کاهش تعداد نمونه‌های مثبت دوپینگ در ورزش ایران/ ورزشکاران به آموزش بیشتر نیاز دارند

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری برنا؛ داروی دوپینگ، ماده‌ای نیرو زاست که باعث تقویت نیرو و بهبود عملکرد جسمی ورزشکاران می‌شود و می‌توان قدمت آن را معادل با عمر ورزش‌های رقابتی دانست چرا که برخی از ورزشکاران با مصرف این داروها درصدد کسب عنوان قهرمانی و مدال طلا برمی‌آیند.

بر اساس آمار موجود متاسفانه مصرف داروهای نیروزا در ورزش حرفه‌ای و قهرمانی امروزه به صورت وسیع انجام می‌شود و در کشور ما نیز بارها شاهد قربانی شدن ورزشکاران و حتی گاها یک رشته ورزشی به دلیل مسائل مربوط به دوپینگ بودیم.

دوپینگ در ایران با چالش‌های متفاوتی همراه است که مهمترین آن گاها عدم آگاهی ورزشکاران در استفاده از مکمل‌ها و یا عدم مشاوره ورزشکاران با افراد مطلع در این زمینه است. برای نمونه بارز در این زمینه می توان به بهمن عسگری ملی‌پوش مطرح کاراته کشورمان اشاره کرد که سال گذشته در روزهای واپسین اعزام به بازی‌های المپیک توکیو به دلیل دوپینگ ناخواسته از حضور در این بازیها محروم شد.

با بررسی شرایط دیگر ورزشکارانی که به نوعی قربانی دوپینگ شدند به نظر می‌رسد آموزش، یکی از موثرترین و کم هزینه‌ترین روش‌های مقابله با دوپینگ باشد چرا که با افزایش این پدیده در دنیای ورزش مبارزه با دوپینگ که با روحیه ورزشکاری که نماد جوانمردی هم به شمار می‌رود در تضاد است با حساسیت بیشتری دنبال می‌شود.

بدون تردید مسئولین اصلی دوپینگ با شخص ورزشکار است و هیچ ورزشکاری نمی‌تواند با اقرار به عدم آگاهی از مسئولیت مطلقش در  این حوزه  شانه خالی کند. اما بد نیست در ادامه این مطلب نگاهی به اقدامات انجام شده در جهت آگاهی سازی ورزشکاران که توسط وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته است داشته باشیم.

مبارزه با دوپینگ:

* در سال2020 (1399) 416 نمونه از ورزشکاران گرفته شد که از این تعداد 14 نمونه مثبت بود؛ این آمار در سال2021 (1400) به 933 نفر رسید که از این تعداد 20 نمونه مثبت بود. به عبارتی با وجود دو برابر شدن تعداد نمونه گیری ها نسبت به سال پیش از آن، تعداد نمونه های مثبت کاهش یافت.

* مبارزه با دوپینگ با جدیت در حال پیگیری است هم در زمینه آموزش هم نمونه گیری سال گذشته برای اولین بار نمونه گیری خون هم آغاز شد. به طوری که سال 2022 تا این لحظه 550 تست گرفته شده و از این تعداد 16 تست مثبت بوده است.

* همزمان تلاش برای راه اندازی پاسپورت بیولوژیک ورزشکاران در داخل کشور در حال پیگیری است و این مهم نیز در ماه های آینده عملیاتی خواهد شد.

* با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و به کارگیری تمهیدات لازم در رویدادهای بین المللی بزرگ مثل بازیهای المپیک و بازیهای آسیایی، شاهد سلامت جسمی کاروان های اعزامی از نظر آنتی دوپینگ هستیم. این تدابیر برای بازیهای آسیایی سال آینده نیز اندیشیده شده است.

ساماندهی ورزشکاران در حوزه پزشکی ورزشی:

* آمار ورزشکاران سازمان یافته در سال 99 به دلیل کرونا به یک میلیون و 100 هزار نفر کاهش یافت.

* در سال 1400 این آمار به بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر رسید.

*در حال حاضر یک میلیون و 700 هزار ورزشکار سازمان یافته داریم که پیش بینی می شود با روند کنونی رکورد 3 میلیون و 600 هزار ورزشکار سال 98 را نیز پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام//

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف