عکس| نمونه اولیه ال ۹۰ ایرانی معرفی شد!

سرانجام نمایشگاه تحول صنعت خودرو برگزار شد و خودروسازان ایرانی از محصولات جدید خود در این نمایشگاه رونمایی به عمل آوردند. یکی از محصولاتی که نارنجی‌پوشان جاده مخصوص در این نمایشگاه رونمایی کردند، پروژه تولید ال ۹۰ ایرانی با نام سایپا پی ۹۰ بود.

نمونه اولیه ال 90 ایرانی

البته خودروی جدید سایپا همچنان در مراحل نیمه تولید است و صرفا برای آگاهی عموم به نمایش گذاشته شده است. نام رسمی این خودرو هنوز مشخص نیست و با همان پلتفرم P۹۰ شناخته می‌شود. آنچه هم‌اکنون در نمایشگاه تحول صنعت خودرو به نمایش درآمده چیزی جز پیشرانه، گیربکس و پلتفرم نیست.

سایپا P۹۰ مجهز به پیشرانه K۴M رنو تندر نود اصلی خواهد بود و به نظر می‌رسد گروه خودروسازی سایپا موتور جدیدی برای آن تهیه کند. احتمال می‌دهیم با آغاز فاز جدید همکاری‌های سایپا و روسیه، پیشرانه این خودرو از روسیه وارد ایران شده و زیر کاپوت این خودرو تعبیه شود.

نمونه اولیه ال ۹۰ ایرانی معرفی شد/ عکس

از دیگر بخش‌هایی که این خودرو در نمایشگاه داشت می‌توان به سقف، فرمان و قسمت‌های مختلفی از بدنه اشاره کرد. نام اصلی پلتفرمی که سایپا پی ۹۰ روی آن سوار شده، B۰ از شرکت رنو نیسان است و ظاهرا هم‌اکنون بر اساس قراردادی بین سایپا و رنو در اختیار سایپایی‌ها قرار دارد.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت رنو بار سفر بست و از کشورمان رفت و بدین ترتیب تولید رنو تندر ۹۰ در خط تولید کارخانه‌های سایپا متوقف شد. بعد از این اتفاق شرکت رنو هم نسل دوم این محصول را به طور کلی متوقف کرد و شروع به تولید نسل سوم آن نمود. نسل اول رنو تندر ۹۰ یا همان داچیا لوگان همچنان به مرحله تولید نرسیده و طرح‌های گرافیکی آن در حال بررسی هستند.

41227