چشمپوشی خودخواسته غرب از حمله هوایی آمریکا به سوریه

به دستور جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، هواپیماهای نیروی هوایی ارتش آمریکا چندی پیش اهدافی در منطقه دیرالزور سوریه را هدف قرار دادند. ارتش آمریکا اعلام کرد که این حمله هوایی در تلافی حملات موشکی شبه نظامیان حامی ایران به پایگاه‌ نظامی آمریکا در سوریه بود و هدف از آن را نیز پیشگیری از تکرار حوادث مشابه عنوان کرد.

اما این «پایگاه نظامی آمریکا» چگونه در سوریه ظاهر شده اند؟

مدتهاست که ارتش آمریکا بدون اجازه دولت سوریه و به بهانه مبارزه با داعش، علاوه بر اشغال مناطقی از شمال شرق سوریه، دو میدان نفتی بزرگ را تحت کنترل خود در آورده و پایگاه‌ نظامی خود را نیز در محل همین میدان‌های نفتی ایجاد کرده است.

ارتش آمریکا تحت عنوان به اصطلاح «حفظ ثبات و حفاظت از میدان‌های نفتی» در واقع مشغول سرقت علنی نفت سوریه است. منطق آمریکا این است که تصرف میدان های نفتی سوریه توسط این کشور یک اقدام معقول است اما اگر کسی به خودش جرات مقاومت در برابر این اشغالگری را بدهد، دست به “نقض منافع آمریکا” زده و با بمباران هواپیماهای آمریکایی روبرو می‌شود.

حملات هوایی ایالات متحده مصداق نقض جدی حاکمیت سوریه بود اما سیاستمداران و رسانه های غربی در برابر آن سکوت کردند و چشم خود را بر آن بستند. این سیاستمداران که  هنگام درگیری بین روسیه و اوکراین، آشکارا “ضد جنگ” بودند، در برابر زیر پا گذاشتن حاکمیت کشورهای دیگر توسط ایالات متحده، جرات  ندارند از عدالت حمایت کنند و برخی حتی به کمک ظالمان می‌شتابند.