هنگام استارت نخوردن خودرو چه باید کرد؟ | علت‌های رایج استارت نخوردن خودرو

 استارت نخوردن خودرو می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در این گزارش به علت‌های آن پرداخته‌ایم و در ادامه می‌توانید با آنها آشنا شوید.

سوئیچ نمی‌چرخد

۱- محتمل‌ترین علت این است که از کلیدی استفاده می‌کنید که برای این ماشین نیست یا کلیدتان فرسوده شده است. اگر کلید یدکی دارید بهتر است آن را هم امتحان کنید.

۲- یکی دیگر از مشکلات رایجی که باعث نچرخیدن سوئیچ می‌شود این است که هنگام پارک کردن همه چرخ‌های خودرو به یک طرف چرخیده‌اند و سوئیچ را در این حالت درآورده‌اید. در این حالت وقتی می‌خواهید سوئیچ را بچرخانید فشار بسیار زیاد روی فرمان مانع چرخیدن کلید می‌شود. برای رفع این مشکل، در حالی که سوئیچ را می‌چرخانید فرمان را ابتدا به یک سمت و سپس به سمت دیگر بچرخانید. این کار فشار را کاهش می‌دهد و باعث چرخیدن کلید می‌شود.

هنگام استارت نخوردن خودرو چه باید کرد؟ | علت‌های رایج استارت نخوردن خودرو

موتور نمی‌چرخد

۱- وقتی برای استارت زدن کلید را می‌چرخانید، ممکن است یک صدای کوتاه یا به اصطلاح تقه یا چند تقه سریع و پشت سر هم یا صدای چرخیدن بسیار کند موتور را بشنوید. دلیل هر سه مورد ذکر شده ضعیف بودن باتری خودرو است.

قبل از هر کاری چراغ‌های جلو را روشن کنید و سپس سعی کنید استارت بزنید. اگر نور چراغ‌ها کم باشد یا به مرور کم شود دلیل نچرخیدن موتور ضعیف یا خالی بودن باتری است.

۲- اگر نور چراغ‌های جلو کافی است، اما بعد از استارت زدن وضعیت موتور تغییر نمی‌کند، احتمالاً باتری ایرادی ندارد و وضعیت موجود حاصل یکی از موارد زیر است (این لیست به ترتیب احتمال بیشتر مرتب شده است):

الف- در ماشین‌هایی که دنده اتوماتیک دارند احتمالا دنده در حالت پارک یا خنثی (خلاص یا N) قرار ندارد یا حالت دنده خنثی خودروی شما ایراد پیدا کرده است. دنده را در حالت پارک قرار دهید و دوباره امتحان کنید.

ب- فشار روی کلاچ را کم نکرده‌اید (در ماشین‌هایی که دنده خودکار دارند) یا پدال کلاچ تان ایراد دارد.

ج- سوئیچ موتور یا سیم کشی‌های متصل به آن ایراد پیدا کرده‌اند.

د- موتور استارت یا استارتر برقی دچار مشکل شده است. (تست استارت توسط باطری‌ساز حرفه‌ای انجام شود).