محبوبیت بایدن کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از  رویترز، بر اساس نظرسنجی رویترز-ایپسوس که نتایج آن دیروز سه‌شنبه منتشر شد، محبوبیت عمومی «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا این هفته به نسبت کاهش یافت، که باتوجه به درپیش بودن انتخابات میان دوره ای ۸ نوامبر (۱۷ آبان) نشانه خوبی برای حزب دموکرات نیست.

به نوشته این خبرگزاری انگلیسی، در حالیکه میزان محبوبیت بایدن در هفته گذشته به ۴۱ درصد رسیده، از اواسط ژوئن و به‌رغم پیروزی‌ دموکرات‌ها در تصویب برخی قوانین که متحدان دموکرات وی را امیدوار به پیروزی کرده از اواسط ژوئن تاکنون عموما زیر ۴۰ درصد قرار داشت. از این رو بر اساس نظرسنجی‌های موجود پیش‌بینی می شود که در انتخابات ماه نوامبر دموکرات ها کنترل دو مجلس نمایندگان و سنا را از دست بدهند. هرچند اگر جمهوری خواهان تنها کنترل مجلس نمایندگان را هم بدست آورند، می توانند دستور کارهای بایدن را کنار زده و تحقیقات سیاسی گسترده ای را آغاز کنند.

درحالیکه آمریکایی ها اکنون با تورم کم سابقه و اقتصاد بحران زده ناشی از همه گیری ویروس کرونا  دست و پنجه نرم می کنند، محبوبیت کلی بایدن در بیش از یک سال گذشته از دوران ریاست جمهوری زیر ۵۰ درصد بوده است. پایین‌ترین رتبه‌ مقبولیت بایدن مربوط به نظرسنجی های ماه های مه، ژوئن و ژوئیه (اردیبهشت، خرداد و تیر) بوده است که ۳۶ درصد بوده و اندکی بیشتر از محبوبیت «دونالد ترامپ» است که در دسامبر ۲۰۱۷ ۳۳ درصد اعلام شد.  

در نظرسنجی جدید رویترز و ایپسوس، مساله اقتصاد مهمترین نگرنی رای دهندگان بود و یک سوم جمهوری خواهان و یک چهارم دموکرات ها آن را حساس‌ترین معضل کشور اعلام کردند.

از نقطه نظر رای دهندگان جمهوری‌خواه، مهم ترین مشکلات بعدی مهاجرت و جرم و جنایت بود و درواقع یک دهم آنها نگران این مسائل بودند.

اما در میان دموکرات‌ها، یک هشتم آنها محیط‌زیست را مهم‌ترین مساله پس از اقتصاد دانسته و یک دهم نیز حق سقط جنین را دغدغه دیگر خود اعلام کردند.

این نظرسنجی از یک هزار و پنج نفر بزرگسال انجام گرفته و در این میان ۴۴۹ نفر دموکرات و ۳۵۷ نفر جمهوری‌خواه بوده‌اند.​

انتهای پیام/