کاهش سهمیه بنزین آزاد برای مقابله با قاچاق سوخت / هیچ محدودیتی برای خودروهای شخصی ایجاد نمی‌‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه نفت خبرگزاری برنا، جلیل سالاری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در مصاحبه‌ای‌ با اشاره به کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی اظهار داشت: دلیل اصلی تغییر سهمیه‌ بنزین آزاد از ماهانه ۲۵۰ به ۱۵۰ لیتر مبارزه با قاچاق بنزین بوده است و این موضوع چالشی برای مصرف بنزین مردم ایجاد نمی‌کند.

این در حالی است که حبیب‌الله دهمرده یکشنبه، ششم شهریورماه در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات طرح‌های گازرسانی در هفته دولت که در محل ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد خطاب به وزیر نفت گفت: در سیستان و بلوچستان مردم با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و در این شرایط سهمیه سوختشان نیز کاهش یافته است، این مورد را نیز پیگیری و برطرف کنید.

از طرفی ملک فاضلی نماینده سراوان و مهرستان نیز با بیان اینکه نگاه به مستضعفان سبب اجر اخروی است و مردم استان به لحاظ تأمین سوخت در مضیقه هستند، گفت: استان سیستان و بلوچستان به‌دلیل فاصله طولانی میان شهرها و روستاها نیازمند سهمیه سوخت است و مردم توان پرداخت هزینه‌های جابه‌جایی چند ۱۰ برابری را ندارند و این موضوع نیازمند نگاه ویژه وزارت نفت است.

نماینده سراوان و مهرستان در مجلس افزود: برخی از مردم در این استان به‌دلیل ناتوانی در تأمین هزینه‌ها از جمله هزینه حمل‌ونقل، امکان ادامه تحصیل فرزندانشان را ندارند و باید برای ایجاد رفاه و شرایط اولیه تحصیل این فرزندان اقدام کنیم.

با این حال جلیل سالاری علت کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های را مبارزه با قاچاق اعلام کرد و گفت: دلیل اصلی تغییر سهمیه‌ بنزین آزاد از ماهانه ۲۵۰ به ۱۵۰ لیتر مبارزه با قاچاق بنزین بوده است و این موضوع چالشی برای مصرف بنزین مردم ایجاد نمی‌کند.

وی گفت: سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی به میزان ۶۰ لیتر در ماه برای خودروهای شخصی باقی مانده است و ۱۵۰ لیتر نیز به صورت سهمیه آزاد از ماه جاری در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب هر خودروی شخصی ماهانه ۲۱۰ لیتر بنزین خواهد داشت، یعنی می‌تواند ۲۱۰۰ کیلومتر در ماه مسافت طی کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش از طرفی با اشاره به یکپارچه بودن سامانه سوخت گفت: به دلیل یکپارچه بودن سامانه سوخت نمی‌توان تنها برای شهرهای مرزی سهمیه دوم بنزین را از ۲۵۰ به ۱۵۰ کاهش داد و مابقی شهرها را استثنا کرد، البته کاهش سهمیه بنزین آزاد نیز چالشی برای عموم مردم ایجاد نمی‌کند و فقط به صورت نقطه‌زن مانع قاچاق بنزین می‌شود.

با توجه به نگرانی نمایندگان شهرستان‌های مرزی و تصمیم قاطع وزارت نفت مبنی بر کاهش سهمیه‌ها به نظر می‌رسد این موضوع باعث نگرانی مرز نشینان نیز شود لذا به نظر می‌رسد متفاوت در نظر گرفتن مرز نشینان و شهر نشینان باید در دستور کار وزارت نفت قرارگیرد و برای آن تمهیداتی اندیشیده شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف