هزینه تحصیل دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی عام‌المنفعه رایگان است/ معلمان مهرآفرین رتبه‌بندی می‌شوند

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، احمد محمودزاده معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در همه اسناد بالادستی به ویژه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اشاره خوبی به مشارکت مردم در حوزه آموزش و پرورش شده است و معتقدیم امکان مدیریت آموزش و پرورش و مأموریت پیچیده تربیت دانش‌آموز در تراز انقلاب اسلامی به تنهایی از عهده آموزش و پرورش بر نمی‌آید و همه ذینفعان، خیرین، اصحاب مطبوعات، رسانه‌ها، واقفین، گروه‌های جهادی، نهادهای دولتی و غیردولتی باید در جهت این امر مهم نقش آفرینی و مشارکت داشته باشند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از 131 راهکار در 61 راهکار به مشارکت اشاره شده است و در سند تحول دولت مردمی هم یکی از راهبردهای اصلی، مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش است.

محمودزاده ادامه داد: قرار است ما به صورت ویژه، نقش و حضور مردم را در حوزه مدرسه‌داری علاوه بر مدرسه‌سازی هم داشته باشیم. سیاست ما در آینده، در کنار مدارس غیردولتی حقیقی، گسترش مدارس غیردولتی وابسته حقوقی است و مدارس غیردولتی وابسته ظرفیت‌های بالقوه فراوانی دارند که اگر بالفعل شوند کمک حال آموزش و پرورش کشور خواهند بود و باید با تسهیل فرآیندها و بازنگری در قوانین، زمینه بهره‌گیری از ظرفیت‌های نیکوکاری، خیری و به‌کار‌گیری توان نهادهای دولتی و غیردولتی، مذهبی و انقلابی، زمینه‌ساز تحول در آموزش و پرورش کشور باشیم.

وی گفت: چیزی که باید ملموس باشد مشارکت در اداره مدرسه است و امروز مدل اول آن را مجتمع بوتراب شهرستان خوی استان آذربایجان غربی می بینیم که افتتاحیه آن با حضور وزیر آموزش و پرورش صورت پذیرفت و در اداره این نوع مدارس هم خیر و هم آموزش و پرورش با محوریت حاکمیتی بودن نظام آموزش و پرورش نقش دارند.

وی ادامه داد: مردمی سازی این نیست که اولیا فقط در مسائل مالی و کمک‌های نقدی به مدرسه حضور یابند، بلکه باید حضوری همه جانبه و فعال و نقش آفرین به واسطه کمک‌های فکری و مدیریتی به مدرسه داشته باشند و زمینه مشارکت اولیا را برای ارتقا کیفی آموزش و پرورش را در همه ابعاد فراهم سازیم؛ نقش انجمن اولیا نیز بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم این نوع نگاه را در سراسر کشور گسترش دهیم و خیرین نیز علاقه‌مند هستند این مدل همکاری را در مدارس خیرساز تمامی نقاط کشور اجرایی کنند.

محمودزاده درباره حقوق و مزایای پرسنل و معلمین مدارس خیرساز عام المنفعه، گفت: درسه هایی مانند مجتمع آموزشی تربیتی بوتراب غیر انتفاعی عام المنفعه است و شهریه از دانش‌آموزان دریافت نمی‌کنند. فعالیت‌ها و انجام امور مشارکتی و توافقی است و تا اندازه‌ای که برای آموزش و پرورش امکان پذیر است به این مدارس نیروهای تخصصی می‌دهد و پرداخت حقوق این نیروها نیز برعهده می‌گیرد. لذا بخشی به عهده آموزش و پرورش است و بخش اعظم آن نیز از آورده‌های خیری از قبیل اجاره مکان‌های ورزشی و فرهنگی و سالن‌های مدرسه، خارج از ساعات آموزشی از طریق مدیریت مدرسه تأمین خواهد کرد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی تأکید کرد: در مدل مردمی‌سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش شهریه درس رسمی و دروس فوق برنامه به هیچ عنوان از دانش‌آموزان گرفته نمی‌شود و کاملا رایگان است و امیدواریم در سطح کشور توسط خیرین مورد استقبال قرار گیرد.

محمود زاده در خصوص طرح مهر‌آفرین نیز گفت: در طرح مهرآفرین همه معلمان شامل طرح رتبه‌بندی خواهند شد فقط نیازمند شرکت در آزمونی هستند که آموزش و پرورش تا مهرماه برگزار خواهد کرد. اجرای گام‌های عملی مانند اجرای رتبه بندی می‌تواند ضمن کاستن از تبعیض‌ها زمینه شتاب‌بخشی به تحقق سند تحول و مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص اجرایی شدن سند تحول بنیادین را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: در خصوص معلمان مدارس غیردولتی طرحی به مجلس ارائه کرده‌ایم و در حال پیگیری آن هستیم که ان‌شاءالله بعد از تصویب در صحن مجلس اطلاع رسانی کامل آن انجام خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به اینکه آموزش و پرورش به تنهایی امکان مدیریت این همه دانش‌آموز را در سراسر کشور ندارد و نگاه حمایتی دولت مردمی سیزدهم به آموزش و پرورش و در راستای اجرایی‌سازی و عملیاتی کردن سند تحول بنیادین عناصر کلیدی علم و پژوهش، تربیت نیروی انسانی و کادر سازی، و جوان سازی مدیریت نظام سیاسی اجتماعی کشور و موضوع تربیت نیازمند تلاش همه ذی نفعان جهت پیشبرد اهداف در نظام تعلیم و تربیت و عملیاتی شدن آن هستیم و باید نگاه ملی و فرابخشی به این نهاد تعلیم و تربیت داشته باشیم.

انتهای پیام/