نخستین پروژه نمک‌زدایی آب‌های ژرف کشور در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری برنا از سیستان و بلوچستان ، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: اولین پروژه نمک‌زدایی آب‌های ژرف کشور با راندمان شیرین‌سازی 90 درصد جهت مصرف آب شرب با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.

علیرضا قاسمی در آئین بهره‌برداری از چاه ژرف شماره 3 حوزه سیستان و احداث تأسیسات آب‌شیرین‌کن که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، استاندار سیستان و بلوچستان، فرماندار و شماری از معتمدین محلی برگزار شد، بیان کرد: فاز اول آب‌شیرین‌کن چاه ژرف شماره 3 منطقه سیستان به‌ظرفیت یک‌هزار مترمکعب در شبانه‌روز و به‌منظور رفع بخشی از کمبود آب شرب شهر و روستاهای شهرستان نیمروز وارد مدار بهره‌برداری شد.

وی ظرفیت نهایی آب‌شیرین‌کن چاه ژرف شماره 3 منطقه سیستان را 2 هزار و 500 مترمکعب در شبانه‌روز اعلام و اضافه کرد: عملیات اجرایی این پروژه در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری به‌صورت دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت و فاز تکمیلی و نهایی تا پایان سال وارد مدار خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان این‌که سرمایه‌گذاری این پروژه با حجم 570 میلیارد ریال از محل اعتبارات خرید تضمینی آب وزارت نیرو تأمین اعتبار گردیده است، ادامه داد: اما به‌منظور بهره‌برداری از آب شیرین در شبکه و علی‌رغم شرایط نامساعد هوا، طی دو هفته خط انتقالی به‌طول 5 کیلومتر، توسط شرکت آبفا و با همکاری نیروی زمینی سپاه و قرارگاه قدس جنوب شرق در قالب طرح محرومیت‌زدایی اجرا شد.

وی با اشاره به این‌که برای راه‌اندازی این خط 100 میلیارد ریال هزینه شده است، ابراز امیدواری کرد: با توجه به برنامه‌های دولت سیزدهم و ادامه حفاری و شیرین‌سازی در سیستان، عدم وابستگی به آب‌های مرزی را شاهد باشیم.

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف