مرزهای زمینی ایران و عراق بازشدند/ خروج حامیان صدر از منطقه سبز بغداد/ آرامش بعد از طوفان

گروه بین الملل-رجانیوز: آیت‌الله العظمی سیدکاظم حائری، مرجع شیعیان عراق، روز گذشته در بیانیه‌ای، به دلیل کهولت سن از مرجعیت شیعه کناره‌گیری کرد و آیت‌الله خامنه‌ای را شایسته‌ترین فرد برای رهبری امت اسلام خواند. این عالم دینی همچنین به‌صورت ضمنی مقتدی صدر را قدرت‌طلب خواند و او را واجد شرایط عرفی و شرعی رهبری شیعیان عراق دانست. بعد از بیانیه آیت‌الله العظمی حائری، مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در بیانیه‌ای مدعی شد که از تمامی فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند. در پی صدور بیانیه وی، حامیان جریان صدر در سراسر عراق آشوب به‌پا کردند.

 

این آشوب‌ها درحالی رخ داد که دفتر جریان صدر از ابتدا با صدور بیانیه‌ای از تمامی حامیان خواست تا به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکرده و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند.

 

مقتدی صدر: سرایا الاسلام شبه نظامیانی بی‌شرم هستند

«سید مقتدی الصدر» در نشست خبری ظهر امروز خطاب به حامیان خود در منطقه سبز بغداد صراحتاً اعلام کرد: «اگر در عرض ۶۰ دقیقه [از منطقه] خارج نشوید، از جریان صدر خارج خواهم شد.مرجعیت به من دستور داد تا از ورود به سیاست پرهیز کنم. دیگر به سیاست بازنمی‌گردم.» مواضع علنی سید مقتدی آبی بر آتش التهابات ۲۴ ساعت گذشته عراق شد.

حامیان جریان صدر نیز از منطقه سبز بغداد خارج شدند.

 

 

 

شرایط عادی در نجف اشرف