پیگیر حل مشکلات توسعه اقتصادی فارس و عمان هستیم/ شیراز خانه دوم عمانی ها است

رئیس و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در جلسه ای با ابراهیم بن احمد المعینی سفیر پادشاهی عمان در ایران و هیات همراه دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس در این دیدار با اشاره به اینکه  بیشترین پروازهای ایران و عمان متعلق به شیراز است و در واقع شیراز خانه دوم عمانی‌ها است، گفت: روابط ایران و عمان از دیرباز روابط دوستانه و نزدیکی بوده و این روابط همچنان تا امروز تداوم دارد.

وی با اشاره به میزان صادرات بین کشور ایران و عمان افزود: علیرغم ارتباط خوب میان دو کشور ایران و عمان اما در حوزه های اقتصادی و تجاری شاهد روابط موثر و چشمگیری نیستیم.

رازقی اظهارداشت: ۹۸ تا ۹۶ درصد از مجموع واردات ایران سهم امارات و مابقی سهم عمان است اما با وجود اینکه سیاست کلان هر دو کشور بر این قرار گرفته که عمان به عنوان مرکز ثقل تجاری در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد، هنوز دلیل این کندی مشخص نیست‌. 

وی با اشاره به اهتمام مسئولان استان فارس برای ترویج گردشگری سلامت ادامه داد: گردشگری سلامت یکی از اولویت های ما در افزایش مراودات با کشور عمان است که این موضوع را با جدیت در اتاق بازرگانی فارس پیگیری می کنیم.

رازقی عنوان داشت: مسایل و مشکلاتی برای ورود و حضور عمانی‌ها در شهر شیراز و به ویژه در حوزه گردشگری سلامت برای سفر به ایران و شیراز وجود دارد که ما در اتاق بازرگانی فارس به شدت پیگیر حل این مسائل هستیم. 

وی تصریح کرد: بر اساس هماهنگی های انجام شده در استان طی سه ماه آینده یک هیات تجاری از استان فارس با هدف تقویت و پسترش روابط تجاری بین دو کشور به کشور عمان اعزام خواهد شد.

رازقی افزود: هم اکنون عمده صادرات استان فارس به کشور عمان میوه و تره بار و سیمان است که ما در استان فارس ظرفیت های بیشتری برای صادرات کالا های تولیدی استان به کشور عمان داریم که نیاز بازار کشور مقصد را باید نیازسنجی کنیم.

اتاق بازرگانی فارس

در ادامه این جلسه ابراهیم بن احمد المعینی سفیر پادشاهی عمان در ایران نیز گفت: کشور عمان بسیار خرسند از روابط دوستانه خود با کشور ایران است و در این سالها در حوزه تجارت نیز روابط مستمر، قدیمی و خوبی داشته و داریم.

وی با بیان اینکه روابط دو ملت ایران و عمان در تمام ابعاد برای ما مهم است، بیان کرد: در حال حاضر روابط سیاسی ما روابط خوبی است و به دلیل اینکه ملت ایران برای ما مهم است، تمام تلاشمان را می‌کنیم تا روابط سیاسی و تجاری نزدیکتری را بین ملت دو کشور ایران و عمان برقرار کنیم.

سفیر عمان با بیان اینکه به دنبال حل مشکلات و بهبود روابط هستیم عنوان کرد: با هدف حل مشکلات و بهبود روابط بین دو کشور اقدامات بسیاری از سوی دولت عمان انجام شده است که یکی از این ها، اختصاص دو بندر در کشور عمان ویژه تجارت با ایران و همچنین تسهیل شرایط اقامت و سرمایه گذاری برای ایرانیان در این کشور است که انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته میزان تجارت بین عمان و ایران ۱۵۰ میلیون دلار بوده اما در حال حاضر ای میزان به عدد میلیارد دلار رسیده است، عنوان کرد: ما به دنبال توسعه و گسترش این تجارت هستیم و در مقایسه با کشور امارات؛ ما بیشتر خواهان تجارت با ایران هستیم. 

وی با دعوت از تجار و فعالان اقتصادی ایران و عمان برای گسترش روابط تجاری افزود: اکنون برای رفت‌وآمد و فعالیت تجاری و اقتصادی شرایط متفاوت و بهتر از گذشته شده است و از بازرگانان ایران و استان فارس می‌خواهیم برای تجارت با عمان پویاتر اقدام کنند و ما نیز در این زمینه حمایت های لازم را ارائه خواهیم کرد.

سفیر عمان با اشاره به اینکه تجار ایرانی در زمینه‌های مختلف می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند، افزود: شیراز یکی از مراکز مهم برای عمانی‌ها است و از زمان ورودم به این شهر احساس کردم در عمان هستم اما باید با همکاری مسئولان شهر شیراز و استان فارس مشکلات حضور عمانی ها در این استان را به حداقل برسانیم.