فرانسه بیش‌ترین مزاحمت را در مذاکرات داشته است

محمد اسلامی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه لرستان با بیان اینکه یک عقب‌ماندگی 10ساله در حوزه انرژی اتمی داریم، اظهار داشت: انرژی هسته‌ای به سبب گستردگی دامنه برای پیشبرد سایر علوم تأثیرگذاری عمده‌ای دارد و آثار تبعی و پیشبرد توسعه‌ای آن فوق‌العاده است.

وی افزود: نکته اصلی که دشمنان با آن مخالفند و در انحصار ابرقدرت‌هاست بحث چرخه سوخت است و همه ابرقدرت‌های شرق و غرب حتی چین و روسیه هم مخالف هستند که ما چرخه سوخت داشته باشیم؛ زمان شاه هم با او برای چرخه سوخت درگیر بودند که ما در حال چاپ مستندات آن هستیم و گفتند که ایران نباید چرخه سوخت داشته باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه چرخه سوخت دست‌ساز است و با آن می‌توان بدون وابستگی کار را پیش برد، عنوان کرد: چرخه سوخت در انحصار و سلطه ابرقدرت‌هاست و دعوا با ایران هم برای همین موضوع است.

وی بیان کرد: شیطنت، خباثت و فتنه‌ای که با سردستگی منافقین از شکل‌گیری صنعت هسته‌ای راه انداختند برای موارد اتهامی است که به‌دست عملیات اسرائیل افتاده و با غوغاسالاری می‌خواهند وجاهت و صلح‌آمیز بودن هسته‌ای ایران را زیر سؤال ببرند.

اسلامی با اشاره به اینکه آژانس انرژی اتمی باید نظارت کرده تا مواد انحرافی نباشد، گفت: اگر جایی یک کلمه و یک خبر از انحراف باشد، همه روی همان نقطه هجوم می‌آورند، چون موضوع هسته‌ای ایران حساسیت دارد و روی ما بیشتر تحریک می‌کنند. اسرائیلی‌ها روزانه در مورد انرژی اتمی ایران صحبت می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه به‌جز پنج قدرتی که خودشان تسلیحات هسته‌ای دارند، اسرائیل، هند، پاکستان و کره شمالی هم تسلیحات هسته‌ای دارند، تصریح کرد: به کره شمالی گیر می‌دهند اما با بقیه کار ندارند. مدیرکل انرژی اتمی به اسرائیل می‌رود ولی یک کلمه هم سؤال نمی‌کند که باید یک بازرسی داشته باشیم، چون جرئت بازرسی ندارد و جرئت نمی‌کند بگوید که ما باید مواد هسته‌ای را انبارگردانی کرده و وضعیت را ببینیم.

اسلامی با بیان اینکه مواردی علیه اسرائیل در مجامع بین‌المللی گفته می‌شود ولی کسی همراهی نمی‌کند، اظهار داشت: اسرائیل یک شرایط و جو بین‌المللی را ایجاد کرده است، چون سال‌ها کار انجام داده و نفوذ کرده‌اند.

وی افزود: جریان مستقل آزاده‌ای که بتواند حرف ملت‌ها را بیان کند از بین بردند، یعنی برای خودکامگی، سرکردگی و تک‌قطبی کردن جهان سال‌ها کار انجام داده‌اند، تولید و کارسازی کرده‌اند، قانون تصویب کردند و کار روی قانون اساسی‌ها انجام دادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در طول این دوره سعی کردیم تا جای ممکن تصویری متفاوت از انرژی هسته‌ای را به جامعه ارائه بدهیم عنوان کرد: سامانه اشعه گاما که پیشرفته‌ترین سامانه است را باید 30سال پیش شروع می‌کردیم.

وی بیان کرد: سامانه اشعه گاما برای پرتودهی مواد غذایی، محصولات کشاورزی و حبوبات است وقتی‌که از این سامانه استفاده می‌شود آلودگی را از بین می‌برد و ماندگاری محصولات را چندین ماه افزایش می‌دهد.

اسلامی با بیان اینکه دستگاه اشعه گاما را به ما نمی‌فروشند، گفت: ما از روی آن الگو گرفته و شروع به ساخت کردیم که طرف 10ماه ساخته شد، یعنی این سیستم که چون خارجی‌ها این قابلیت را به ما نمی‌دهند حالا فعلاً نمی‌توانیم تحویل بگیریم را به اینکه خودمان بسازیم، تبدیل کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید به اینکه در حوزه آب‌وخاک، محیط‌زیست، کشاورزی و سلامت یک دامنه گسترده‌ای از فعالیت را هدف‌گذاری و شروع به‌کارکردیم، تصریح کرد: در حوزه پلاسما که 17سال پلاسما، ابررسانه‌ها و حوزه آینده انرژی است، آن‌ها سال‌هاست از پلاسما برای تغییرات مداری ماهواره‌ها استفاده و ماهواره‌های سنجشی را تا ارتفاع 300کیلومتری تزریق می‌کنند.

