ورود ۷۵ هزار معلم جدید به مدارس از اول مهر/ کلاس‌های دانشگاه فرهنگیان حضوری است

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضا مراد صحرایی سرپرست دانشگاه فرهنگیان در نخستین نشست خبری که در ساختمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، ضمن تبریک هفته دولت، اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان قدمتی ۱۰۰ ساله دارد و قدیمی‌ترین دانشگاه معاصر کشور است. به دنبال این هستیم که دانشگاه فرهنگیان را به دانشگاهی تمدن‌ساز و مرجع در حوزه تعلیم و تربیت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه معلمی شغل انبیاست، ادامه داد: «معلم آینده»، کلیدواژه مفهومی است و باید متن و اصول ما برای آینده باشد. 

صحرایی به معلم چند ساحتی، اشاره کرد و افزود: باید از شیوه‌های تربیت سنتی معلم به شیوه نوین حرکت کنیم و «هر معلم، یک مربی پرورشی»، «هر معلم، یک مربی ورزشی»، «هر معلم، یک امدادگر» از جمله برنامه‌ها و اهدافی است که در سال تحصیلی پیش رو دنبال می‌کنیم اما هدف ما معلم چند ساحتی است. معلمی که مربی و راهبر باشد 

وی اضافه کرد: چندین چرخش تحولی برای دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفتیم، گفت: چرخش اول، تبدیل دانشگاه فرهنگیان از یک دانشگاه عادی به تحول آفرین، چرخش دوم معلم چند ساحتی و تربیتی، چرخش سوم حرکت از انتقال دانش به ساخت دانش، چرخش چهارم حرکت از مهارت‌های عادی به مهارت‌های نرم و خلاق و چرخش پنجم حرکت از دانشگاهی پراکنده به دانشگاهی جامع و مادر است. 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: برای این چرخش‌ها برنامه داریم که مهم‌ترین آن، اصلاح ساختار و دیگری ترمیم نیروی انسانی دانشگاه و معماری کلان تعلیم و تربیت است که برنامه درسی بر اساس آن تغییر کند و برنامه اصلاح فضا و کالبد دانشگاه و اصلاح نظام جذب و پذیرش معلم مد نظر است. 

وی تصریح کرد: با ۳ میلیون مترمربع عرصه و عیان، کاستی‌های فراوان در بحث فضا داریم؛ البته از ابتدای مسؤولیت بنده، ۱۰۰ هزار مترمربع به فضای آموزشی و رفاهی افزوده شده است که باید به یک میلیون مترمربع برسد.

صحرایی افزود: حدود ۵۰ هزار دانشجومعلم در دوران کرونا جذب شده است که تدابیر رفاهی و خوابگاهی اندیشه نشده است. همچنین طرح جامع توسعه دانشگاه را آماده کردیم و در مرحله تصویب است.

وی افزود: بازنگری برنامه کلان تربیت معلم مورد دیگری است که باید معلم  ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد. به عنوان مثال کارآفرینی، نوآوری، فناوری، توجه به اقتضائات جدید و توجه به آینده مدنظر است. کارگروهی در این زمینه تشکیل شده است و امیدواریم معماری کلان تعلیم و تربیت را تصویب کنیم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: ۸۴۶ اعضای هیأت علمی داریم و تعداد کارمندان نیمی از نیاز است. تعداد دانشجو به استاد ۱۱۰ به یک است در حالی که در دانشگاه‌های تراز، ۲۰ به یک است. در این راستا جذب سالانه ۵۰۰ عضو هیأت علمی و تبدیل هزار دکتر معلم ممتاز به هیأت علمی مدنظر است. 

وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان سالانه ۲۵ هزار دانشجو جذب می‌کند که در نظر داریم شاخص‌ها تغییر کند و سخت‌تر شود و دانشجویان دو بار در طول تحصیل گزینش شوند؛ هر دانشجو معلم متناسب با رشته خود ۶ مهارت را باید کسب کند و به علاوه در پایان دوره آزمون جامع صلاحیت حرفه‌ای گرفته می‌شود. 

 صحرایی افزود: همه رشته‌های ما در دانشگاه فرهنگیان از مهر امسال حضوری است به جز یک گروه ورودی ۹۸ است. امکانات ما به هیچ عنوان زیبنده دانشگاه ممتاز ما نیست. سعی می‌کنیم دو غذا حداقل در منو پیشنهادی باشد. 

وی تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان ۹۰ هزار دانشجو دارد و جا دارد که تا ۱۵۰ هزار دانشجو را پوشش دهد به شرطی که حمایت شود. ۵۰.۲ درصد از دانشجویان ما از رتبه‌های برتر کنکور هستند. 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه تلاش ما این است که دانشگاه چابکی داشته باشیم، بیان کرد: هوشمندسازی دانشگاه فرهنگیان در دستور کار است و رابطه پردیس‌ها با ستاد تقویت خواهد شد؛ همچنین در دوره مدیریتی جدید تعامل با معاونت‌های زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش تقویت خواهد شد. 

وی از نمایندگان مجلس خواست که به دانشگاه فرهنگیان در برنامه هفتم توسعه توجه داشته باشند و افزود: قرار نیست تربیت معلم را به دیگران واگذار کنیم و اگر امکانات ما در قبال دیگر دانشگاه‌ها کمتر است باید دانشگاه خودمان را تقویت کنیم؛ البته امکان استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های سطح یک برتر وجود دارد و برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلی تصویب شده است. 

صحرایی با بیان اینکه معتقدیم استخدام از طریق ماده ۲۸ یک شیوه کمکی در کنار وظیفه اصلی ماست، اظهار کرد: برای اصلاح رویه‌های جذب از طریق ماده ۲۸ طرحی تحت عنوان بورس معلمی ( طرح شهید آشتیانی) تهیه و به سازمان اداری استخدامی ارائه شده و راهکارهای مختلفی پیشنهاد شده است.

وی به جزئیات اجرای طرحی با عنوان کاهش زمان آموزش دوره کارشناسی به سه سال اشاره کرد و افزود: هدف این طرح  کاهش زمان تحصیل است و در محتوا و کمیت تغییری ایجاد نخواهد شد؛ چرا که دانشجویان ما شبانه روزی هستند و در همه ایام در خدمت آموزش و پرورش و مستخدم دولت هستند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه پیش بینی کردیم سه ترم در طول سال تحصیلی داشته باشیم، اضافه کرد: تصمیم داریم طرح را فقط در پردیس‌های متقاضی و نمونه و برای دوره ابتدایی برگزار کنیم و سپس برای تعمیم به رشته‌ها و دوره های دیگر اقدام کنیم. این طرح برای پردیس‌های متقاضی از مهرماه امکان اجرا خواهد داشت. 

صحرایی درباره وضعیت فارغ‌التحصیلی و جذب نیروی انسانی، گفت: در مهرماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۵ هزار نفر جذب خواهیم کرد. ۲۵ هزار ورودی ۹۷ را به آموزش و پرورش تحویل می‌دهیم. با توجه به بحران کمبود معلم در دوره ابتدایی، ۱۵ هزار معلم از بین دانشجومعلمان ترم ۷ به وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهند شد. در آزمون استخدامی امسال ۳۴ هزار و ۶۰۰ سهمیه اختصاص یافت که ۲۵ هزار نفر پذیرفته و به ما اعلام شده که یک سال دوره مهارتی می‌گذرانند که به علت نیاز فوری آموزش و پرورش، اینها اول مهر به کلاس درس می‌روند و ما دوره فشرده حضوری ۱۷۰ ساعتی از شهریور و از مهر تا اسفند دوره مجازی و حضوری برایشان برگزار می‌کنیم و در نهایت آزمون اصلح می‌دهند. 

وی ادامه داد: سرجمع ۷۵ هزار معلم جدید در مهرماه وارد کلاس های درس می‌شوند. علاوه بر این  استخدامی‌های سال های پیشین تحت عنوان قانون تعیین تکلیف در حال گذراندن دوره‌ها هستند و تا شرایط لازم را احراز نکنند وارد آموزش و پرورش نخواهند شد و بعضا برخی دو تا سه سال است که منتظرند. 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به ۱۰۰ هزار معلم نیاز دارد که تعدادی را به روش های موجود دیگر جذب می‌کند و حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار معلم نیاز فوری دارد گفت: ما آمادگی داریم برای آموزش همزمان با تدریس کمک کنیم. تقاضای موکد ما این است که استخدام با نگاه به آینده اتفاق بیفتد. آمادگی داریم طرح شهید آشتیانی را از همین مهر شروع کنیم که بر اساس آن ۳۰ هزار نفر را از میان دانشجویان ممتاز سال آخر دانشگاه‌های سطح یک انتخاب و گزینش کرده، آموزش دهیم و یک سال بعد وارد آموزش و پرورش کنیم. 

وی درباره کسر از حقوق دانشجومعلمان، بیان کرد: زمانی که قانون متعهدین به خدمت تصویب شد در تبصره ۶ آن قانون آمده که بخشی از هزینه‌ها از حقوق دانشجو کسر و در اختیار دانشگاه قرار گیرد که ۴۵ درصد اعلام شد که ۳۵ درصد هزینه‌های رفاهی و خوابگاهی و ۱۰ درصد اقدامات آموزشی و… است.

صحرایی افرود: با احتساب همین میزان کسر از حقوق باز هم با ۷۰۰ میلیارد تومان کسری مواجهیم. هزینه تامین غذا بسیار بیشتر از چیزی است که کسر می‌شود که ما به سازمان برنامه اعلام کردیم و گفتیم مطلوب این است که این روند را اصلاح و سرانه ما را بدهند. سازمان برنامه با این اقدام دست ما را در جیب دانشجومعلمان کرده است. 

وی ادامه داد: همین شیوه غیرمناسب به شیوه غیرمناسبتری اجرا می‌شود و حقوق دانشجومعلم به حساب آموزش و پرورش محل خدمت آینده‌اش واریز و سپس مبلغ آن کسر می‌شود. تنوعی هم در میزان کسورات بر حسب استفاده از خوابگاه و… وجود دارد. امیدواریم به شکل درستی بودجه تخصیص یابد.

صحرایی درباره افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه از ۲۴ به ۲۶ سال گفت: متخصصان تعلیم و تربیت با این افزایش مخالف‌اند. سقف سنی ۲۲ سال بوده و بهترین سن را ۲۲ و پایینتر می‌دانم. کار کارشناسی کافی برای ۲۲ به ۲۴ نشده و اگر کار کارشناسی شود، چه بسا برگردد. ۹۵ درصد دانشجویان ما بین ۱۸ تا ۲۱ سال هستند و نمی‌توان برای ۵ درصد تراز کشوری را به هم ریخت. افزایش سن به ۲۶ و بالاتر کار شایسته ای نیست و نیازمند بررسی دقیق است. 

وی ادامه داد: یکی از دلایل متقاضیان، سن بالای استخدامی‌های ماده ۲۸ است در حالی که آزمون‌های استخدامی شیوه‌های مناسبی برای جذب نیستند. در آزمون‌ها چندین تخلف هست. یکی اینکه پذیرفته شده ماده ۲۸ نباید فورا سرکلاس برود، اما چون نیاز هست می‌رود. از الان برای سال آینده ردیف استخدامی بدهید تا استعدادهای برتر دیگر دانشگاه‌ها را بیاوریم و آموزش دهیم. ما اکنون برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی امسال، یک ماه آموزش فشرده گذاشته ایم تا مهر ماه به کلاس درس بروند که مطلوب ما نیست. صلاحیت حرفه‌ای برای استخدام ضروری است اما اگر این کار را هم نکنیم معلم تامین نمی‌شود. 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه معتقدم قانون تعیین تکلیف ظلم بزرگی بود، گفت: صد و چند هزار نفر وارد شدند که بیش از نیمی از آنها رشته تحصیلی‌شان منطبق نیست؛ همانطور که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای برای مبادی جذب نیرو داشت، مانع چنین آزمون‌های استخدامی نیز شود. امسال آزمون می‌گیریم برای تأمین نیروی انسانی در حالی که از الان باید برای سال آینده ردیف استخدامی بگیریم و یک سال زمان برای آموزش معلمی داشته باشیم. 

صحرایی ادامه داد: به عنوان نماینده آموزش و پرورش می‌گویم اگر قرار است سال بعد ردیف استخدامی تخصیص دهند از حالا این‌کار را انجام دهند تا یک سال فرصت برای تربیت داشته باشیم. پذیرفته شدگان عالِم هستند اما معلم نیستند. باید از امروز برای سال بعد به فکر باشیم.

انتهای پیام/