نیروهای حزب‌الله، امام خمینی را بزرگترین الهام‌بخش خود در عصر کنونی می دانند/ پیروزی سال ۲۰۰۰ به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد/ برنامه اصلی جنبش حزب‌الله همکاری با گروه‌های سیاسی برای ایجاد یک حکومت عادل و توانمند است

گروه بین الملل رجانیوز: سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، دوشنبه شب در ضاحیه‌ی بیروت به مناسبت جشن ۴۰ سالگی حزب الله، موسوم به اربعین ربیعا، سخنرانی نمود.

 

دبیر کل حزب الله لبنان ضمن تبریک چهلمین سالگرد تاسیس حزب الله لبنان، به بیان تاریخچه‌ای از سیر تکامل حزب الله و موفقیت ها و پیروزیهای آن پرداخته و گفت:«پیوند عمیقی میان فعالیت مقاومت پیش از سال ۱۹۸۲ و پس از آن وجود دارد. ما از جنبش‌ها، احزاب، علما و رهبران فکری، جهادی و میدانی قدردانی می‌کنیم.

 

همچنین اشاره کرد:«مقاومت و ارتش سوریه در سال ۱۹۸۲ با تجاوز رژیم اشغالگر اسرائیلی مقابله کردند. پیروزی سال ۲۰۰۰ به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد و ارتشی که مغلوب نمی شد را درهم شکست.»

 

سید حسن نصرالله همچنین با یادکردن از امام خمینی(ره) و الهام بخش خواندن و الگوبودن ایشان گفت،«نیروهای حزب الله دنباله‌‌رو امام خمینی (ره) و سیره ایشان هستند و ایشان را بزرگترین الهام‌بخش حزب‌الله در عصر کنونی می‌دانند.»

 

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: « معادله ارتش، مردم و مقاومت چه در بیانیه وزیر آمده باشد چه نباشد، معادله ثابتی شده است. به هرحال پیروزی سال ۲۰۰۶، یکی از مهمترین دستاوردهای مقاومت در مسیر طولانی آن است. این جنگ، قواعد درگیری با دشمن صهیونیستی را تغییر داد.»

 

وی اضافه کرد:« آخرین دستاورد مقاومت در جنگ سال ۲۰۰۶، ورود مقاومت به بازگرداندن حقوق لبنان از نفت و گاز بود. آزادسازی باقی اراضی اشغالی لبنان نیز، مسئولیت ملی است.»

 

سید حسن نصرالله همچنین افزود:« یکی از وظایف ما در آینده، ایجاد معادلات بازدارندگی برای حفاظت از سرزمین، مردم و ثروت لبنان است.»

 

وی پیرامون تهدیدهای اسرائیل درمورد ترسیم مرزهای دریایی تاکید کرد:«  تهدیدهای اسرائیل در مورد ترسیم مرزهای دریایی بی ارزش است، تصمیم و رویکرد ما روشن است و منتظر روزهای آینده هستیم تا بر اساس آنچه لازم است، عمل کنیم.»

 

دبیر کل حزب الله لبنان ضمن رد هرگونه عقب نشینی در مسئله‌ی فلسطین تصریح کرد:« مسئله فلسطین جزء دین، فرهنگ، آبرو و شرف این ملت است و جایی برای رها کردن، بی طرفی و عقب نشینی از آن نیست.»

 

وی در این باره افزود:« منشأ راهبرد ما در قبال مسئله فلسطین تکیه بر انقلاب مردم فلسطین و مخالفت با سازش و عادی سازی است. ما روی جوانانی همچون «شربل ابوضاهر» و «نادیا فواز» حساب باز کردیم که از بازی با اسرائیلی ها خودداری کردند.»

 

علاوه بر فلسطین، سید حسن نصرالله ضمن اساس محور مقاومت خواندن سوریه و همراهی با آنها در جنگ همه جانبه علیه این کشور افزود:« سوریه اساس محور مقاومت، جبهه پایداری و مخالفت با تسلیم شدن در برابر شروط اسرائیل است.»

 

وی همچنین اضافه کرد:«در جنگ جهانی علیه سوریه هم در کنار سوریه بودیم و در آن مشارکت داشتیم. ما در کنار سران، ارتش و ملت سوریه قرار داشتیم و در پیروزی بزرگی که حاصل شد، سهیم بودیم و روز به روز بیشتر و بیشتر به درستی انتخاب و تصمیم خود برای رفتن به سوریه متقاعد می‌شویم.»

 

سید حسن نصرالله با تشریح دستاوردهای جبهه‌ی مقاومت و رویکرد حامیانه‌ی آن در قبال کشورهای مظلوم منطقه از جمله عراق، یمن و افغانستان گفت:« اگر بار دیگر هم عراق مورد تعرضی مانند تعرض داعش قرار گیرد و از ما درخواست کمک شود، تردید نخواهیم کرد.»

 

وی تصریح کرد:« ما در تشکیل محور مقاومت سهیم بودیم. ما بخشی از این محور بوده و خواهیم بود. ما بر روی محور مقاومت برای مقابله با طرح‌های توسعه طلبانه حساب باز کرده‌ایم.»

 

 

دبیرکل حزب الله لبنان ضمن پرداخت به مسائل داخلی لبنان، به پرهیز از جنگ داخلی توصیه کرده و  تصریح کرد که حزب الله به هیچ وجه در پی جنگ داخلی نیست بلکه برخی از جریانات دیگر هستند که در پی وقوع این اتفاق هستند.

 

وی افزود:« ما طی ۴۰ سال گذشته به دنبال امنیت لبنان بوده‌ایم و از هر تلاشی که در پی درگیری ما با ارتش بود، دوری کردیم. این یک طرح علنی و دائمی آمریکاست که حزب‌الله با ارتش و نیروهای امنیتی لبنان درگیر شود. این آرزوی آنان است. اما فرماندهان حزب‌الله و ارتش این مسئله را نپذیرفتند.»

 

نصرالله اشاره کرد:« حزب‌الله در پی همزیستی با سایر اقشار مردم لبنان بر مبنای عدالت است و در کشور حساسیت‌های فرقه‌ای بسیاری وجود دارد. ما در انتخابات از تجارب گذشته استفاده کردیم و به وعده‌هایمان عمل نمودیم. ما به روابط خود با جنبش امل ادامه خواهیم داد.»

 

او همچنین تاکید کرد که حزب الله لبنان همواره در حوزه دفاعی و اتخاذ راهبردی صحیح، پیش‌قدم بوده و اعلام آمادگی کرده است.

 

سیدحسن نصرالله به منظور ایجاد یک حکومت توانمند در لبنان، ضمن ارائه‌ی برنامه‌های حزب الله برای حصول این امر گفت:«برنامه اصلی جنبش حزب‌الله در مرحله آینده، همکاری با گروه‌های سیاسی برای ایجاد یک حکومت عادل و توانمند است.

 

او اشاره کرد:«در پی تشکیل حکومتی هستیم که وابسته به سفارت آمریکا نباشد. ما بدنبال کشور مستقل هستیم که به دور از دنباله‌روی و وابستگی باشد. در مرحله بعد همه باید برای نجات لبنان، راهکار ارائه کنند و استخراج گاز و نفت، تنها راه نجات لبنان است.»

 

نصرالله به منظور قدردانی از جمهوری اسلامی به خاطر رویکرد حامیانه در قبال محور مقاومت و کشورهای مظلوم منطقه افزود:« ما نسبت به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی خوش‌بین هستیم. از برادران سوری و مسئولان جمهوری اسلامی تشکر می‌کنم که ۳۰، ۴۰ سال از ما حمایت کردند؛ به ویژه از برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از روز نخست، در اردوگاه‌ها در کنار ما بودند.»

 

همچنین در انتها گفت:« باید به‌نمایندگی از شما از جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی قدردانی کنیم که همان روز اول حتی در حیات امام خمینی(ره) از ما حمایت کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره اهتمام ویژه‌ای به حزب‌الله داشتند و باید از ایشان تشکر کنیم که در طول این ۴۰ سال، 10 سال در طول حیات امام و ۳۰ سال در مدت رهبری انقلاب اسلامی لحظه‌ای از ما غافل نشد.»