عکس | کراس اوور میلیاردی جدید ایران خودرو ، خودرویی که چینی‌ها دوستش ندارند!

هایما ۸S به‌تازگی توسط کارشناسان شرکت ایران خودرو در جاده‌های کشور مورد تست فنی قرار گرفته و از مهرماه در سایت ایران خودرو خراسان تولید انبوه خواهد شد، عجیب آنکه این مدل علیرغم مشخصات فنی خوب و آپشن های رفاهی زیاد، در بازار داخلی چین از جمله کراس اوورهای ناموفق و کم فروش محسوب می شود.

در ادامه به بررسی هایما ۸S ایران خودرو خواهیم پرداخت تا ببینیم این شاسی بلند نسبتا جذاب و پرقدرت چه مشخصاتی دارد.

مشخصات فنی

آنطور که برخی منابع گزارش می‌دهند هایما اس ۸ ایران خودرو ( ۸ اس) قرار است با یک موتور ۱.۶ لیتری توربوشارژ تزریق مستقیم به قدرت ۱۹۵ اسب بخار و ۲۹۳ نیوتن متر گشتاور به بازار ایران راه پیدا کند. همچنین یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک نیز متصدی انتقال قدرت موتور به سوی چرخ‌های جلو خواهد بود.

شرکت هایما خیلی روی شتاب این خودرو مانور داده و اعلام کرده این کراس اوور کامپکت که از لحاظ ابعاد (طول و عرض) کمی نسبت به اس ۷ پلاس بزرگتر است، می‌تواند ظرف مدت زمان ۷.۸ ثانیه از حالت توقف کامل به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

با اطمینان نسبتا بالا می‌توانیم بگوییم که این رقم در عمل قابل دستیابی نیست و احتمالا شما می‌توانید با این خودرو روی جاده کفی مناسب و با بنزین باکیفیت، ظرف مدت زمان حدود ۹ ثانیه و یا کمی بیشتر عملیات شتاب‌گیری صفر تا ۱۰۰ را انجام دهید. به هر حال که باز هم می‌توان گفت هایما اس ۸ درمجموع کراس اووری چابک است و رانندگی با آن احتمالا می‌تواند هیجان کافی را به سرنشینان انتقال دهد. البته گفتنی است برخی کارشناسان خارجی روی دقت تعویض دنده‌ها و واکنش گیربکس نسبت به فشردن پدال گاز انتقاداتی داشته‌اند.

هایما اس ۸ اتوماتیک حدود ۱۵۶۰ کیلوگرم وزن دارد و میانگین مصرف سوخت آن نیز نزدیک به ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است، که بازهم در ایران دور از دسترس به نظر می رسد.

خودروی کم فروش بازار چین در ایران تولید خواهد شد؟ / عکس

امکانات هایما ۸S

هنوز مشخص نیست که هایما ۸S با چه سطحی از امکانات روانه میدان خواهد شد، اما بهتر است بدانید که نسخه‌های فول آپشن این خودرو در بازار چین امکانات مطلوبی دارند و از انواع رادارهای هشدار به علاوه دیگر امکانات رفاهی روز بهره می‌برند.

قیمت هایما ۸ اس ایران خودرو و آپشن های رفاهی (احتمالی)

انتظار می‌رود که شرکت ایران خودرو به منظور آنکه قیمت تمام شده این محصول را در بازه رقابتی زیر ۹۰۰ تا یک میلیارد تومان نگاه دارد، احتمالا سطح امکانات متوسطی را برای هایما ۸S در نظر خواهد گرفت که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شش کیسه هوای جلو و کناری و پرده‌ای، کنترل پایداری، کنترل کشش، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سنسور پارک جلو و عقب، سیستم کمکی کنترل عقبگرد در سربالایی، سیستم کمکی حرکت در سرپایینی، رادار هشدار نقطه کور، سانروف پانوراما، درب صندوق برقی، اتولایت، دیلایت، حسگر نور و باران، نمایشگر لمسی سیستم اطلاعات سرگرمی، صندلی برقی راننده، گرمکن صندلی‌های جلو، آینه‌های تاشونده برقی و …

قیمت هایما ۸ اس در بازار چین

هایما ۸S در بازار چین چیزی حدود ۱۴ تا ۲۰ هزار دلار (بسته به سطح امکانات و نوع جعبه‌دنده) قیمت‌گذاری شده است. از آنجا که نمونه اتوماتیک این خودرو به احتمال قوی همراه با امکانات متوسط رو به بالا وارد بازار ما خواهد شد، می‌توان نتیجه گرفت هایما ۸ اس با قیمتی نزدیک به یک میلیارد تومان در اختیار مشتریان ایرانی قرار خواهد گرفت.

۸S در این رنج قیمت باید به رقابت با خودروهایی مثل چری تیگو ۷ ie، فردا T۵، لاماری ایما، فیدلیتی پرایم، تیگو ۷ پرو و دیگر کراس اوورهای احتمالی که سال آینده از سوی خودروسازان داخلی در این کلاس ارائه خواهند شد، به رقابت بپردازد. گفته شده هایما ۸ اس از شهریور ۱۴۰۱ در ایران به فروش خواهد رسید.

۵۸۵۸