وزیر علوم: تا پایان شهریور تخصیص خوبی به دانشگاه ها داده می شود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم،  اجلاس روسای دانشگاه‌های سراسر کشور در آستانه بازگشایی دانشگاه ها، طی سه روز در سازمان پژوهش های صنعتی کشور برگزار شد.

در این اجلاس که افتتاحیه آن با حضور رئیس جمهور برگزار شد، علاوه به برگزاری نشست های جانبی و پنل هایی آموزشی، پژوهشی و فناوری با موضوع لوازم، راهکارها و پیامدهای بازگشایی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، معاونان و مسئولان وزارت علوم در جمع روسای دانشگاهها سخن گفتند و برنامه های خود را اعلام کردند.

وزیر علوم در اختتامیه این نشست که با تقدیر از خیرین دانشگاه ساز همراه بود، اظهار داشت: رئیس دانشگاه موفق کسی است که اولویت و برنامه ریزی داشته باشد. پروژه های نیمه تمام باید تکمیل شود و با اولویت بندی کارها را پیش برد. اگر مطمئن نیستیم اعتبار وجود ندارد، فقط کلنگ نزنیم. اگر امکانات آموزشی و خوابگاهی نداریم، رشته های جدید را پایه گذاری نکنیم.

وی با بیان اینکه  باید از ظرفیت سفرهای ریاست جمهوری استفاده کنیم، گفت: در این سفرها می توان بودجه ای برای تکمیل پروژه های نیمه کاره جذب کرد. همچنین باید رابطه خوبی با استاندار، فرماندار، نماینده مجلس داشته باشیم تا کارها آسان تر پیش برود. البته نباید باج داد یا خواسته های نادرست را پذیرفت، ولی می توان تعامل داشت.

وزیر علوم با اشاره به اختصاص بخشی از اعتبارات به دانشگاهها گفت: تا پایان شهریور تخصیص خوبی به دانشگاه ها داده می شود، بهتر است این مبلغ یک باره هزینه نشود. هر رئیس دانشگاه باید پس اندازی برای اتفاق های پیش بینی نشده داشته باشد.  

**ساخت مسکن برای اعضای هیئت علمی دانشگاه

زلفی گل با اشاره به موضوع استفاده از اراضی دانشگاه ها برای ساخت مسکن اظهار داشت: روسای دانشگاه های بزرگ معتقد هستند این کار به نفع آینده آموزش عالی نیست، بهتر است مجموعه های مسکونی بسازیم که هر نسلی چند سال استفاده کرده و بعد خانه دار شود.

وی ادامه داد: ساخت منازل برای هیئت علمی و یاوران علمی با استفاده از کمک خیرین باید در دستور کار باشد.بخشی از فعالیت ها و آموزش های دانشگاه را باید خودگردان کرد تا دست دانشگاه تا حدی باز شود، ولی نباید به بخش آسیب پذیر جامعه نیز ضربه وارد شود.

زلفی‌گل با تاکید بر چابک سازی بخش اداری گفت: با صرفه جویی در این بخش و کاهش نیروها یا اتوماسیون می توان بودجه را در بخش های دیگر هزینه کرد.  

وزیر علوم در ادامه با اشاره به  نقش نظارتی اعضای حقیقی هیئت امنا تصریح کرد: اگر اعضای هیئت علمی نقدی کردند آن را بپذیریم. باید از ظرفیت قانون های مترقی از جمله قانون جهش تولید استفاده کنیم. در این قانون ظرفیت های خوبی است که اگر صنایع با دانشگاه ها رایزنی کنند و مشاوره بگیرند، به منزله پرداخت مالیات برای آنهاست.

وی همچنین بر استفاده از ظرفیت قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و امکانات آن برای ساخت خوابگاه های متاهلی تاکید کرد.

** با سازمان برنامه و بودجه تعامل کنید

وزیر علوم با تاکید بر فعالیت های فرهنگی خطاب به روسای دانشگاه ها اظهار داشت: در هزینه امور فرهنگی دست و دلباز باشید، از کانون های فرهنگی، شوراهای صنفی، تشکل های مذهبی و دیگر فعالیت ها حمایت کنید.

وی درباره تدوین لایحه بودجه از اکنون در سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: اگر از همین حالا برای افزایش بودجه تعامل کنید، بودجه بیشتری تخصیص می یابد. همانطور که سال گذشته نیز برخی دانشگاه ها به همین شکل و با تعامل بیش از 57 درصد افزایش بودجه داشتند.

وی در مورد جذب دانشجویان نخبه نیز تصریح کرد: دانشگاه یزد و هرمزگان در مرزشکنی برای بورسیه دانشجو نمره اول را دارند. بورسیه یکی از راه های جذب دانشجوی نخبه است.

وزیر علوم ادامه داد: برنامه توسعه هفتم در حال تدوین است، نظرهای خود را در مورد آموزش عالی به اطلاع وزارتخانه برسانید. برای آینده کشور نیروسازی کنید و اجازه دهید آنها تجربه‌آزمایی کنند.

** حضور چندین باره رئیس جمهور در بین دانشگاهیان

وی با اشاره به نگاه رئیس جمهور به آموزش عالی گفت: رئیس جمهور در یک سال گذشته 9 بار در موسسات آموزش عالی و در میان دانشگاهیان حضور یافته است، بنابراین علم و فناوری و نوآوری برای کشور مهم است و ما هم باید بیشتر و بهتر جایگاه خود را نشان دهیم.

وزیر علوم ادامه داد: مرکز ارزیابی روسای دانشگاه ها مرتب فعالیت ها را رصد می کند و پنج رئیس برتر دانشگاه ها سال آینده تقدیر می شوند.

وزیر علوم از روسای دانشگاه ها خواست مشکل  دانشجویانی را که به دلیل کرونا اضافه سنوات دارند، به نوعی حل شود.

مسعود گنجی،  رئیس صندوق رفاه دانشجویان نیز در اجلاس روسای دانشگاه اعلام کرد: در جلسه امروز سازمان برنامه و بودجه قول دادند تا پایان شهریورماه بودجه ای برای تغذیه دانشجویان تخصیص یابد.

وی از روسای دانشگاه ها خواست این بودجه فقط برای تغذیه دانشجویان هزینه شود.

انتهای پیام/