مراسم بزرگداشت آیت‌الله ناصری(ره) برگزار شد


مراسم بزرگداشت آیت‌الله ناصری(ره) برگزار شد

مراسم یادبود آیت‌الله محمدعلی ناصری(ره) شب گذشته (سه شنبه ۸ شهریورماه) با حضور علما، روحانیون و مردم متدین قم و با سخنرانی آیت‌الله کاظم صدیقی و مداحی عباس حیدرزاده در مسجد اعظم قم برگزار شد.

وی ادامه داد: رسیدن به قدرت لایتنهی خداوند و علم نامحدود با علوم حوزوی مانند فقه، اصول منطق کلام حکمت ممکن نیست و هیچ کدام عالِم را به جایی نمی رساند که علم به قدرت و علم به خدا پیدا کند زیرا انسان موجود محدودی است که وجود نا محدود خداوند در آن نمی گنجد.

آیت الله صدیقی تصریح کرد: «سبحان الله عما یصفون» نشان می دهد جز مفاهیم چیزی از قدرت و علم خدا نمی فهمیم و خداوند نیز با این تعبیر از این نکته یاد کرده است؛ وصفی که متکلم و ادیب از خداوند دارد طبق قرآن خداوند منزه از آن توصیفات است و از همه این اوصاف مگر «عبادالله المخلصین» سر در نمی آورند.

وی اظهار داشت: اگر کسی می خواهد آینه های جمال الهی و کنش های جلال حضرت حق را ببیند و در وجود خود نوری بیابد باید به مخلصین وصل شود؛ در آیه ای از سوره بقره نیز آمده «لا یمسه الا المطهرون»؛ آیا می شود مجذوب جذبه های صفات الهی که قرآن می فرماید شد؟ راهش این است که یا از «مطهرون» باشیم یا به آن ها متصل بشویم.

تولیت مدرسه علمیه امام خمینی ازگل با بیان اینکه مظهر و گنجینه علم خدا قرآن است ابراز داشت: با خواندن ادبیات و طی کردن مدارج حوزوی نمی شود به عمق قرآن رسید زیرا خود قرآن می گوید این کتاب در دسترس نیست؛ با چه ابزاری می توان قرآن را طی کرد و به علم الهی دست یافت؟ راه بهره بردن از سفره قرآن اتصال به اهل بیت مطهر و افراد مخلَص است که این تعبیر مخلص غیر از مخلِص است. خیلی سخت است در همه تصمیمات ما نفس دخیل نبوده باشد.

وی اضافه کرد: آیت الله بروجردی بسیار گریه می کرد که به ایشان می گفتند شما نگران چه هستید زیرا این همه خدمات انجام داده اید که ایشان روایت امیر مؤمنان «اخلص عملک» را خواند؛ کدام یک از ما می توانیم یک عمل خالصانه نام ببریم که هیچ چشم داشتی در آن نبوده باشد؛ علم رزق است و در بستر تقوا به انسان عطا می شود و اگر فردی تقوا نداشت در زمره علما محشور نمی شود.

آیت الله صدیقی افزود: همه به علم امام که نمی رسیم زیرا امام ولایت مطلقه دارد و خلیفه الله است و ما در دعا قطره ای از علم امام را می خواهیم؛ وصل شدن به مخلصین وصل شدن قطره به دریا است و اگر کثیف ترین قطره هم به دریا بیافتد پاک می شود؛ اگر گناه هم کردیم توبه ما به تنهایی مشکل را حل نمی کند بلکه اگر به دامن اهل بیت برویم به دریا متصل شده ایم.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: من هم جزء مریدهای چندین ساله مرحوم آیت الله ناصری بودم و به من بشارت داده بود هر شب من را دعا می کند؛ آیت الله ناصری استاد دیده بود و با عرفا محشور و مأنوس بوده و ما هم از بازگو کردن کرامات عذر داریم زیرا شبکه های مجازی دنبال بهانه می گردند و نمی توان دم از کرامت زد؛ این بزرگان به جایی رسیده بود و دارای نورانیت خاصی بودند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ادامه با اشاره هفته دولت و تلاش مسئولان در راستای خدمت رسانی به مردم و برطرف کردن نیازهای جامعه ابراز داشت: در ایران گرانی هست اما با رهبری حکیمانه آیت الله خامنه ای وفور نعمت است که قحطی و کمبود نداریم؛ یکی از مقامات آلمان به مردم می گوید حمام نروید و در سخت ترین شرایط به سر می برند؛ در همسایگی ما چندین برابر باید پول اقلام را بدهند.

وی با اشاره به میراث دولت گذشته برای دولت فعلی، ادامه داد: اوضاع امن و امان است و دولت با بدهکاری تحویل گرفت و عده ای القا می کنند که مردم نه تنها از نظام برگشتند بلکه از دین نیز برگشتند؛ اجتماعات غدیری، عزاداری های محرم و اجلال و تکریمی که توده مردم به علمای دین خود دارند نشانه عمق دینداری مردم ما است.

آیت الله صدیقی گفت: قاطبه مردم در تشییع سردار سلیمانی نشان دادند که فردی انقلابی می خواهیم؛ تجلیل مردم از آیت الله بهجت و آیت الله ناصری نشان از شیفتگی مردم به دین است؛ آیات ناصری و بهجت وجود پربرکتی در دوران حیات خود داشتند و با رفتنشان جلوه هایی ستودنی به جا گذاشتند.

آیت الله صدیقی در پایان گفت: علاوه بر انسی که مرحوم آیت الله ناصری با مقام معظم رهبری و رجال آسمانی مانند آیت الله بهاءالدینی و بهجت داشت، یکی از چشم به راهان سینه سوخته حضرت حجت بود و همیشه در خلوت ها و جلوت هایش از امام زمان یاد می کرد.