نگرانی های ایران از ناامن شدن عراق و بسته شدن مرزها/ثبات در عراق یکی از خواسته‌های ایران

ابوالفضل عموئی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره تحولات اخیر کشور عراق گفت: تحولاتی که در عراق می گذرد، برای ما به دو جهت مهم و حساس است، نخست به لحاظ مکان که عراق کشور مهمی برای جمهوری اسلامی ایران است و ما این کشور را به عنوان کشور همسایه و هم کیش خود می دانیم و امنیت عراق بر امنیت کل منطقه تاثیر دارد، بنابراین از این جهت صلح و ثبات در عراق یکی از خواسته های ایران است.

وی افزود: موضوع دوم ایام خاص اربعین است، بسیاری از زائران ایرانی و شیفتگان اهل بیت (ع) از کشورهای شرقی عراق، از مسیر ایران به عتبات سفر می کنند، بنابراین در این بازه ناامن شدن این کشور و بسته شدن مرزها نگرانی ویژه ای ایجاد کرده است.

آخرین اخبار از تحولات در عراق

عمویی در ادامه اظهار کرد: انتظار داریم هرچه سریع‌تر و با شکل گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: جمهوری اسلامی ایران با همه طرف های عراقی ارتباط دارد، اما دخالتی در تحولات این کشور ندارد، بلکه ما تاکید داریم همه گروه های عراقی با تمسک بر روال قانونی مسیر دوری از خشونت و گفتگو را در پیش گیرند و این به نفع مردم عراق و خواسته مردم ایران است.