مشتاقی: کار فرنگی سخت‌تر از آزاد است؛ طلای یزدانی را پیش‌بینی می‌کنم/ باوفا می‌توانست سوریان و رنگرز شود

بهرام مشتاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص قهرمانی فرنگی‌کاران جوان در مسابقات جهانی صوفیه عنوان کرد: اگر تیم روسیه هم بود باز قهرمان دنیا می‌شدیم چون تیم حمید باوفا قبلا دو بار دیگر هم قهرمان دنیا شده بود. من کار مربیگری باوفا را می‌پسندم. زمانی که ما عضو شورای فنی کشتی فرنگی بودیم یک روزی رسول خادم حمید باوفا را به جلسه شورای فنی آورد و گفت با اجازه بزرگترها حمید باوفا را آوردیم شورای فنی، یک مقدار خودش هم از اینکه به این جمع آمده و سن و سالش به اینجا نمی‌خورد، معذب بود. به هرحال همه آن آدم‌ها مربیان و بزرگترهایش بودند، چیزی هم نگفت ولی به آن شکل که من فهمیدم دوست نداشت آنجا باشد. من به رئیس فدراسیون گفتم آقا رسول شما کار خیلی خوبی کردید، باوفا آینده خوبی دارد اما جایش به نظر من اینجا نیست، گفت به نظر تو جایش گذاشت، گفتم به نظر من سرمربی جوانان باشد. آقایان هم با این مسئله موافقت کردند و سرمربی جوانان شد.

وی ادامه داد: او خوب و خیلی موفق در این تیم عمل کرد و اول تیمش نایب قهرمان جهان و سپس قهرمان جهان شد و باز هم آن را تکرار کرد چون خودش هم قهرمان جوانان جهان شده بود. من یادم هست زمانی که محمدرضا طالقانی رئیس فدراسیون بود، من به عنوان نماینده فدراسیون با تیم به ترکیه رفته بودم و این بچه را دیدم، به نظرم آمد که در بزرگسالان هم چند مدال می‌گیرد. کشتی‌گیر خیلی مستعد و خوبی بود، باید حمید سوریان و حسن رنگرز می‌شد اما یک مسائلی پیش آمد و باعث شد او کنار برود کنار وگرنه همین آدم چند مدال در بزرگسالان می‌گرفت. من همیشه دنبال این بچه بودم و کارش را دنبال می‌کردم. فدراسیون کشتی که عوض شد او بیرون ماند و اتفاقا چند بار در مصاحبه‌هایم این را گفتم که خوشبختانه با درایت این فدراسیون و به خصوص حمید سوریان دوباره انگشت گذاشتند روی حمید باوفا و سرمربی جوانان شد.

مشتاقی با اشاره به نایب قهرمانی سال گذشته تیم ملی جوانان تاکید کرد: اتفاقا سال گذشته انتقادی هم کردم که چرا از حمید باوفا استفاده نشده و خداراشکر که این انتقاد هم قبول کردند و من قول می‌دهم که او در رده بزرگسالان هم می‌تواند مثمرثمر باشد. به خاطر اینکه او نوجوان می‌سازد. یک نکته مهم هم اینکه، این سومین قهرمانی تیم جوانان با حمید باوفاست، اما در کنار او، یک تیم همدل و هماهنگ هم حضور داشت. حیف است از ملک‌محمد بویری اسم نبرم، مربی‌ که کار سازندگی در خوزستان انجام می‌دهد و تیمش در جام باشگاه‌های جهان هم چند بار روی سکو رفته است. حسن حسین‌زاده مربی آملی هم مربی زحمتکشی است و سایر نفرات هم در این کادر زحمت کشیده‌اند.

عضو سابق شورای فنی کشتی فرنگی در مورد تیم ملی بزرگسالان اعزامی به بلگراد نیز گفت: قبلا هم گفتم نتایج نروژ را فراموش کنید، ما معمولا در جهانی‌های بعد از المپیک خوب نتیجه گرفته‌ایم. از بین چهار طلایی ما در اسلو، سه نفرشان اخیرا به جام تورلیخانوف رفتند که همه هم باختند. یوسفی هم به میرزازاده باخت و میرزازاده به کشتی‌گیر درجه سه ترکیه. ضمن اینکه من نبود روس‌ها را در کشتی فرنگی به نفع‌مان نمی‌دانم. شما نگاه کنید حریف فینال هیچ یک از 4 طلایی ما روس نبود، درواقع روس‌ها در برخی اوزان حریفان ما را شکست می‌دادند و این به نفع‌مان بود. کار امسال در کشتی فرنگی خیلی سخت است، همه تیم‌ها ساخته و پرداخته‌تر از نروژ به بلگراد می‌آیند. دو جهانی سخت تا المپیک در پیش داریم، ولی تیم آزاد کارش آسان‌تر است. من طلای حسن یزدانی را پیش‌بینی می‌کنم، اما کامران قاسم‌پور امسال کارش سخت‌تر است چون در اسلو خیلی نزدیک کاکس را برد.

مشتاقی افزود: هادی ساروی و برادران گرایی باید مدال بگیرند اما گرفتن طلا خیلی سخت است، من شانس طلایی شدن هادی ساروی را بیشتر از بقیه می‌دانم. البته وزن‌های دیگرمان هم بد نیستند، ولی حریفان سختی دارند. من که خوشحال می‌شوم همه مدال بگیرند، «تا یار که را خواهد و میلش به که باشد». ان‌شاءاله تیم نتیجه خوبی بگیرد، از همه بیشتر منِ بازنشسته کشتی فرنگی شاد می‌شوم و همه در خیایان بابت نتایج به من تبریک می‌گویند.

انتهای پیام/