نکات مهم ثبت نام اربعین ؛ ثبت نام اربعین ۱۴۰۱ چگونه است؟

 شاید شما هم یکی از افرادی باشید که امسال، حال و هوای کربلا و پیاده‌ روی اربعین در سرتان افتاده، اما از راه و رسم سفر، زمان ثبت نام، نوبت دهی و نحوه ثبت نام اربعین ۱۴۰۱ خبر ندارید. در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید تا دربارهٔ جزئیات ثبت نام اربعین حسینی با شما صحبت کنیم.

نحوه ثبت نام اربعین ۱۴۰۱

اولین قدم برای شرکت در پیاده روی اربعین ۱۴۰۱، پیش ثبت نام در سایت سماح است. زائران اربعین حسینی  باید از طریق سامانه سماح  پیش ثبت نام خود را انجام دهند. در اینجا فقط پیش ثبت نام زائران انجام می‌شود و اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی از طریق سامانه سماح انجام خواهد شد.

شرایط ثبت نام اربعین ۱۴۰۱

قبل از ثبت نام پیاده روی اربعین حتماً این موارد را در نظر بگیرید:

 • پیش ثبت نام متقاضی، هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام متقاضی ایجاد نخواهد کرد و  اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی از طریق سامانه سماح انجام خواهد شد.
 • هر محدودیتی که از سوی دولت عراق برای تشرف به کربلا در نظر گرفته شود نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده‌اند تعیین و اعلام خواهد شد.
 • با توجه به اینکه نکات و موارد مهم، از طریق شماره تلفنی که در سامانه سماح ثبت کرده‌اید اطلاع رسانی می‌شود، در ثبت شماره تلفن همراه دقت کنید.
 • طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تزریق حداقل ۲ دوز واکسن کرونا، از شرایط ثبت‌ نام اربعین ۱۴۰۱ است. در صورتی که از زمان تزریق آخرین دوز، شش ماه گذشته باشد، متقاضیان محترم باید نسبت به تزریق دوز یادآور اقدام‌ کنند؛ زیرا در زمان ثبت نام قطعی، توسط وزارت بهداشت استعلام انجام می‌شود و از ثبت نام متقاضیانی که شرایط واکسیناسیون اعلامی را نداشته باشند، جلوگیری خواهد شد.
 • داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام، الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام کنید.

چه کسانی نمی‌توانند برای اربعین ۱۴۰۱ ثبت نام کنند؟

طبق نظر «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و مصوبه «ستاد مرکزی اربعین» و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین، این افراد نمی‌توانند برای سفر به عتبات ثبت نام کنند:

 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام؛
 • بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند؛
 • بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته؛
 • بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی؛
 • بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند و  یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند؛
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند؛
 • بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند؛
 • بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده؛
 • افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر هستند (مخصوصاً بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی)؛
 • افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت است تا ۵ روز اول بعد از تست، در صورت نداشتن علائم حاد.

برای اطلاع از شرایط دقیق ثبت نام و افرادی که از سفر اربعین منع شده‌اند، به سامانه سماح مراجعه کنید.

نحوه ثبت نام گروهی اربعین  ۱۴۰۱

شرایط ثبت نام گروهی اربعین مانند ثبت نام انفرادی است با این تفاوت که زائرانی که قصد عزیمت به صورت گروهی را دارند، در مرحله پیش ثبت نام به صورت گروهی و با معرفی یک نفر به عنوان سرگروه اطلاعات خود را در سامانه سماح ثبت کنند.

سامانه اعلام وضعیت اربعین ؛ هم‌قدم تا حرم

بعد از توضیحاتی که دربارهٔ پیش ثبت نام و شرایط ثبت نام اربعین ۱۴۰۱  در این مقاله گفته شد، در ادامهٔ مقاله قصد داریم دربارهٔ محدودیت‌های ارتباطی سفر اربعین و انتخاب بهترین راه ارتباطی در پیاده روی اربعین صحبت کنیم. همان‌طور که می‌دانیم، یکی از نیازهای اصلی زائران در اجتماع بزرگ اربعین، ارتباط با زائران دیگر و اعضای خانواده‌شان است. سامانه اعلام وضعیت اربعین ، این نیاز را به درستی مرتفع می‌کند و زائران عتبات می‌توانند بدون هیچ‌ گونه نگرانی، از طریق سامانه استعلام وضعیت اربعین در ایام سفر با عزیزانشان در ارتباط باشند.

سامانه ارتباطی اربعین، با نام «سامانه اعلام وضعیت اربعین»، از مهرماه ۱۳۹۸ برای نخستین بار در کشور و با هدف ایجاد ارتباط رایگان و بدون نیاز به اینترنت برای زائران اربعین، به‌همت «پیام رسان بانکی بله» ارائه شد.

اگر در ایام پیاده روی اربعین، قصد سفر به کربلا را دارید سامانه استعلام وضعیت اربعین به شما کمک می‌کند تا در لحظه لحظهٔ سفر با دوستان و عزیزانتان کاملاً  رایگان در ارتباط باشید. بعد از انجام کارهای  ثبت‌ نام اربعین ۱۴۰۱ «اپلیکشن بله»  را نصب کنید و با خیالی آسوده از ارتباطی بدون اختلال در طول سفر، سفر خود را آغاز کنید.

بدون اینترنت و سیم کارت عراقی با عزیزانتان در ارتباط باشید!

2222222222222222222222

پیام‌رسان بانکی بله با همکاری «ستاره پونصد» امسال هم مانند سال‌های گذشته با سامانه استعلام وضعیت اربعین در سفر اربعین همراه و هم‌قدم شماست. فرقی ندارد زائر اربعین باشید یا یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌‌تان مسافر عتبات باشد، در هر دو حالت سامانه ارتباطی اربعین به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به اینترنت و سیم‌کارت عراقی، از حال یکدیگر باخبر شوید.

برای استفاده از سامانه ارتباطی اربعین اپلیکیشن بله را نصب یا به‌روزرسانی کنید.

برای ثبت آخرین وضعیت خودتان، وارد صفحهٔ «ویترین» اپلیکیشن بله شوید و در سامانه اعلام وضعیت اربعین ، گزینهٔ «اعلام وضعیت» را انتخاب و آخرین وضعیت خودتان را نوشته و ثبت کنید. بعد از ثبت وضعیت، همسفران و عزیزانتان می‌توانند از وضعیت فعلی شما باخبر شوند.

اگر قصد دارید از حال مسافر یا همسفرتان باخبر شوید، وارد صفحهٔ «ویترین» اپلیکیشن بله شوید و در «سامانه اعلام وضعیت»، گزینهٔ «مشاهده وضعیت» را انتخاب کنید. در قسمت مشاهده وضعیت، شمارهٔ فردی که می‌خواهید از او خبر بگیرید را وارد و آخرین وضعیت او را مشاهده کنید.

سامانه استعلام وضعیت اربعین در این سفر معنوی همراه و هم‌قدم شماست تا حلقهٔ اتصالی باشد میان شما و عزیزانتان.