لیر دوباره پایین می‌آید؟

بانک مرکزی جمهوری ترکیه جریمه هایی را برای نرخ های بالای وام اعمال کرده است. اقتصاددانان انتظار دارند این اقدام فشار بیشتری بر لیر وارد کند.

بانک مرکزی ترکیه در روز پنجشنبه نرخ بهره خود را ۱۰۰ واحد کاهش داد که اولین اقدام این بانک از ابتدای سال ۲۰۲۲ بوده است.

اگرچه ذخایر خارجی این کشور به شدت تخلیه شده است اما روند ذخایر خارجی آن از اوایل ژوئیه مثبت بوده است و تقریباً سه برابر شده و به ۱۵.۷ میلیارد دلار رسیده است زیرا گردشگرانی که در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا از آمدن به این کشور منع شده‌بودند دوباره به این کشور بازگشتند.

اخیرا نیز گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی جمهوری ترکیه جریمه هایی را برای نرخ های بالای وام اعمال کرده است. اقتصاددانان انتظار دارند این اقدام فشار بیشتری بر لیر وارد کند.

سیاست پولی محرک بانک مرکزی ترکیه در تضاد با سیاست پولی سختگیرانه ای است که بانک های مرکزی در سراسر جهان دنبال می کنند؛ این سیاست پولی در حالی در پیش گرفته شده است که نرخ تورم در این کشور به بالاترین حد نیم‌قرن اخیر رسیده است.

سقوط آزاد لیر نزدیک است؟

ضعف لیر جاذبه‌ای برای گردشگران

آخرین گزارش‌ها حاکی از احیای گردشگری در کشور پس از یک دوره رکودی بود که از سال 2020 تا اواسط سال گذشته ادامه داشت و در دوره جاری ارقام خوبی را برای تعداد گردشگران در کشور به ثبت رساند. به نظر می رسد ضعف لیر به عنوان یک جاذبه عمومی برای تعداد زیادی از گردشگران است، زیرا تعداد بازدیدکنندگان خارجی این کشور نسبت به تیرماه گذشته سالانه 53 درصد افزایش یافته است.

سقوط لیر در بازار تهران

لیر ترکیه در روز جمعه هفته گذشته به پایین ترین حد خود سقوط کرد زیرا معامله گران پس از کاهش غیرمنتظره نرخ بهره بانک مرکزی در روز پنجشنبه در مواجهه با تورم نزدیک به ۸۰ درصد شروع به فروش ارزهای خود کردند.

در بازار تهران نیز لیر به پایین‌ترین سطح ۴ ساله رسید؛ هر لیر ترکیه امروز در بازار تهران به قیمت هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود. قیمت این ارز در بازار تهران در بازه زمانی یک هفته‌ای ۶۰ تومان کاهش یافته است و در بازه زمانی یک ماهه نیز این ارز ۲۲۰ تومان ارزان شده است و در بازه زمانی یک ساله نیز این ارز هزار و ۶۸۰ تومان ارزان شده است و نسبت به مدت مشابه سه سال گذشته ۴۱۴ تومان ارزان‌تر معامله می‌شود.