پایان زورگیری با چاقو و قمه و مشت و لگد/ اینجا در مقر پلیس سارقان بی‌گناهند!

گروه انتظامی خبرگزاری فارس_ مریم عرب انصاری: زن جوان همانطور که گوشه روسری اش را درست می‌کند زیر چشمی هم به صف دستگیرشدگان نگاه می کند.

از او می‌پرسم از شما چه چیزی را به سرقت برده اند؟

جمله ام تمام نشده، می‌گوید: معلوم است دیگر ، این روز‌ها سارقان چه می‌کنند؟! پشت سرهم گوشی قاپی، موبایل قاپی و زورگیری؛ اصلاً ببینید همه اینها که مالباخته اند و به اینجا آمده اند همه گوشی و طلاهایشان به سرقت رفته است.

* زورگیری دو موتوره در زعفرانیه/ سرقت گوشی از شیشه پایین خودرو

نفسی می کشد و مکث می کند؛ آرام تر که می شود می‌گوید: خانم جان؛ در محدوده زعفرانیه کار داشتم؛ تا آمدم ماشین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پارک کنم دیدمشان؛ مقابلم بودند؛ دو تا موتورسیکلت بود که بر روی هر موتور هم دو نفر نشسته بودند.

همین‌طور که داشتم نگاهشان می‌کردم  شک برم داشته بود که نکند سارق باشند، نفهمیدم چطوری  یکی از آنها در کنار ماشین پیدایش شد و در یک آن دستش را‌‌ از شیشه نصفه ماشین داخل آورد و گوشی را با زور از دستم کشید.

یک چاقو هم توی آن یکی دستش بود. هیچ نفهمیدم… اول از ترس نفسم گرفت، بعد که به خودم آمدم جیغ و داد کشیدم، فریاد زدم، اما رفته بودند آن هم با گوشی آیفون دخترم که دست من امانت بود.

زن با گوشه چشم به دستگیرشدگانی که آن گوشه سالن ایستاده‌اند نگاه می‌کند و یواشکی می‌گوید: پنجمین نفر از سمت چپ همان سارق  است؛ همان که گوشی‌ام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفت و برد.

زن هنوز هم از زورگیر می‌ترسد، حتی حالا که پلیس به دست و پایش، دستبند و پابند زده است.

* زاغ زنی و سرقت گوشی از دختر نوجوان/ فرار سارقان در خلاف جهت بزرگراه

این طرف تر هم دخترک 15-14 ساله ای ایستاده که افسر پرونده می گوید مالباخته است و برای شناسایی سارق زورگیر به مقر پلیس آمده است.

دخترک سکوت کرده و  حرفی نمی‌زند، مادرش می‌گوید از روز سرقت تاکنون دخترم ترسیده، اصلا از خانه بیرون نمی‌آید. امروز هم که برای شناسایی آمده‌ایم.

مادر جریان زورگیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تعریف می کند: دخترم صبح روز سرقت رفته بود درمانگاه، برای آزمایشگاه چکاپ، بعد از آن برایش اسنپ گرفتم. گوشی به دست منتظر آمدن ماشین اسنپ کنار در پیاده رو ایستاده  بود، اما این از خدا بی‌خبران انگار دخترم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زیر نظر گرفته بودند.

موتورشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز همان جلوتر از آزمایشگاه یعنی خلاف اتوبان یادگار امام، روشن نگه داشته بودند… یکی از آنها می‌آید و گوشی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست دخترم می‌زند و بعد هم می‌دود و سوار موتور می‌شود و خلاف اتوبان یادگار می‌روند تا دست هیچ کس به آنها نرسد.

*دستگیری زورگیران با 18فقره سابقه سرقت/ سارقان در مقر پلیس هم قلدر هستند!

 دو پرونده بالا دو زورگیر یکسان دارند؛ سارقانی که 18 بار دستگیر شده‌اند.حتی این بار آخر هم موقع دستگیری برای مامور پلیس چاقو کشیده‌ بودند اما در نهایت پلیس دستگیرشان کرد.

جالب است؛ الان هم که دستگیر شده و در مقر پلیس هستند، باز هم قلدرمآبانه جواب داده و زیر بار جرم خود نمی‌روند، حتی با اینکه چندین مالباخته شناسایی‌شان کرده‌ و 18 سابقه نیز در پرونده‌شان ثبت شده است، آن‌هم فقط به خاطر گوشی‌قاپی.

* زورگیری با دست خالی فقط با مشت و لگد !

دو نفر زورگیر هستند در منطقه شهران، پیاده زورگیری می‌کردند. یکی از سارقان با افتخار می‌گوید: خانم ما چاقو و قمه که نداشتیم ؛  بدون سلاح زورگیری می‌کردیم.

می‌پرسم؛ پس چطور افراد گوشی‌هایشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شما می‌دادند؟

افسر پرونده می‌گوید دو مالباخته‌ای که تا الان شناسایی شده‌، خانم بوده‌اند که تنها در خیابان تردد داشته و این دو نفر با مشت و کتک و لگد زدن از آنها زورگیری کرده‌اند!

* زورگیری با تهدید انتشار عکس و فیلم/متهم سر قرار با قمه آمد

متهم پسر 24 ساله‌ای اهل شهریار است؛ به جرم تهدید یک خانم و زورگیری دستگیر شده است.

وقتی از جرمش می‌پرسم، می گوید با شاکی آشنا بودم.

 می پرسم چه سابقه آشنایی داشتی که می‌گوید: چند سال پیش در اینستاگرام با این خانم آشنا شدم با هم دوست بودیم.

تا به اینجای صحبت که می‌رسد افسر پرونده می‌گوید پس چرا با قمه به سراغش رفته بودی؟ متهم می‌گوید اشتباه کردم و دیگر سکوت می‌کند.

افسر پرونده برایم جریان پرونده زورگیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌گوید:محمد 24 ساله ساکن شهریار، سارق زورگیری است که در فضای مجازی با یک دختر خانم 24 ساله در شهران آشنا شده و بعد از تهدید به انتشار عکس و فیلم از وی زورگیری می‌کرد.

یک بار نیز این دختر خانم مجبور شده بود برای ساکت کردن متهم گردنبندش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وی بدهد.

این تهدیدها ادامه داشت تا اینکه دخترخانم به پلیس مراجعه کرد و جریان زورگیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گفت. بعد از اینکه دختر با متهم قرار  صوری گذاشت، پلیس هم سر قرار متهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دستگیر کرد. جالب است؛ در ماشین متهم هنگام دستگیری مقداری مواد مخدر و دو قمه بزرگ کشف شد.

* اصلاح مو و بعد زورگیری، نقشه سرقت ۴ متهم خارجی از یک آرایشگاه!

این طرف‌تر 4 نفر از اتباع خارجی در کنار هم دستبند به دست نشسته‌اند. وقتی می‌پرسم برای چه دستگیر شده‌اید، جواب درست و حسابی نمی‌دهند تااینکه افسر پرونده می‌آید و می‌گوید اینها دسته‌جمعی رفته بودند به یک آرایشگاه مردانه در خیابان مدنی که در طبقه زیرزمین بود . موهایشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اصلاح کرده بودند و بعد از اصلاح یک نفر جلوی درب بیرون و دو نفر دیگر در داخل با سلاح سرد مشتری‌ها و آرایشگرها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تهدید کرده بود و از آنها گوشی و گردنبند و پول گرفته بودند.

حتی در فیلم سرقت‌شان که در فضای مجازی پخش شد معلوم است که دو سه بار هم چاقو به سمت افراد پرتاب کردند؛ یعنی با خشونت هر چه تمام از افراد مستقر در آرایشگاه زورگیری کرده بودند. پلیس هم بعد از اطلاع از خبر زورگیری کارش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شروع کرد.

پلیس یکی از آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شناسایی و دستگیر کرد و در یک قرار صوری که فرد دستگیر شده با بقیه اعضای باند در میدان امام حسین(ع) گذاشت بقیه هم دستگیر شدند.

سرقت، زورگیری و تهدید از جمله مواردی است که در پرونده این افراد ثبت شده است.

جالب است وقتی که فیلم زورگیری این افراد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در فضای مجازی می‌بینیم،مشتری از هر سن و سالی در سالن آرایشگاه وجود دارد؛ حتی پسربچه حدودا ۱۰_۹ ساله‌ای که ترسان و سرگردان به حرکات وحشیانه سارقان نگاه می کند.

*خفت‌گیری از پشت سر، ترفند سارق زورگیر!

محمد 22 ساله متهم دیگری است که به خاطر گوشی‌قاپی دستگیر شده، افسر پرونده می‌گوید ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این فرد و هم‌دستش از پشت افراد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خفت کرده و اموالشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سرقت می‌کردند؛ حتی فیلم زورگیری‌شان نیز در فضای مجازی منتشر شده است؛ محمد اما قضیه را انکار کرده و می گوید که تمایلی برای گفت‌وگو ندارد!

* سرقت گوشی با ضرب و جرح زنان/ متهم در عملیات غافلگیرانه دستگیر شد

این طرف سالن متهمی است که کارآگاهان دایره سرقت‌های خاص دستگیرش کرده‌اند، روش کارش اینگونه بود که بعد از ضرب و جرح زنان اقدام به سرقت گوشی از آنها می‌کرد.

بهزاد ۳۳ ساله متهم پرونده است که در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شده و در اعترافاتش به سه فقره سرقت با شیوه عنف اقرار و اعتراف کرده است.

* فروش موبایل های سرقتی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

این طرف هم دو موبایل‌قاپ ایستاده اند که  تیم کلانتری 111 هفت چنار آنها را دستگیر کرده؛ آن هم با یک موتور هوندای پلاک مخدوش.

افسر پرونده می گوید: برای دستگیری آنها چند اکیپ از افسران زبده پلیس به صورت نامحسوس در سطح محل مستقر شدند تا در نهایت وقتی سارقان قصد زورگیری از یکی از شهروندان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند، توسط ماموران مشاهده شده و بلافاصله دستگیر شدند.

دو متهم 26 و 28 ساله که از اتباع کشور همسایه هستند تاکنون به 50 فقره موبایل قاپی اعتراف کرده اند.

جالب است که وقتی می پرسم  گوشی‌های مسروقه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ _که هرکدام چند میلیون و حتی چند ده میلیون تومان ارزش داشتند_ چند فروخته اید می گویند: هر کدام را یک میلیون و 200 هزار تومان!

* زورگیری مسافرنماها از راننده تاکسی/سرقت پول و گوشی و گردنبندطلا

انتهای سالن  یک مالباخته دیگر پرونده به دست ایستاده؛ راننده یک دستگاه تاکسی سمند است، می‌گوید دو مرد جوان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان مسافر سوار بر خودرویم کردم اما در مسیر با تهدید سلاح سرد مجبورم کردند در مکانی خلوت خودرو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کنم.

بعد هم با زورگیری تلفن همراه، پول و گردن بند طلایم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفتند و از خودرو پیاده شده و گریختند.

بعد از آنکه به پلیس شکایت کردم، در تحقیقات میدانی و محلی تصویری از متهمان به دست آمد و در ادامه این تصاویر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شناسایی کرده و در نهایت با چهره مجرمان حرفه‌ای تطبیق پیدا کرد. پلیس هم در عملیاتی منسجم در مخفیگاهشان دستگیرشان کرد و حالا هم برای پیگیری شکایت به مقر پلیس آمده ام.

* موبایل قاپی با موتورهای سرقتی

افسر پرونده به متهم دستبند به دست اشاره می کند و می گوید سارق است آن هم از نوع زورگیر و ادامه می دهد: دو موتورسیکلت با پلاک مخدوش در حال پرسه زنی و زاغ‌زنی در محله شک ماموران تیم عملیات کلانتری خلیج فارس را برانگیخت که در ادامه فرار موتورسواران با رویت خودروی پلیس با سرعت و به صورت خلاف جهت شک پلیس را به یقین تبدیل کرد.

در ادامه هم ماموران با اجرای طرح مهار هر دو موتورسیکلت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کردند اما موتورسوارها گستاخ‌تر از این حرف‌ها بودند چراکه با رها کردن موتورسیکلت‌ها به صورت پیاده فرار کردند.

پلیس هم تعقیب و گریز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ادامه داد تا در نهایت یکی از موتورسواران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دستگیر کرد.

