پایان مهلت رای‌گیری برای تعیین جانشین جانسون/زمان معرفی نخست وزیر جدید انگلیس

مهلت رای‌گیری برای تعیین جانشین بوریس جانسون در انگلیس به پایان رسیده و روند شمارش آراء در داخل حزب حاکم محافظه‌کار آغاز شده است. طبق جدول زمان‌بندی رهبر جدید این حزب که سکان دولت را بدست خواهد گرفت ظهر دوشنبه (۱۴ شهریور) معرفی خواهد شد.

«لیز تراس» و «ریشی سوناک» دو نامزد مسند نخست وزیری در انگلیس پس از شرکت در ۱۲ مناظره تبلیغاتی در یک تابستان پرحرارت، به پایان خط رسیده‌اند. آن‌ها در شش هفته گذشته سرگرم تشریح برنامه‌ها خود بوده و در مجموع به ۶۱۴ پرسش پاسخ دادند تا آرای بیشتری را در سبد خود جمع کنند.

برآیند نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که خانم لیز تراس از بخت بیشتری برای تصاحب کرسی نخست وزیری برخوردار است. براساس نتایج آخرین افکارسنجی صورت گرفته میان اعضای حزب محافظه‌کار، «لیز تراس» با برتری ۲۲ درصدی مقابل رقیب خود «ریشی سوناک» به احتمال زیاد به عنوان نخست وزیر بعدی انگلیس انتخاب خواهد شد.

البته نزدیکان ریشی سوناک امیدوارند که حمایت قوی اعضای حزب محافظه‌کار از نامبرده در جریان آخرین مناظره انتخاباتی که چهارشنبه گذشته در لندن برگزار شد، در آرای انتخابات نمود پیدا کرده و منجر به پیروزی او شود. با این حال بیشتر رسانه‌ها در انگلیس به استقبال پیروزی لیز تراس و تفسیر وعده‌های انتخاباتی وی رفته‌اند.

تراس پس از پایان مهلت رای‌گیری در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر به‌عنوان نخست وزیر انتخاب شود اطمینان حاصل می‌کند که انگلیس مسیر شکوفایی و آبادانی را طی کند. وی در این بیانیه گفته است: من به آینده ای روشن تر و بهتر برای بریتانیا اعتقاد دارم. برنامه ای جسورانه دارم که اقتصاد ما را تقویت می‌کند و دستمزدهای بالاتر، امنیت بیشتر برای خانواده ها و خدمات عمومی در سطح جهانی را ارائه می دهد.

تراس اضافه کرد: من این کار را با کاهش مالیات ها و کاهش تشریفات اداری که کسب و کارها را معطل کرده است، انجام خواهم داد. وی با گوشه چشمی به تحولات در اوکراین و تداوم سیاست ضد روس هشدار داد: «اگر من به عنوان نخست وزیر انتخاب شوم، هرگز اجازه نخواهم داد کسی ما را تهدید کند و تمام تلاشم را انجام خواهم داد تا ملت بزرگ ما موفق شود.»

ریشی سوناک هم با صدور بیانیه جداگانه‌ای، انتخابات پیش‌رو برای سرنوشت کشور را حیاتی توصیف کرد و نوشت: «ما چالش های بزرگی را پیش رو داریم، اما در عین حال با فرصت های جدیدی روبرو هستیم. می دانم که برای گذر از زمان های چالش برانگیز چه چیزی لازم است. من به عنوان وزیر دارایی این کار را انجام دادم و در مقام نخست وزیری این مسیر را ادامه خواهم داد.»

وی با اشاره به بحران انرژی در انگلیس هم افزود: رأی به من، رای به کنترل تورم، حمایت از مردم در طول زمستان و پی ریزی پایه های نسل در حال رشد و شکوفایی آینده است. من به عنوان نخست وزیر، جسور، شجاع و صادق خواهم بود دولتی جدی را برای بازگرداندن اعتماد، بازسازی اقتصاد و اتحاد مجدد کشورمان مدیریت خواهم کرد.

بوریس جانسون رسماً تا زمانی که جانشین وی به طور رسمی در روز سه شنبه به قدرت برسد، در سمت خود باقی خواهد ماند. اما گفته می‌شود که ون‌های تخلیه مقابل خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت مستقر شده‌اند تا وسائل جانسون را در ایام تعطیلات پایان هفته جابه‌جا کنند.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شد. ۲۱ تیرماه هشت چهره کلیدی حزب محافظه‌کار با حمایت دست کم ۲۰ تن از اعضای حزب، به فهرست نامزدهای انتخاباتی راه پیدا کردند.

در نخستین رای‌گیری ناظم زهاوی وزیر دارایی و جرمی هانت رئیس کمیته پارلمانی بهداشت انگلیس آرای کافی را برای شرکت در مرحله بعدی رقابت‌ها کسب نکردند. در ادامه سوئلا بریورمن دادستان پیشین انگلیس، تام توگندهات رئیس کمیته پارلمانی امور خارجی، کِمی بادنوک معاون پیشین نخست وزیر در امور زنان و «پنی موردانت» وزیر اسبق دفاع به ترتیب از شرکت در رقابت‌ها حذف و ریشی سوناک و لیز تراس به مرحله پایانی سعود کردند.

اکنون سرنوشت ساکن جدید خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت، به رای اعضای عمومی حزب محافظه‌کار بستگی دارد.

نخست وزیر جدید انگلیس این دور ناگزیر خواهد شد تا جور کهولت سن و ناتوانی الیزابت برای سفر به لندن را کشیده و برای شرکت در مراسم تحلیف به اسکاتلند سفر کند. بر اساس اعلام کاخ سلطنتی انگلیس، جانشین بوریس جانسون روز سه‌شنبه با الیزابت در کاخ بالمورال دیدار و حکم خود را دریافت خواهد کرد.

لرد رابرت هیوارد یکی از اعضای ارشد حزب محافظه‌کار امروز به خبرنگاران گفت: «احساس کلی من این است که لیز تراس پیروز خواهد شد، اما بعید می‌دانم اختلاف او با سوناک طبق پیش بینی نظرسنجی‌ها باشد.»