فهرست نامزدهای عضویت در هیأت‌مدیره خانه سینما تغییر کرد

دیروز خبر رسید که در فهرست نامزدهای عضویت در هیأت‌مدیره هم تغییراتی به‌وجود آمده است که شاید مهم‌ترینش جایگزینی محمدمهدی عسگرپور به جای منوچهر محمدی در صنف تهیه‌کنندگان باشد‌. 2روز دیگر قرار است کوچه سمنان دوباره شلوغ شود و با توجه به اتفاقات روزهای اخیر احتمالا باید منتظر حواشی تازه‌ای باشیم؛ هرچند هنوز چیزی قطعی نشده است.

2روز تا ۹ شهریورماه و برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیأت‌مدیره جدید خانه سینما باقی مانده و مشخص نیست آیا این برنامه در موعد مقرر و در آرامش انجام می‌شود؟! یا باز هم به خاطر تأیید صلاحیت نامزدها یا تحت‌تأثیر برخی حواشی و اختلاف‌های صنفی سرانجام دیگری پیدا می‌کند. خانه سینما در آستانه برگزاری انتخابات شانزدهمین دوره هیأت‌مدیره خود روزهای پرحاشیه‌ای را پشت سر می‌گذارد که نقطه عطف آن به لغو مجمع عمومی و انتخابات در تاریخ قبلی، براساس درخواستی از وزارت ارشاد برمی‌گردد.

ابتدا قرار بود مجمع عمومی و انتخابات هیأت‌مدیره خانه سینما دوم مردادماه برگزار شود، اما تنها چند ساعت مانده به شروع مجمع، نامه‌ای از وزارت ارشاد به خانه سینما ارسال شد که در آن تأکید شده بود نامزدهای هیأت‌مدیره باید توسط این وزارتخانه تأیید صلاحیت شوند؛ بنابراین با وجود آنکه تاریخ انتخابات از مدت‌ها قبل تعیین و اعلام رسمی شده بود و حتی گفته می‌شد که رئیس سازمان سینمایی در نامه‌ای نماینده سازمان را برای نظارت بر انتخابات به خانه سینما معرفی کرده بود، این برنامه‌ریزی لغو و به زمانی دیگر موکول شد.

پس از این ماجرا هیأت‌مدیره اسامی نامزدهای صنوف را به وزارت ارشاد برای احراز صلاحیت ارسال کرد که در بین آنها گویا فرهاد توحیدی تأیید نشد. اگرچه این موضوع به‌صورت کتبی و رسمی اعلام نشده، اما در نهایت هر چه بود، منجر به انصراف توحیدی از نامزدی در انتخابات شد؛ همانگونه که پیش‌تر مجید برزگر هم انصراف داده بود.

اما به‌جز ماجرای تأیید صلاحیت‌ها آنچه اوضاع خانه سینما را به صدر اخبار روزهای اخیر رساند، استعفای ناگهانی مدیرعامل خانه سینما بود که روز پنجشنبه هفته گذشته رسانه‌ای شد و محمدعلی نجفی – رئیس هیأت‌مدیره خانه سینما – با انتقاد از خبری شدن این استعفا آن را تأیید و تأکید کرد که استعفای شاهسواری در هیأت‌مدیره پذیرفته نشده تا انتخابات برگزار شود. با این حال خود نجفی هم عصر روز جمعه (چهارم شهریور) از عضویت در هیأت‌مدیره و ریاست آن استعفا کرد.

حالا در فاصله چند روز مانده به برگزاری مجمع عمومی و انتخابات، فهرستی از نامزدهای صنوف پخش شده که برای بررسی صلاحیت به وزارت ارشاد ارسال شده‌ است. در این فهرست نامی از کاندیدای تهیه‌کنندگان به چشم نمی‌خورد؛ درحالی‌که گفته می‌شود پس از انصراف منوچهر محمدی که در فهرست قبلی بود، محمدمهدی عسگرپور جایگزین شده است.

علی دهکردی از انجمن بازیگران، محمدمعین صمدی از انجمن انیمیشن، امیرحسین اثباتی از انجمن طراحان فیلم، علی لقمانی از انجمن فیلمبرداران، مسعود اطیابی از انجمن مدیران تولید، رضا درستکار از انجمن نویسندگان و منتقدان سینما، حبیب اسماعیلی از انجمن مؤسسات پخش، مسعود امینی‌تیرانی از انجمن فیلم کوتاه، علیرضا حسینی از انجمن تهیه‌کنندگان مستند، رسول صدرعاملی از انجمن کارگردانان، جابر قاسمعلی از انجمن فیلمنامه‌نویسان، حسین حیدری از انجمن مدرسان سینما و مجید امانی‌زاده از انجمن مدیران تدارکات تعدادی از نامزدهای معرفی‌شده هستند.

این‌طور که ایسنا گزارش داده هیأت‌مدیره در تلاش است روز نهم شهریورماه مجمع عمومی و انتخابات هیأت‌مدیره را برگزار کند و اگر قرار بر اتفاقی دیگر باشد، احتمالاً مجمع عمومی که بالاترین رکن خانه سینماست باید درباره آن تصمیم‌گیری کند؛ هر چند برخی فعالان صنفی سینما پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به اختلاف‌های موجود میان چند انجمن و تشکل تهیه‌کننده‌ها مجمع عمومی آرامی پیش‌رو نخواهد بود.