عکس l جدیدترین تصاویر خیره کننده از مشتری

فضاپیمای جونوی ناسا این تصویر را در تاریخ ۱۴ تیر ثبت کرده و حالا پس از انجام بهینه‌سازی‌های دیجیتالی می‌توانیم بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی را به همان رنگ‌هایی ببینیم که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود.

این تصویر در چهل و سومین پرواز نزدیک جونو از کنار مشتری توسط دوربین JunoCam از فاصله ۵۳۰۰ کیلومتری تهیه شده است. سرعت حرکت جونو در زمان ثبت این تصویر ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت بوده است. «بیورن جانسون»، دانشمند و اخترشناس مستقل اطلاعات خاص این تصویر را از جونو دریافت و آن‌ها را پردازش کرده تا دو تصویر بسازد.

سیاره مشتری

سیاره مشتری

تصویر اول همان چیزی است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. در عکس دوم تصویری را می‌بینیم که از نظر دیجیتالی اصلاح شده تا رنگ و اشباع آن اتمسفر جذاب این سیاره را برجسته‌تر کند. نتیجه پایانی تصویر خیره‌کننده‌ای را نشان می‌دهد که رویایی به نظر می‌رسد.

سیاره مشتری

سیاره مشتری

تصویر سمت راست سوای از زیبا بودن، ویژگی‌هایی را درباره ساختار اتمسفر سیاره مشخص می‌کند. این تصویر نشان می‌دهد که ترکیبات شیمیایی بخش‌های مختلف جو این سیاره چگونه است. به‌علاوه، می‌توان دید که طوفان‌های قدرتمند مشتری ماهیتی سه بعدی دارند. ابرهای اتمسفر بالایی سیاره هم به وضوح در این تصویر بهتر دیده می‌شوند.

فضاپیمای جونو در سال ۲۰۱۱ پرتاب شد و مسیری ۵ ساله را طی کرد تا به بزرگ‌ترین سیاره منظومه ما برسد. این فضاپیما در نهایت پس از طی یک مسافت ۲.۷ میلیارد کیلومتری در سال ۲۰۱۶ به این کره گازی رسید. هدف این ماموریت کند و کاو در ابرهای پرتراکم مشتری و پیدا کردن پاسخ پرسش‌های دانشمندان درباره سیر تکامل این سیاره و منظومه شمسی بود.

جونو قرار بود در سال ۲۰۲۱ از رده خارج شود، اما حالا اعلام شده که تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند بازنشستگی خود را عقب بیندازد.

۲۲۷۲۲۷