پارکینگ‌های مرزی ظرفیت مجموع 100 هزار خودرو دارند/ 1800 موکب ایرانی در عراق خدمات‌رسانی می‌کنند

به گزارش خبرگزاری برنا، محمدتقی باقری دبیر ستاد اربعین کشور مهمان برنامه در مسیر حسین بود. او در ابتدای سخنان خود درباره مشکلاتی که برای برخی از اتباع برای ورود به کشور عراق به وجود آمده است، گفت:

با تفاهم‌نامه‌ای که سال 1401 بین دولت ایران و عراق امضا شد، موارد متعددی از جمله ورود اتباع خارجی به عراق را پیشنهاد کردیم. از آنان خواستیم که مشکل اتباع غیرمقیم را حل کنند و قول مساعد دادند اما اخیرا به ما اعلام شده است که نمی‌توانیم آنان را در سفر زمینی بپذیریم. در حقیقت طرف عراقی با ورود آنان مخالفت کرد.

وی درباره پیش‌بینی‌ها از تعداد زائرانی که به این سفر می‌روند گفت: پیش‌بینی اولیه ما این بود که بین 4 تا 5 میلیون نفر به این مراسم می‌روند. امسال، اولین سالی است که اربعین مصادف با تابستان می‌شود و به همین دلیل شرایط سفر کمی متفاوت با سال‌های گذشته است. گرما زدگی، بیماری‌های فصلی و … را داریم. برهمین اساس، یکسری نکات تذکری بوده است

دبیر ستاد اربعین کشور درباره وضعیت حمل و نقلی به کربلا گفت: وزیر راه و شهرسازی مامور شده است که ماموریت حمل و نقلی ریلی، هوایی و زمینی و تامین ناوگان حمل و نقلی را برعهده بگیرد. براساس برآوردها 45 هزار و 214 نفر از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند و یک میلیون و 307 هزار و 896 نفر از ناوگان زمینی که شامل ریلی و جاده‌ای است، استفاده خواهند کرد. بقیه عزیزان نیز مانند سال‌های قبل از خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: فروش بلیط ناوگان جاده‌ای یعنی اتوبوس‌ها از ساعت صفر بامداد جمعه 11 شهریور آغاز شد. البته گزارشاتی را به ما دادند که از اختلال در سامانه خبر می‌داد. همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی این اختلال را پیگیری کرده و مرتفع می‌شود. فروش بلیط ناوگان هوایی نیز از شنبه 12 شهریور آغاز شد.  

او درباره وضعیت پارکینگ‌های مرزی نیز گفت: ستاد مرکزی اربعین با برنامه‌ریزی که از دی ماه سال 1400 داشت، تمام آسیب‌هایی که در سنوات گذشته داشتیم را بررسی و تلاش کرد به صورت عمیق و جدی به این موضوعات بپردازد. یکی از مشکلاتی که در گذشته داشتیم، پارکینگ‌ها بود. می‌توانم ادعا کنم که امسال در پایانه‌های مرزی، ظرفیت پارکینگ‌ها 2 برابر شده است. برای مثال در مرز مهران ظرفیت پارک 50 هزار خودرو را داریم و در مرزهای شلمچه و چزابه 40 هزار پارکینگ داریم. هم‌چنین ظرفیت پارکینگ در مرز خسروی 10 هزار خودرو است.

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته مرزهای ترددی ما 3 مرز بود، اما با پیگیری‌های انجام شده 3 مرز تمرچین، باشماق و خسروی نیز اضافه شدند که مجموع ظرفیت آنان 10 هزار پارکینگ است. بنابراین مجموع ظرفیت پارکینگ‌های ما به 100 هزار تا رسیده است.

باقری درباره موکب‌های حاضر در این مراسم نیز گفت: بیش از 3 هزار موکب ایرانی داریم که رسمی‌ و مورد تایید ستاد مرکزی اربعین‌اند. از این تعداد، 1200 موکب در داخل کشور و مرزها مستقر می‌شوند و بیش از 1800 موکب را در داخل عراق و در شهرهای زیارتی نجف‌، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر می‌کنیم. این موکب‌ها هم اسکان دارند و هم به زائران خدمات می‌دهند. در قالب همین موکب‌ها بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر اسکان داریم که یک میلیون و 550 هزار نفر در داخل عراق و 500 هزار نفر در مرزها اسکان می‌یابند.

او در بخش دیگری از سخنان خود درباره لزوم حرکت مسافرین از مرزهای مختلف گفت: ما هیچ وقت توصیه نمی‌کنیم از مرز خاصی بروید یا نروید. اما انتظار داریم زائرین محترم حین ثبت نام در سامانه سماح به مرزهای دیگر نیز توجه داشته باشند. اگر قرار باشد که همه از مرزی خاص عبور کنند، هم ممکن است خودشان اذیت شوند و هم ممکن است سطح خدمات پایین بیاید.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه مرزهای دیگر اسکان دارند یا خیر، گفت: همه خدمات در مرزهای دیگر وجود دارد و مشکلی از این بابت نداریم. هم‌چنین ارائه خدمات ما تا 23 صفر ادامه خواهد داشت. البته انتظار داریم که مردم سفرشان را مدیریت کنند.

باقری در پایان گفت: از مردم درخواست دارم که هرچه سریع‌تر در سامانه سماح ثبت‌نام کنند که خدمات بیمه‌ای از این طریق انجام می‌شود. ممکن است عده‌ای بدون ثبت نام بتوانند وارد عراق بشوند، اما اگر خدای نکرده مشکلی برایشان به وجود بیاید، مورد حمایت نیستند.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف