فارس من| استفاده از مشوق‌های مادی و معنوی برای ترویج حجاب در مدارس

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، برخی از مخاطبان خبرگزاری فارس با راه‌اندازی کمپینی در «فارس من» خواستار « استفاده از مشوق‌های مادی و معنوی برای ترویج حجاب در مدارس» شدند.

در این کمپین آمده است: « بحث حجاب یک شبه حاصل نمی‌شود و باید برای آن برنامه ریزی کرد. برای امر حجاب باید مشوق‌های مالی و معنوی در نظر گرفت که یکی از بهترین شیوه‌های آموزش، تشویق کسی است که کار نیکو انجام می‌دهد و دیده شدن محجبه‌ها توسط هر واحد مثل مدرسه یا… می‌تواند خود مشوقی برای دیگر افراد باشد تا حجاب خود را کامل کنند و اگر اهتمام تمام واحدهای تحصیلی با برنامه ریزی و استفاده از شیوه‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی با رعایت ملاحظات دینی می‌تواند با ترویج امر حجاب کمک شایانی کند.»

طبق آیین نامه اجرایی مدارس مصوب سال 1379، شورای عالی آموزش و پرورش به بررسی قوانین در مورد پوشش و لباس دانش ­آموزان پرداخته است. در این آیین‌نامه آمده است:

ماده ۶۴: لباس دانش آموزان باید از نظر دوخت و رنگ ،‌ ساده و دارای ظاهری آراسته و متناسب با محیط آموزشی و تربیتی مدرسه باشد.

ماده ۶۵: دانش آموزان باید علاوه بر استفاده از پوشش مناسب در مدرسه، در آمد و رفت به مدرسه نیز از لباس و پوشش مناسب و فاقد هر گونه تصویر و نوشته استفاده کنند.

ماده ۶۶: لباس دانش آموزان علاوه بر پوشش، نشان وقار و عفاف آنان است ، شکل دوخت لباس آنان باید با شئون اسلامی متناسب باشد .

ماده ۶۷: پوشش دانش آموزان دختر شامل: ۱- چادر، مانتو، شلوار، مقنعه  ۲- مانتو، شلوار و مقنعه می‌باشد.

تبصره۱: چادر بهترین حجاب و مناسب ترین پوشش می باشد. شایسته است مدیران مدارس ضمن رعایت عدم اجبار، دانش آموزان دختر را به آن تشویق و توصیه کنند .

تبصره۲: رنگ مانتو­، شلوار و مقنعه دانش آموزان دختر باید ضمن توجه به شرایط سنی و جغرافیایی از میان رنگ های مناسب انتخاب شود .

مدرسه به عنوان یکی از نهادهای اصلی در تربیت فرزندان ما می‌تواند در الگوپذیری و رعایت قوانین دینی برای دانش‌آموزان نقش مهمی داشته باشد. طبق نظر کارشناسان در ابتدای امر از جمله کارهایی که می‌توان با آن به ترویج عفاف و حجاب در مدارس کمک کرد این است که کادر مدارس و معلمان خود قائل به موازین عفاف و حجاب اسلامی باشند.

در مرحله بعد گنجاندن مفاهیم حجاب و عفاف، هم در دروس مصوب و هم به صورت ساعات فوق برنامه در برنامه کلاسی دانش‌آموزان توصیه می‌شود. بهتر است این ساعات به صورت بحث آزاد و مشارکتی به خصوص برای دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم ارائه بشود تا از خلال آن دانش‌آموز نسبت به درک مفهوم حجاب به کشف و تحلیل شخصی برسد. تعیین آزادی درنوع پوشش اسلامی؛ استفاده از رنگهای متنوع و عدم اجبار در پوشش بیش از آنچه در شرع گفته شده است مورد تاکید است. همچنین استفاده از آن دسته از مربیان برای آموزش مفاهیم که به اصول بحث و فن بیان مناسب مجهز هستند در پیشبرد این هدف موثر است.

انتهای پیام/