پیام آیت‌الله صدر به طرف‌های درگیر در عراق: سلاح‌ها را زمین بگذارید

به نقل از پایگاه خبری میدل ایست نیوز، آیت الله سید حسین صدر همه طرف های سیاسی و اجتماعی را به کنار گذاشتن سلاح و توقف تنش و حملات که منجر به کشته و زخمی شدن شماری در مناطق مختلف عراق شده، دعوت کرد.

وی افزود که انتظار می رود احزاب و فعالان جامعه، عراق را بسازند؛ نه آتش شعله ور کنند که تنش های سیاسی هر چقدر تشدید شود، بهتر از گلوله و نفرت است.

آیت الله سید حسین با اشاره به اینکه همه کسانی که اکنون درگیر هستند از یک کشور، دین و فرزندان یک پدر و مادر و برادر یکدیگر هستند و جنگ بین برادران غیر منطقی و غیرانسانی است و در دین جایگاهی ندارد، همه آنها را به گفت وگو و آرامش و خاموش کردن شعله فتنه فراخواند و گفت که اگر چاره ای نبود، سکوت بهتر و ماندن در منزل سودمندتر و به تقوا نزدیک تر است.

به دنبال کناره‌گیری مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از فعالیت‌های سیاسی، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند و ساعاتی بعد و پس از تسلط نیروهای امنیتی بر کاخ ریاست جمهوری ، طرفداران مقتدی صدر عقب نشینی از منطقه سبز بغداد را آغاز کردند.

براساس آخرین گزارشهای بامداد سه شنبه منابع بیمارستانی، در جریان درگیری های شب گذشته تا بامداد امروز در بغداد و برخی دیگر از مناطق عراق بین آشوب طلبان و نیروهای امنیتی عراق ۲۰ نفر کشته شدند. این درحالی است که خبرگزاری فرانسه تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را به ترتیب ۱۵ و ۳۵۰ نفر اعلام کرد.

برخی منابع بیمارستانی گفتند که این افراد در جریان درگیری نیروهای نظامی وابسته به مقتدا صدر با نیروهای امنیتی در منطقه‌ سبز بغداد کشته شدند.

رسانه های وابسته به نیروهای مقاومت عراقی بامداد سه‌شنبه از شلیک راکت آر. پی. جی توسط اعضای گروه «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر به سمت منطقه سبز در بغداد خبر داده بودند. آشوب طلبان شب گذشته تا بامداد امروز همچنین به تعدادی از مقرهای شماری از احزاب و دفاتر گروههای مقاومت عراقی حمله کردند.

شبکه «الجزیره» قطر بامداد سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مذاکراتی میان مقام‌های دولتی، سران چارچوب هماهنگی گروه های شیعه و جریان صدر آغاز شده است.

این منابع که نام یا سمت‌شان فاش نشد، به این شبکه قطری گفته‌اند که مذاکرات کنونی برای بررسی حصول توافقی برای برقراری آتش‌بس در منطقه سبز بغداد است.

311311