قیمت دلار پرواز کرد /قیمت سکه جان دوباره گرفت

به گزارش اقتصادنیوز ؛ نرخ دلار در بازار ارز امروز چهارشنبه 9 شهریور ماه به پرواز درآمد. بازیگران ارزی از شب گذشته به سمت کانال 30 هزار تومان هجوم بردند و در بازار امروز کانال مذکور فتح شد.

قیمت دلار در ابتدای معاملات نقدی امروز وارد کانال 30 هزار تومان شد و بر روی30 هزار و 20 تومان قرار گرفت.  در ادامه معاملات نقدی امروز  سرعت پیشروی اسکناس آمریکایی در تهران بیشتر شد  و نرخ دلار به 30 هزار و 130 تومان رسید. این قیمت درمقایسه با عصر دیروز بیش از 500 تومان افزایش را نشان می دهد . نرخ دلار ظهر امروز به ابتدای کانال 30 هزار تومان برگشت و با 30 هزار و 20 تومان معامله شد . 

علت افزایش قیمت دلار در بازار ارز امروز 

معامله گران معتقد بودند یکی از دلایل افزایش قیمت دلار  در تهران به رشد اسکناس آمریکایی در بازار های همسایه بر می گردد. نرخ دلار در سلیمانیه امروز افزایش پیدا کرد و به 30 هزار و 250 تومان رسید.

این قیمت درمقایسه با دیروز 180 تومان رشد را نشان می دهد . نرخ دلار فردایی در هرات هم به یک قدمی کانال 30 هزار تومان رسیده است. 

نرخ درهم به کمک قیمت دلار رفت

قیمت درهم امروز به مسیر رشد روز گذشته ادامه داد و به افزایش قیمت دلار کمک کرد. نرخ حواله درهم  امروز به 8 هزار و 250 تومان رسید که نسبت به عصر دیروز تقریبا 40 تومان بالا تر بود . 

ردپای تنش بین ایران و آمریکا در بازار دلار

عده ای از  معامله گران معتقد بودند که تنش بین ایران و آمریکا  و توقیف قایق بدون سرنشین آمریکا توسط سپاه یکی از دلایل صعودی شدن دلار در تهران بوده است . 

شب گذشته تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا ادعا کرد که احتمال اینکه رئیس‌جمهور بعدی آمریکا «توافق احمقانه» دولت بایدن با ایران را پاره کند نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

و از طرفی هم معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته درباره مذاکرات هسته ای گفت تحول جدیدی رخ نداده است و هنوز تفاهمی درباره برجام حاصل نشده است.

با وجود سیگنال های ضد و نقیض برجامی عده ای از معامله گران از احتمال بن بست مذاکرات هسته ای سخن گفتند. همین اظهارات موجب شده جهت انتظارات در بازار ارز تهران تغییر کند و نرخ دلار در بازار امروز بر مدار افزایش قرار بگیرد. 

قیمت دلار درصرافی ملی ظهر امروز با 28 هزار و 525 تومان بود و در بازار متشکل ارزی با 28 هزار و 380 تومان معامله شد . 

نوسان محدود قیمت طلا در بازار جهانی

بازار جهانی طلا امروز در مقایسه با روز گذشته ثابت بود. فلز گران بهای جهانی امروز در محدوده 1724 دلار معامله شد.

افزایش قیمت طلا در بازار ایران 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18عیار 9 هزار تومان گران تر از روز گذشته معامله شد  و به قیمت 1 میلیون و 277 هزار و 600 تومان معامله شد . 

 سکه جان دوباره گرفت 

قیمت سکه امامی ظهر امروز 13 میلیون و 850 هزار تومان بود. این قیمت در مقایسه با دیروز تقریبا 265 هزار تومان افزایش را نشان می دهد . 

معامله گران معتقد بودند شوک افزایش قیمت دلار به بازار سکه موجب شد سکه بازان در موقعیت خرید قرار بگیرند. این دسته از فعالان بازار می گفتند در صورتی که نرخ دلار  به مسیر افزایشی خود ادامه دهد و سکه در محدوده 13 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود احتمال رسیدن فلز زرد رنگ داخلی به کانال 14 میلیون تومان هم وجود خواهد داشت .