نشاط و پویایی و شادابی ارمغان کانون پرورش فکری استان است


نشاط و پویایی و شادابی ارمغان کانون پرورش فکری استان است

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام با اشاره راهبرد‌ها و اهداف کلان کانون و سیاست‏‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده در این زمینه گفت: در برنامه ریزی کلان استان، نشاط و پویایی و شادابی در برنامه‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری استان پیش بینی شده و این رویکرد، در برنامه‌های اوقات فراغت، ارمغان کانون پرورش فکری استان برای کودکان و نوجوانان عزیز هم استانی است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، فاطمه رستگار اظهار داشت:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان متولی و مسئول فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی و علمی و پژوهشی برای کودکان و نوجوانان از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل های موجود در این مجموعه برای مخاطبان خود در راستای غنی سازی اوقات فراغت جامعه ی هدف بهره می گیرد.

رستگار ادامه داد: پرورش کودکان و نوجوانانی خردمند، خردورز، دانا، خلاق، مستعد، اندیشمند، با انگیزه و پرتلاش و با نشاط و نیز کشف و معرفی استعداد‌های فرهنگی، هنری و ادبی کودکان و نوجوانان از اهداف کلان کانون است و خوشبختانه با اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و پژوهشی توسط مربیان توانمند و با تجربه و خلاق این اتفاق مبارک رخ می دهد و استعدادهای کودکان و نوجوانان شناسایی و مسیردهی می شود.

مدیرکل کانون استان، با اشاره به این که غنی سازی اوقات فراغت تنها در تابستان انجام و خلاصه نمی شود، افزود:در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تنها برای تعطیلی مدارس و فرصت تابستان، برای اوقات فراغت بچه ها، برنامه ریزی نمی شود و این مجموعه فرهنگی در طول سال آماده ی پذیرش کودکان و نوجوانان علاقه مند و مشتاق به انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و ادبی و… است و غنی سازی اوقات فراغت یکی برنامه های مهم و کلان کانون در طول سال است. 

وی با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتاب‏خوانی در مراکز فرهنگی هنری کانون تاکید کرد: ماهیت فعالیت‏‌ها و برنامه های کانون با کتاب و کتاب‏خوانی همراه است و مربیان کانون با اجرای فعالیت های کتاب محور: (روخوانی، معرفی کتاب، بحث کتاب و…) در میان کودکان و نوجوانان نقشی مهم و مؤثر در توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه ایفا می کند. 

این مشئول ادامه داد: بیش از ۶۰ عنوان برنامه فرهنگی و هنری و ادبی، علمی، پژوهشی در قالب فعالیت‌های عمومی و کارگاه‌های تخصصی در مراکز کانون استان در حال برگزاری است و با توجه به استقبال مطلوب خانواده‌ها از این کارگاه‌ها پیش‌بینی می‌شود براین تعداد افزوده شود.

وی تصریح کرد:قصه گویی، شعرخوانی،روخوانی کتاب، معرفی کتاب،بحث کتاب، بحث آزاد، معرفی شخصیت، معرفی سرزمین،معرفی وقایع و ایام، نشریه نگاری، تحقیق، کاردستی، بازی و سرگرمی،نمایش عروسکی، نمایش و نقد فیلم،نمایش خلاق، بازدیدها، معرفی مشاغل، نقاشی، خوشنویسی، سفالگری، سرود، نمایش عروسکی، عکاسی، ساخت پادکست، فیلمسازی، ساخت انیمیشن،هنرهای دستی و بومی، طرح های ادبی، کارگاه شعر، کارگاه داستان، زیست شناسی، آشنایی با قرآن، آشنایی با حدیث،آشنایی با احکام و سایر فعالیت های اسلامی از برنامه ها و فعالیت هایی است که توسط مربیان فرهنگی، هنری و ادبی برای کودکان و نوجوانان 7 تا 17 سال در مراکز ثابت و سیار روستایی برگزار و اجرا می شود. 

رستگار با اشاره به ضرورت تقویت نشاط و شادابی در میان کودکان و نوجوانان در پساکرونا و نقش و اهمیت دستگاه ها و ادارات متولی غنی سازی اوقات فراغت گفت: تولید شادی و نشاط و امید به آینده،خرمی، طراوت و زنده دلی در میان کودکان و نوجوانان باید در اولویت اصلی نهادها و دستگاه های اجتماعی و فرهنگی قرار بگیرد زیرا این امور موجب بالندگی و رشد روحی و روانی جوامع هدف می شود و هر چه کودکان و نوجوانان شاداب تر و با نشاط تر باشند، مسیر روشن آینده هموارتر و زیباتر خواهد شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام تصریح کرد: نشاط‌ بخشی به کودکان و نوجوانان ، امید به آینده، تقویت حس معنویت و امید و شور و حال خوش، در اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری، ادبی و علمی مربیان متخصص و آگاه و باتجربه ی کانون پرورش فکری رخ می دهد. 

وی در ادامه به نقش مربیان کانون در پرورش استعدادهای پنهان و پتانسیل های ادبی فرهنگی هنری و… در میان کودکان اشاره کرد و گفت: مربیان کانون که در پست های مسئول مرکز، مربی فرهنگی، هنری و ادبی در مراکز فرهنگی هنری کانون فعالیت های تخصصی انجام می دهند با شناخت از ذائقه های فردی اعضا و برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت با بهره گیری از تجارب ارزنده و مهم و کارآمد و بروز و با هدایت و نظارت مجموعه همکاران ستادی، در مسیردهی به دنیای پاک و معصوم کودکان و نوجوانان تلاش می کنند. 

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به استقبال گسترده و کم نظیر خانواده‌ها و ثبت‌نام فرزندان خود در این کارگاه‌ها، تابستانی با نشاط و پرخاطره برای کودکان و نوجوانان عزیز رقم زده شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: خانواده‌های علاقه مند برای ثبت‌نام و دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه‌های تابستانی می‌توانند به مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر استان مراجعه کنند.

اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام با بیست ودو مرکز فرهنگی،هنری در سراسر استان به صورت ثابت،سیار و پستی به کودکان و نوجوانان ایلامی به صورت حضوری و مجازی، خدمات فرهنگی،ادبی ،هنری و آموزشی، پژوهشی ارائه می دهد.