مقام وزارت خارجه امریکا: پاسخ ایران سازنده نیست

نشریه آمریکایی «تایم» (TIME) در این باره گزارش داد که  «ودانت پتل» (Vedant Patel) یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون تشریح جزئیات و با اشاره به اینکه مقامات این کشور همچنان در حال بررسی پاسخ ایران می باشند که آنرا به اتحادیه اروپا ارائه کرده است، مدعی شد که این پاسخ سازنده نیست.

بنابراین گزارش، این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه پاسخ ارائه شده ایران به اتحادیه اروپا هنوز در دست بررسی است در بیانیه ای مدعی شد: ما در حال مطالعه آن هستیم و از طریق اتحادیه اروپا به آن جواب خواهیم داد، اما متاسفانه سازنده نیست.

در همین حال، شبکه خبری سی ان ان نیز ضمن پوشش چنین خبری به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش را بیان نکرد، پنجشنبه شب به وقت محلی (شب گذشته ۱۰ شهریور ماه) اعلام کرده بود: می‌توانیم تایید کنیم که پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم؛ ما در حال بررسی آن (پاسخ ایران) هستیم و از طریق اتحادیه اروپا پاسخ خواهیم داد، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.

پیش از این نیز، یک مقام ارشد دولت بایدن که نامی از وی برده نشد، شب گذشته (پنجشنبه) به برخی خبرنگاران آمریکایی گفت: در حال بررسی پاسخ ایران هستیم اما پاسخ‌ها امیدوارکننده نیستند.

در همین حال از دفتر لندن، جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را با رویکردی سازنده برای جمع‌بندی گفت‌ وگوها تنظیم کرده و ساعاتی پیش از طریق اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده گفت‌ وگوها تحویل داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه هم در این باره اظهار داشت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی کشورمان آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و امشب (پنجشنبه) به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد.

وی اظهار داشت: متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

وزیر دولت اوباما: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تصمیم نابخردانه بود

پیش از این «ارنست مونیز» یکی از اعضای سابق تیم مذاکره‌کننده دولت آمریکا در حصول توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، با اشاره به مذاکرات وین در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱ به شبکه خبری سی ان ان گفته بود: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تصمیمی نابخردانه بود و این به نفع همگی است که به این توافق بازگردیم.

وی در این مصاحبه به سی ان ان گفته بود: ما پنج سال با ارزش را به علت تصمیم نابخردانه رئیس‌ جمهور ترامپ که منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ شد، از دست دادیم، هنوز هم بر این باورم که بهتر می بود که به این توافق بازگردیم.

اکنون آمریکا که از منظر جامعه بین الملل عامل بسیاری از بی ثباتی، تنش و بحران آفرینی ها در عرصه جهانی شناخته می شود، حال برای بازگشت به بحرانی که خود مسبب آن بوده و پیش از این تصمیم نابخردانه، از سوی صدر اعظم وقت آلمان و نخست وزیر در شرف رفتن کنونی انگلیس از چنین امر بر حذر شده بود، برای طرف های توافقی که از آن خارج شده و حقی نسبت به آن از منظر حقوقی بین الملل ندارد؛ در یک طنز سیاسی، شروط تعیین می کند.