جالب است بدانید که طی بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد هر دو دستگاه موتورسیکلت سرقتی بوده و هر دو راکب نیز با این موتورسیکلت‌ها موبایل قاپی می‌کردند.

از وسایل همین متهم دستگیرشده سه دستگاه تلفن همراه سرقتی کشف شده که مالباختگان هم شناسایی و دعوت شده اند.

*دستگیری گوشی قاپ خشن تکرو/متهم با فنون رزمی پلیس دستگیر شد

گوشی‌قاپ خشن است. با یک دستگاه موتورسیکلت اقدام به گوشی‌قاپی می‌کرد و حتی با ماموران پلیس هم درگیر و سپس متواری شد تا آنجا که کارآگاهان پلیس برای دستگیری این سارق حرفه‌ای وارد عمل شدند.

سارق که تبعه یکی از کشورهای همسایه است به صورت تکرو و با تهدید سلاح سرد زورگیری می‌کرد.

بعد از اینکه دستور دستگیری سارق خشن صادر شد، ماموران پلیس در عملیاتی پس از شناسایی به وی دستور ایست می دهند اما متهم پس از مشاهده گشت پلیس با حرکات مارپیچ و ترمزهای ناگهانی، ضمن ایجاد خسارت به خودروی شهروندان اقدام به فرار می کند که در ادامه نیز کارآگاهان در تعقیب و گریز طولانی و با ایجاد طرح مهار موتورسیکلت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کرده و با انجام فنون رزمی او را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دستگیر می کنند.

در پرونده متهم دستگیر شده حمله به مامور پلیس و انجام بیش از ده‌ها فقره  گوشی قاپی از شهروندان ثبت شده است.

* سرقت در چهارراه/سارق در ماشین را باز کرد و گوشی را قاپید!

دختر 29 ساله است، می‌گوید سوار ماشین پدرم بودند که گوشی‌ام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زدند… تازه خرید بودمش، تمام پول‌هایی را که در دو سه سال اخیر کار کرده و جمع کرده بودم، برداشتم و رفتم پاساژ علاءالدین تا یک گوشی بخرم. هنگام بازگشت نیز پدرم به دنبالم آمد. تاکسی دارد. من هم صندلی عقب نشستم، پس از طی مسافتی همانطور که پشت چراغ قرمز منتظر بودیم گوشی‌ام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زدند.

می‌پرسم شیشه پایین بود؟ پاسخ می‌دهد نه اتفاقا شیشه ماشین بالا بود، اما انگار سارقان زاغ‌زنی کرده و دنبالم بودند. وسط چراغ قرمز، در یک آن در ماشین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باز کرده و گوشی‌ام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دستم قاپیدند و رفتند.

هیچ کاری هم نتوانستیم انجام دهیم. پدرم هم پیاده شد و تا یک مسافتی دنبالشان رفت اما آن طرف بلوار یک موتورسوار خلاف جهت با موتور روشن منتظر سارق بود. سارق هم سوار موتور شد و رفت؛ آن هم با یک گوشی که نتیجه تمام پس انداز من از کار کردن بود.

و حرف آخر:

زورگیری، کیف قاپی و گوشی قاپی از جمله مواردی است که همه ما کم و بیش در مورد آن خبر خوانده یا فیلم آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در فضای مجازی مشاهده کرده و یا از نزدیک و در بین دوستان و آشنایان درباره آن شنیده و یا حتی قربانی‌اش بوده‌ایم.

موضوعی که حساسیت پلیس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز در پی داشته و رئیس پلیس تهران از شروع طرح ضربتی برای دستگیری سارقان و مقابله جدی و همه‌جانبه با سرقت، زورگیری و سرقت‌های خشن خبر داده است.

پلیس با شدت و قدرت برای مقابله با سارقان و زورگیران به میدان آمده و با دستگیری های اخیر این اطمینان را به مردم داده که مقتدرانه با افرادی که بخواهند امنیت و آرامش شهروندان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دغدغه بیندازند، برخورد خواهد کرد.

حال باید منتظر ماند و دید که با عزم جزم پلیس تهران و اعلام قوه قضائیه مبنی بر برخورد قاطع با دستگیرشدگان، آیا کلانشهر تهران از لوث وجود ناامن کنندگان و سارقان و زورگیران پاک خواهد شد؟

انتهای پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/