قتل 122 زن و 21 مرد توسط همسرانشان/ افزایش آمار قتل‌ های خانوادگی در فرانسه

وزرات کشور فرانسه آمار جرم زن‌کشی در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد و براساس این گزارش، شمار زنانی که توسط همسران و همسران سابقشان به قتل رسیده‌اند، ۲۰ درصد افزایش داشته است.

براساس داده‌های این گزارش که با عنوان «قتل‌های خشن در میان زوج‌ها» منتشر شده، در سال ۲۰۲۱ علاوه بر ۱۲۲ زن، ۲۱ مرد هم از سوی همسران و همسران سابق‌شان کشته شده‌اند.

وزارت کشور فرانسه می‌گوید نتایج این گزارش نشانگر افزایش شمار قتل‌های خانوادگی نسبت به دوره پیش از خانه‌نشینی ناشی از ویروس کرونا و دوره قرنطینه اول در این کشور است. به این ترتیب در سال گذشته و به صورت میانگین هر دو روز و نیم یک بار، یک قتل خانوادگی در فرانسه ثبت شده است.

همچون سال‌های قبل زنان، قربانی اصلی قتل‌های خانوادگی هستند. در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰۲ و در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۴۶ زن در خشونت‌های زوج‌ها جان باخته بودند.

پژوهش امسال وزرات کشور فرانسه نشانگر آن است که پروفایل مجرمان نسبت به سال‌های قبل تغییری نکرده است: قاتلان عمدا مردان متاهل، با تابعیت فرانسوی، ۳۰ تا ۴۹ ساله و بیکار هستند. مردان بالای ۷۰ سال هم در جایگاه بعدی رده‌بندی سنی همسرکشان قرار دارند.

فراتر از مساله قتل، از هر سه زن، یک نفر  (۳۲درصد) قربانی خشونت خانگی بوده است. در این گروه، ۶۴ درصد خشونت را گزارش کرده و ۸۴ درصد از زنان از ضارب یا آزاردهنده خود به پلیس شکایت کرده اند.

به گزارش یورونیوز، همین گزارش نشان می‌دهد که در یک سوم موارد، مجرم تحت تاثیر الکل، مواد مخدر و داروهای روان‌درمانی، مرتکب جرم شده و قوه تشخیص سالمی نداشته است.