مسکو: مقصر شوکه‌شدن اروپایی‌ها از دیدن قبوض انرژی دولت‌هایشان هستند

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت که وقفه در عرضه گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۲» به دلیل نقض قراردادهای نگهداری و تعمیرات تجهیزات این خط لوله از سوی اروپا ایجاد شده است.

پسکوف توضیح داد: اگر اروپایی‌ها کاملاً نامعقول تصمیم می‌گیرند که از تعمیر و نگهداری تجهیزات [گازپروم] خودداری کنند که باید طبق قرارداد انجام دهند، مقصر گازپروم نیست، مقصر آن سیاستمدارانی هستند که تصمیم به اعمال تحریم گرفتند.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، او همچنین دولت‌های اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داد و گفت تقصیر آن‌هاست که شهروندانشان با دیدن قبوض فعلی برق شوکه می‌شوند. او یادآور شد که وضعیت در زمستان و با کاهش دمای هوا بدتر خواهد شد.

سخنگوی پوتین تاکید کرد که گازپروم هیچ کاری در جهت تضعیف وجهه خود به عنوان یک تامین‌کننده قابل اعتماد منابع انرژی که دهه‌هاست مشغول به این کار است، انجام نداده است. پسکوف گفت که همه مسئولیت وضعیت کنونی متوجه کشورهای غربی است.

«الکساندر نوواک» معاون نخست‌وزیر روسیه هم با تکرار همین مواضع گفت اتحادیه اروپا و کانادا جایی که توربین‌های خط لوله توسط زیمنس در دست تعمیر است، باید تحریم‌هایشان را اصلاح کنند تا به تعهدات قراردادی خود برای نگهداری و تعمیر تجهیزات عمل کنند.

نواک تاکید کرد: سیاستهای کوته‌بینانه غرب باعث وضعیتی شده که شاهد فروپاشی بازارهای انرژی اروپا هستیم و هنوز بدتر از این‌ها در راه است.

گازپروم پیش‌تر اعلام کرد که مجبور شده پمپاژ گاز از طریق خط لوله نورد استریم به اروپا را به دلیل نقص عملکرد آخرین توربین باقی مانده که با استفاده بیشتر ناسازگار بود، متوقف کند. این شرکت اعلام کرد از سازنده توربین خواسته آن را تعمیر کند اما در حال حاضر به دلیل تحریم‌های غربی در دسترس نیستند.

مهم‌ترین پیامد جنگ اوکراین که در پی توسعه‌طلبی‌های ناتو در مرزهای روسیه حادث شد، بحران جهانی انرژی بوده که بیشترین تاثیر را بر وضعیت اتحادیه اروپا گذاشته است. اتحادیه اروپا که بخش اعظم انرژی خود را از منابع روسیه تامین می‌کند، در آستانه زمستانی سخت و سرد گیر افتاده است؛ وضعیتی که گویی هیچ کشوری توان کمک به گذر اروپا از آن را ندارد.

کشورهایی هم که می‌توانند آثار این بحران را تقلیل دهند و کمکی داشته باشند، اراده و تمایلی به ایفای نقش ندارند. کشورهای عربی با راهبرد عدم‌مداخله در این بحران، تاکنون به درخواست‌های غربی پاسخ مناسب نداده و اتحادیه اروپا را در میانه بحرانی بزرگ تنها گذاشته‌اند.

310310