اسلامی اظهار داشت: در همین مدت ما نتیجه تحقیقات پلاسما را به سامانه تبدیل و برای درمان سرطان استفاده و راه‌اندازی کردیم؛ روز گذشته برای اولین بار در کشور پرفسور اکبری سه نفر از بانوان مبتلابه سرطان را پلاسماترابی قرارداد.

وی با اشاره به اینکه بیماری سرطان سینه بانوان یکی از معضلات و پرآزار است و برای بانوان زحمت و عوارض جانبی دارد، افزود: این سامانه بدون عوارض جانبی در چند جلسه و بدون هیچ‌گونه آسیب می‌تواند این بیماری را درمان کند، البته بستگی به سلول سرطانی دارد که برای اولین بار و متأثر از همین راه افتاده است.

یک میلیارد دلار از پول ما را گرفته تا روی چرخه سوخت هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنند، اما به ما گفتند شرکت تأسیس کنید و هر وقت سوخت خواستید ما به شما سوخت می‌دهیم

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به حوزه پلاسما عنوان کرد: پسته ایران به‌خاطر آفتی که دارد مهجور است که سامانه آن را ساخته و صنعتی‌سازی آن را راه‌اندازی کردیم که تأثیرات فناوری را در این حوزه می‌توانیم ببینیم.

وی با اشاره به اینکه می‌گفتند آب سنگین فقط برای ساخت بمب اتمی است، بیان کرد: آب سنگین و ترکیبات آن مهم‌ترین تحولات اساسی و دگرگون کننده سیستم دارویی در دنیاست، داروهای شیمیایی که اقتصاد و تجارت بزرگی هم در دنیا به‌وجود آورده در خانواده آب ‌سنگین خلق می‌شود.

اسلامی گفت: سریع‌ترین دستاوردی که ما داشتیم و کارخانه آن را افتتاح کردیم قطره غربالگری نوزادان بوده که کیت آن 1600دلار است و به شرکت‌های خصوصی به تعداد محدود می‌فروختند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با قطره غربالگری می‌توان یک قطره خون نوزاد سه تا هفت روزه را آنالیز و پنج یا شش بیماری متابولیک را تشخیص داد، تصریح کرد: این بچه وقتی در همین سن با تغذیه و مراقبت درمان می‌شود دیگر یک عمر این بیماری را با خود و خانواده تحمیل نکرده و برای خانواده و جامعه هزینه‌بر نیست.

اسلامی با اشاره به دستاورد حوزه فناوری هسته‌ای که در بخش صنعت مولکولی اتفاق افتاده، اظهار داشت: اکسیژن 18که هر یک گرم آن به‌صورت متمم یا مکمل در فوق‌العاده در صنایع دیگر کاربرد دارد هر گرم آن پنج دلار است و هم از لحاظ اقتصادی شکوفایی می‌آورد و هم به‌لحاظ فناوری در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد.

وی با حوزه فناوری هسته‌ای در بخش صنعت و اکسیژن 18 افزود: این مؤلفه قدرتی و قدرت‌ساز است و دشمنان نمی‌خواهند که ما آن را داشته باشیم، ولی جمهوری اسلامی ایران از این مرز عبور کرده است و ظرفیت این را گسترش می‌دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فرانسوی‌ها بیشترین ظلم را در طول تاریخ در قضیه هسته‌ای به ایران کردند، عنوان کرد: یک میلیارد دلار از پول ما را گرفته تا روی چرخه سوخت هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنند، اما به ما گفتند شرکت تأسیس کنید و هر وقت سوخت خواستید ما به شما سوخت می‌دهیم. بعد از 50سال هیچ چیزی دست ما را نگرفته و سودی برای ما نداشته است. بیشترین مزاحمت را هم فرانسه در مذاکرات هسته‌ای روی چرخه سوخت هسته‌ای داشته است.

وی با بیان اینکه 74 درصد برق تولیدی آن‌ها برق اتمی است و ما بعد این همه سال یک نیروگاه داریم، بیان کرد: ما یک هدف‌گذاری 10هزار مگاواتی در ساخت نیروگاه‌ها کردیم که بتوانیم بومی و ایرانی کار کنیم و کار را جایی برسانیم که جمهوری اسلامی ایران خودش طراح و سازنده نیروگاه اتمی شود.

اسلامی گفت: ایران در حوزه نیروگاه‌های اتمی بالاترین درجه اعتباری را به‌لحاظ استانداردی دارد و کشوری که به این درجه برسد از قابلیت صنعتی برخوردار است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه 12پل در کشور که کانون بار و تولید است را شناسایی کرده‌ایم، تصریح کرد: در حوزه هسته‌ای روی کرم گلوگاه انار کار انجام دادیم و چون لرستان یکی از قطب‌های تولید انار در کشور است دستور می‌دهیم که پژوهشگاه کشاورزی در این منطقه کار انجام دهد، اگر مگس مدیریترانه‌ای به اینجا آمده باشد را می‌توانیم از طریق فناوری هسته‌ای نابود کنیم.

اسلامی با بیان اینکه اعتقاددارم اگر جذابیت‌های علمی و فناوری استان‌هایی مثل لرستان را افزایش دهیم توسعه اشتغال در آن بهتر رخ می‌دهد، اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای با استاندار این در خصوص آفت جنگل‌های لرستان امضا می‌شود.