پایان دوران حراج درگوشی املاک مدیریت شهری/ جزئیات فروش خانه های سازمانی شهرداری تهران در بورس کالا به نفع مردم

ابوالفضل فلاح معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا درباره فرآیند عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالا اظهار داشت: از روز ۸ شهریور عرضه این املاک در بورس کالا نهایی شد؛ اقدامات لازم را هم برای این کار انجام دادیم؛ با 2 عرضه ملک کار خود را آغاز کردیم و قرار است به صورت مستمر این فرایند ادامه پیدا کند.

وی افزود: عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالا تفاوت اساسی با روش های گذشته دارد؛ در بورس کالا صرفاً برای فروش ملک، عرضه صورت می گرفت اما در شرایط کنونی هم افراد می توانند املاک را خریداری کنند و هم پیمانکار می تواند طلب های تادیه خود را تسویه کنند که این تسویه با بدهی پیمانکاران برای اولین بار است که در شهرداری تهران عملیاتی می شود.

وام+مسکن

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره نحوه نظارت بر عرضه این املاک در بورس کالا خاطرنشان کرد: اجرا کننده فرایند حراج شخص سوم است؛ شخص سوم هم غیر شهرداری تهران است؛ در حقیقت بورس کالا مرجع این کار است؛ در بورس کالا نظارت سه قوه، نظارت شرعی و نظارت دستگاه‌های مختلف وجود دارد و هیچ شائبه ای نیست. ۲۳ شهریور روز عرضه این دو ملک شهرداری تهران در بورس کالاست و به هر دلیلی اگر این عرضه به قیمت نرسید این کار تا ۷ روز ادامه پیدا می‌کند؛ البته بعد از هفت روز هم به لحاظ قانونی این کار می تواند ادامه پیدا کند.

فلاح درباره جزئیات پرداخت قیمت املاک گفت: قیمت ملک توسط کارشناسان رسمی قیمت گذاری شده و فرآیند آن در بورس کالا پذیرفته شده است؛ در روز عرضه هر کسی که قیمت را بپذیرد و حتی بالاتر پیشنهاد دهد برنده بوده و احتمال خرید بیشتری پیدا می کند؛ برنده باید در قسط اول ۱۰ درصد را به صورت نقدی پرداخت کند؛ 3 قسط 30 درصد هم وجود دارد که جمعا 100 درصد قیمت ملک پرداخت می شود؛ البته باید فرآیند تسویه در یک هفته انجام شود؛ بعد از تسویه، ملک ظرف یک ماه تحویل داده می‌شود و ۴۵ روز بعد از آن هم سند صادر می شود.

وی افزود: خیلی از املاکی که در سنوات گذشته به پیمانکار داده شده و یا فروخته شده مشکل قضایی دارد؛ یا سند صادر نشده و یا معارض دارد اما در طرح فعلی عرضه ملک در بورس کالا ضمانت اجرایی به نام بورس کالا وجود دارد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره نحوه فروش این املاک به پیمانکاران تصریح کرد: در روش تادیه بدهی پیمانکار در عرضه املاک شهرداری در بورس کالا هم بعد از خریداری ملک توسط پیمانکار، ملک ظرف یک ماه تحویل شده و ۴۵ روز بعد از آن سند صادر می‌شود.

2870787

وی افزود: دیگر در شهرداری تهران حراجی و مزایده در گوشی نداریم؛ ملک خوب و ملک بد نداریم؛ همه پیمانکاران طلب کار که در ۲۲ منطقه شهرداری تهران کار عمرانی کرده‌اند می‌توانند بدون هیچ گونه مشکلی برای تادیه بدهی در فرایند عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالا حضور پیدا کنند؛ فعلا املاکی که در اختیار داریم 2 ملک است و این فرآیند به صورت مستمر ادامه پیدا می کند.

فلاح گفت: فعلاً 2 ملک را در بورس کالا عرضه کردیم؛ از محل فروش این املاک تسویه بدهکاران محقق می شود؛ شرایط عرضه در بورس کالا برای اولین بار بوده و رفت و آمد زیادی صورت گرفته تا این شرایط آماده شود؛ ۲۰ روز است که با بخش حقوقی بورس ارتباط و جلسات مستمر داشتیم تا اولین عرضه در بورس کالا با شرایط بورس هماهنگ شود.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره تعداد املاک آماده عرضه در هفته های بعد گفت: ۱۹ ملک آماده عرضه در بورس کالا است و هر هفته این عرضه مستمر صورت می گیرد؛ در این عرضه ها زمین، ملک مسکونی و تجاری داریم و تا پایان سال این کار ادامه پیدا می کند.

وی افزود: چند پروژه مشارکتی در تهران داریم که تعداد قابل توجهی از واحدهای تجاری و اداری آن آماده عرضه در بورس کالاست؛ آماده هستیم که در هر هفته ۸ واحد را به مدت یک سال به صورت مستمر در بورس کالا عرضه کنیم؛ به دنبال استفاده از دارایی های منجمد در شهرداری تهران هستیم درآمد آن را برای عملیاتی کردن پروژه‌های مختلف مانند هفته‌های خدمت که اخیرا شهردار تهران اعلام کرد استفاده کنیم.  

فلاح گفت: از محل عرضه و فروش اماک شهرداری تهران در بورس کالا بلکه به دنبال خدمت بیشتر به مردم تهران هستیم؛ پیش بینی ما استقبال مردم و پیمانکاران در عرضه املاک شهرداری در بورس کالاست؛ خیلی از پیمانکاران برای حضور در این عرضه کد بورسی گرفته اند و چون روش قابل اعتمادی برای پیمانکاران است استقبال خوبی کرده اند.  

وی خاطرنشان کرد: ملک به ملک در بورس کالا عرضه می شود؛ اطلاعیه عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالا از ۸ شهریور اعلام شده و همه افراد حقیقی و حقوقی قابلیت خرید دارند؛ آدرس تمام ملک ها مشخص است و مردم می توانند از املاک بازدید کنند.

خانه-ها-سازمانی

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره احتمال خرید املاک از سوی بانک ها افزود: بانک‌ها به لحاظ قانونی نمی‌توانند ملک خریداری کنند البته آنها برای تعدیل مطالبات خود از شهرداری تهران می‌توانند برای خریداری املاک در بورس کالا از این روش استفاده کنند ولی سایر دستگاه‌های حقوقی مشکلی برای خرید ملک ندارند.  

وی درباره درآمدهای این عرضه تصریح کرد: سال گذشته از محل مزایده بین ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تومان ملک فروختیم اما در سالجاری پیش‌بینی می‌کنیم بر اساس عرضه املاک شهرداری در بورس کالا حدود ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم؛ عرضه املاک شهرداری در بورس کالا کاری بسیار شفاف، دقیق و غیررانتی است و همه درآمدهای آن هم به خزانه واریز می شود.

فلاح گفت: قیمت پایه یکی از این املاک بیش از 9 میلیارد و دیگری هم 16 میلیارد تومان است؛ این املاک قبلا خانه های سازمانی مدیران بوده و طبق سیاست جدید شهردار تهران دیگر نباید هیچ خانه سازمانی در اختیار مدیران باشد؛ خیلی از عرضه های صورت گرفته شهرداری تهران در بورس کالا، خانه های سازمانی مدیران شهرداری تهران بوده است.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف