هوش مصنوعی فرارکنندگان مالیاتی را به دام انداخت

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، استفاده از هوش مصنوعی در تجربه‌ای جدید در فرانسه ۲۰ هزار استخر مخفی که وجودشان برای مقامات نامعلوم بود را هویدا کرد.

این کار چیزی حدود ۱۰ میلیون یورو روانه جیب دولت فرانسه کرده است.

شرکت فرانسوی کاپیمینی در همکاری با گوگل نرم‌افزاری توسعه داده است که با تحلیل عکس‌های هوایی توانسته از سال ۲۰۲۱ تا کنون وجود بیش از ۲۰ هزار استخر پنهان را آشکار کند.

این تجربه فقط در بخشی از فرانسه به آزمایش گذاشته شده است و به گفته مقامات فرانسوی برنامه‌ای برای گسترش آن به کل کشور وجود دارد.

بر اساس آمارهای رسمی تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۳ میلیون استخر ثبت شده در املاک خصوصی فرانسه وجود داشته است اما همه‌گیری کرونا و دورکار شدن بسیاری این گمان را به وجود آورده است که تعداد بسیار زیادی استخر به این مجموع اضافه شده است.

بر اثر قوانین مالیاتی فرانسه هر استخر ۳۰ مترمربعی سالانه باید مالیاتی حدود ۲۰۰ یورو بپردازد.

در این میان استفاده از این نرم افزار هوش مصنوعی به کمک مقامات مالیاتی آمده تا استخرهای اعلام نشده را شناسایی کنند. آن‌ها قصد دارند از نرم‌افزار برای پیدا کردن دیگر دارایی‌های غیرمنقول شامل مالیات نیز استفاده کنند.

البته کار نرم‌افزار زمانی سخت می‌شود که قرار است سازه‌های مشابهی که مالیات ندارند را تشخیص داده و به فهرست اضافه نکند.

در پی خشکسالی بی‌سابقه در فرانسه حتی طرح‌هایی برای ممنوعیت استخرهای خصوصی مطرح شد که با مخالفت روبه‌رو شد و طرح‌های این چنین برای یافتن استخرهای اعلام نشده و گرفتن مالیات از آن‌ها پی‌گرفته می‌شود.

منبع‌: بی‌بی‌سی

۵۸۵۸