کارگردانی که برای پدر و دخترش هم اسکار گرفت/ عکس

کودکی راحتی نداشت. پدرش والتر هیوستون یک بازیگر نمایش بود و مادرش هم در مقاطع مختلف، سردبیر چند نشریه ورزشی بود.

جان تنها فرزند این خانواده بود. پدرش که از نبود درآمد مداوم حرفه بازیگری ناراضی بود سراغ کار مهندسی ساختمان رفت ولی حرفه تئاتر را کاملا رها نکرد.

تازه مدتی از تولد جان در سال ۱۹۰۶ گذشته بود که مادرش کار رسانه را رها کرد و به بچه داری مشغول شد. اما در سال ۱۹۱۳ پدر و مادرش از هم جدا شدند و اغلب کودکی جان در مدارس شبانه روزی گذشت.

سفر پرافتخار

گاهی تابستان ها همراه پدرش به تورهای نمایشی می رفت. مشاهده بازی های ماهرانه پدر در این نمایش ها، او را به حرفه بازیگری علاقمند ساخت و سرنوشت شغلی او را رقم زد.

جان هیوستون در سنین جوانی

شکوفایی هنری او با سفر به مکزیک آغاز شد وقتی که او نمایشنامه ای را با نام فرانکی و جانی بر اساس تصنیفی با همین عنوان نوشت. این اثر فروش خوبی داشت و باعث شد جان هیوستن روی کار نویسندگی تمرکز کند.

شاهینی که بر سر جان نشست

چیزی نگذشت که به فیلمنامه نویسی و کارگردانی سینما روی آورد. شاهین مالت اولین تجربه کارگردانی او بود که نام او را در عالم سینما بر سر زبان ها انداخت. این فیلم در سال ۱۹۴۱ با بازی همفری بوگارت نابغه بازیگری سینمای آمریکا ساخته شد.

همفری بوگارت در فیلم ملکه آفریقایی به کارگردانی جان هیوستون

همکاری او با همفری بوگارت با این فیلم آغاز شد. ۸ سال بعد تصمیم به استفاده از پدرش برای فیلمی به نام گنج های سیرامادره شد. نتیجه این فیلم کسب اسکار بهترین کارگردانی برای این فیلم توسط جان هیوستن و اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای والتر هیوستن، پدرجان هیوستن، و اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

کلاسیک ساز قدرتمند سینما

او از ساخت این فیلم تا پایان عمر بیشتر از ۴۰ فیلم سینمایی را کارگردانی و در بیش از ۳۰ فیلم نیز به بازیگری پرداخت.

بسیاری از فیلم های او جزو آثار کلاسیک تاریخ سینما به شمار می آید از جمله: شاهین مالت (۱۹۴۱)، گنج‌های سیرا مادره (۱۹۴۸)، کی لارگو (۱۹۴۸)، جنگل آسفالت (۱۹۵۰)، ملکه آفریقایی (۱۹۵۱)، مولن روژ (۱۹۵۲)، ناجورها (۱۹۶۱) و مردی که می‌خواست سلطان باشد (۱۹۷۵)

هیوستن ۱۵ بار نامزد جایزه اسکار و دو بار موفق به دریافت آن شد.

هیوستن بزرگ

والتر تامس هیوستن، پدر جان، در ۱۸۸۳ میلادی در کانادا به دنیا آمد. او بسیار در هنر سینما و تئاتر فعال بود و از برجسته ترین هنرپیشگان تاریخ سینما در دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی است.

بازی در فیلم گنج های سیرامادره که پسرش جان آن را کارگردانی می کرد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای او به ارمغان آورد.

او در این فیلم والتر، نقش پیرمردی پرحرف و شیرین بیان را بازی می کند که به همراه دو نفر دیگر در جست و جوی طلا برمی آید. آنها در نهایت به طلا دست می یابند اما موفق به چشیدن مزه پول نمی شوند.

هیوستن در ۶۷ سالگی درگذشت و طبق وصیت، جنازه اش سوزانده شد.

زندگی هیوستنی ها

او در طول زندگی اش، علاوه بر سینما، حرفه های دیگری را نیز تجربه کرد. بوکسوری آماتور، خبرنگاری، نویسندگی داستان های کوتاه، نقاشی چهره در پاریس، عضویت سواره نظام در مکزیک و مستندسازی در جنگ جهانی دوم.

همفری بوگارت صمیمی ترین دوست جان هیوستون بود

او علاقه مفرطی به سیگار کشیدن داشت. در طول عمر خود نیز ۵ بار ازدواج کرد. به گفته دخترش آنجلیکا هیوستون (برنده اسکار ۱۹۸۵) او شیفته مکان های بکر طبیعی بود.

از دوستان صمیمی او می توان به ارنست همینگوی و اورسن ولز نام برد ولی او نزدیک ترین رابطه دوستی را با همفری بوگارت داشت و حتی در مراسم مرگ او برایش مدیحه سرایی کرد.

همفری بوگارت در فیلم شاهین مالت. فیلمی که هیوستون را به عنوان کارگردانی قدر به عالم سینما معرفی کرد

سیگار کشیدن روزهای دردناکی را در اواخر عمر برای او رقم زد. او به آمفیزم(نوعی بیماری ریوی رایج بین سیگاری ها) مبتلا شد و در ۲۸ اوت ۱۹۸۷ در گذشت. جسدش در گورستان هالیوود به خاک سپرده شد.

زندگی دختر

آنجلیکا هیوستن(زاده ۱۹۵۱) دختر جان هیوستن هم برای بازی در فیلم شرف خانواده پریتزی به کارگردانی پدرش جان هیوستن برنده جایزه اسکار شد. او سال ها شریک زندگی جک نیکلسون هنرپیشه معروف هالیوود بود.

۵۷۲۴۴