیجه در روزهای نزدیک بود.

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: با توجه به دریافت پاسخ آمریکا توسط بروکسل، این احتمال وجود دارد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ظرف دو سه روز آینده از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، نتیجه را اعلام کند.

آنچه مشخص است این است که به نقل از ایرنا، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: پیگیری مذاکرات برجام در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.