چه شغلی مناسب تیپ شخصیتی شماست؟

به گزارش برنا؛ سمیه شاهمرادی روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در برنامه برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما درباره انواع تیپ‌های شخصیتی، گفت: بر مبنای آزمون تیپ شناسی جان هالند، می‌توان افراد را به ۶ تیپ شخصیتی قراردادی، تهوری، واقع‌گرا، جستجوگر، اجتماعی و هنری تقسیم بندی کرد.

این روانشناس یادآور شد: تیپ واقع‌گرا معمولا در رشته‌های فنی مهندسی کار می‌کنند، افرادی که از کار با ابزار لذت می‌برند و معمولا دارای احساسات عمیقی نیستند.

شاهمرادی ابراز کرد: در افراد با تیپ هنری معمولاً رنگ و بوی هنری در زندگی‌شان جاری است. این افراد روحیه حساسی دارند همراه با احساسات عمیق، نظم و ترتیب کمی دارند و در چهارچوب نمی‌گنجند.

وی گفت: اگر تیپ شخصیتی همسران با یکدیگر متفاوت باشد نمی‌توان به هر طرف گفت تغییر روش پیدا کنند، بلکه باید با  شناخت تیپ شخصیتی همسر، رفتارهای او را ترجمه کنند و ابراز علاقه به زبان او را قبول کنند.

این روانشناس تاکید کرد: شناخت تیپ افراد خانواده نقش موثری در روابط اعضای خانواده با یکدیگر دارد.

 وی تاکید کرد: از تفاوت‌های فردی نترسیم و سعی کنیم با گفت‌وگو قدم‌های هر چند اندک به سمت یکدیگر برداریم.

شاهمرادی از اهمیت مشاوره قبل از ازدواج و شناخت تیپ‌های شخصیتی صحبت کرد و همچنین تاکید کرد: بعضی از صفات اگر در زوجین بطور مشترک وجود داشته باشد اختلافات را تشدید خواهد کرد از جمله این صفات روان رنجوری است.

این روانشناس گفت: انسان روان رنجور پرتنش است و زود از کوره در می‌رود. آنها آدم‌های زودرنج و احساسی هستند؛ در واقع آستانه تحمل کمتری دارند و پتانسیل پرخاشگری و اضطراب بالایی دارند.

این متخصص روانشناسی از مهارت‌های ارتباطی به عنوان مهمترین اصول زندگی مشترک نام برد و افزود: این مهارت‌ها شامل مهارت گوش دادن، مهارت تعامل و مهارت گذشت است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: تفاوت‌های شخصیتی در نگاه اول ممکن است جذاب به نظر برسند و افراد جذب انسان‌های متضاد خود شوند اما این جذابیت‌ها آنی و گذرا هستند و زوجین در درازمدت با مشکل مواجه خواهند شد.

وی تصریح کرد: تذکر این نکته ضروری است که فرایند ازدواج باید بدون عجله صورت گیرد. یکی از دلایل اصلی زمان کافی برای ازدواج، همین جذابیت تضادهاست؛ زیرا با گذشت زمان جذابیت خود را از دست می‌دهند.

این روانشناس گفت: وراثت، محیط و تربیت، تیپ‌های شخصیتی مختلف را رقم می‌زند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف