مونیز: خروج آمریکا از برجام تصمیم غیرعقلانی بود

مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا، در ویژه برنامه «جی پی‌اس» شبکه تلویزیونی سی ان ان با اشاره به این مطلب که جان کربی؛ هماهنگ کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفته است، آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیک‌تر شده است، گفت: بله اینطور به نظر می رسد که به حصول این توافق نزدیک تر شده‌ایم.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: ما پنج سال باارزش را به علت تصمیم نابخردانه رئیس‌جمهور ترامپ که منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ شد، از دست دادیم، هنوز هم بر این باورم که بهتر می بود که به این توافق بازگردیم.

فشار حداکثری اقدامی بی اثر

مونیز افزود: در این میان، باید بگویم فشار به اصطلاح حداکثری که ترامپ با خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ علیه ایران به راه انداخت، هیچ “تاثیری مادی” بر برتری منطقه‌ای ایران نداشته است. در واقع، تصور می کنم به راحتی می توان استدلال کرد که تنش منطقه‌ای نه تنها کاهش نیافته بلکه تشدید هم شده است چرا که به نظر نمی‌رسد منابع مالی بر توانایی آنها (ایران) در داشتن برتری منطقه‌ای متغیر کلیدی به شمار رود.

این عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته ای آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با اشاره به اقدام نابخردانه دولت قبل آمریکا در خروج از برجام افزود: امروز، یکی دیگر از تبعات ناگوار تصمیم سال ۲۰۱۸ آمریکا مبنی بر خروج از برجام این است که ایران را بیش از پیش به سمت روسیه و چین سوق داده‌ایم.

311311