پشت پرده حمله پوتین به اوکراین

به نوشته پایگاه خبری «ای.پی.ای»، ولادیمیر پوتین در یک گردهمایی به دانش آموزان روس در منطقه کالینینگراد روسیه بیان کرد: یک حصار ضد روسی در حال شکل گیری در خاک اوکراین است که روسیه را تهدید می کند. از بین بردن این حصار هدف عملیات ویژه در اوکراین است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین تاکید کرد:«مردم مناطق دونتسک، لوهانسک و کریمه نمی خواستند نتیجه کودتای ۲۰۱۴ در کی‌یف را بپذیرند. جنگی عملا علیه آنها شروع شده و برای مدت هشت سال ادامه پیدا کرد.»

او گفت: «هدف ما، ماموریت سربازان ما و شبه نظامیان دونباس پایان دادن به این جنگ و دفاع از مردم و البته دفاع از خود روسیه است. زیرا یک حصار ضدروسی شروع به شکل گیری در خاک اوکراین امروزی کرده که کشور ما را تهدید می‌کند، بنابراین سربازان کشور ما که امروز دارند در آنجا می جنگند هم از مردم دونباس و هم خود روسیه دفاع می کنند.»

رئیس جمهور روسیه متذکر شد که مردم منطقه دونباس اوکراین خود را بخشی از فضای زبانی و فرهنگی مشترک با روسیه میدانند. پوتین تاکید کرد، حمایت جامعه از سربازان شرکت کننده در عملیات نظامی روسیه اهمیت حیاتی دارد.

روسیه در تاریخ 24 فوریه عملیات نظامی در اوکراین را دو روز بعد از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک و دریافت درخواست کمک نظامی از سوی آنها آغاز کرد.