عملیات نفسگیر برای دستگیری سارق مسلح در مشهد با کشته شدن او پایان یافت

اولین ملاقات درحالی به گفت وگوهای هیجانی انجامید که محمد ادعا می کرد پدر پولدارش گاو صندوقی پر از زیورآلات و ارزهای خارجی دارد که میلیاردها تومان می ارزد. او ادامه داد: اما من با پدر و مادرم رابطه خوبی ندارم! حالا دیگر من به مردی خلافکار تبدیل شده ام و از هیچ جرمی روی گردان نیستم!

ساعتی بعد دو جوان مذکور در حالی تصمیم گرفتند تا یک باند مخوف سرقت مسلحانه را تشکیل بدهند که قرار شد در یک فرصت مناسب به پول ها و طلاهای پدر «محمد-ی» هم دستبرد بزنند و یک شبه صاحب میلیاردها تومان ثروت شوند.

اولین تبهکاری مسلحانه آنان با طرح یک نقشه وحشتناک شروع شد. نهم بهمن سال گذشته بود که آگهی فروش یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۷ مدل بالا در سایت دیوار خودنمایی کرد. دقایقی بعد «محمد» با فروشنده تماس گرفت و برای بازدید خودرو در بولوار «امیریه» قرار گذاشت. او سپس با «یونس» تماس گرفت و بدین ترتیب دو جوان مسلح به محل قرار رسیدند. بازدید ظاهری خودرو به پایان رسید و آن ها برای بازدید فنی از فروشنده خواستند تا با یکدیگر دوری بزنند! «یونس» در صندلی جلو نشست و محمد نیز در حالی که اسلحه کلت کمری را از غلاف بیرون می کشید به آرامی در صندلی عقب جای گرفت. وقتی راننده به مکان خلوتی در بولوار امیریه رسید ناگهان لوله سلاح را روی شقیقه اش دید. از ترس به لرزه افتاده بود و با چهره ای وحشت زده پایش را روی پدال ترمز کوبید. راننده با تهدید به مرگ سارقان از خودرو پیاده شد و بدون آن که به پشت سرش نگاه کند از مقابل چشمان تبهکاران مسلح گریخت و در کوچه و پس کوچه ها ناپدید شد.

ساعتی بعد با گزارش سرقت مسلحانه در حوزه استحفاظی کلانتری الهیه مشهد، تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی برای شناسایی تبهکاران فراری آغاز شد اما هیچ آثاری از جرم در صحنه حادثه وجود نداشت.

چند ماه بعد درحالی که هنوز بررسی های پلیس به سرنخ های مهمی از پرونده سرقت مسلحانه نرسیده بود ماجرای سرقت دیگری در بولوار امامت مشهد رخ داد. سارقان مسلح مقابل خودرو سوناتای تازه دامادی پیچیدند که قصد داشت به منزل نامزدش برود. در این هنگام دو جوان مسلح، با تهدید به مرگ تازه داماد جوان، خودروی او را ربودند و در خیابان های اطراف گم شدند.

این حادثه اگرچه شباهت زیادی به سرقت مسلحانه قبلی نداشت اما کارآگاهان را درحالی به تکاپو انداخت که احتمال وقوع سرقت های سریالی مسلحانه افکار آن ها را درگیر کرده بود.

هنوز سرنخی از حوادث سرقت مسلحانه خودرو به دست نیامده بود که سومین حادثه مشابه، کارآگاهان را درگیر پرونده سرقت های سریالی کرد چرا که تیرماه گذشته نیز مردی هراسان با پلیس تماس گرفت و از سرقت مسلحانه خودرو تویوتای سواری اش خبر داد.

این مرد که هنوز وحشت زده بود به کارآگاهان گفت: در سایت دیوار برای فروش خودروام آگهی داده بودم که جوانی برای بازدید آن تماس گرفت و ما با هم در اطراف میدان استقلال قرار گذاشتیم اما آن ها که با یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۷ سفید رنگ به محل قرار آمده بودند ناگهان اسلحه ای را روی سرم گذاشتند و تهدیدم کردند که اگر پیاده نشوم مرا می کشند! من هم پیاده شدم اما سوئیچ اصلی خودرو در جیبم بود.

اظهارات این مال باخته درباره خودرو پژو ۲۰۷ سفیدرنگ، سرنخ مهمی برای کارآگاهان شد چرا که دیگر اطمینان داشتند که سارقان مسلح با همان خودرویی که از منطقه الهیه سرقت کرده اند در سطح شهر تردد می کنند و مرتکب سرقت های مسلحانه دیگر می شوند. خودروی سرقتی تویوتا ساعاتی بعد در منطقه شاندیز مشهد کشف شد چرا که دزدان مسلح بعد از خاموش کردن خودرو، دیگر نتوانسته بودند آن را روشن کنند به همین دلیل با سرقت لوازم داخل آن و دیگر اموال شاکی، خودرو را کنار باغ های منطقه رها کرده و گریخته بودند.

حالا دیگر پلیس با یک باند سرقت مسلحانه روبه رو بود که به طور سریالی سرقت ها را در مشهد ادامه می دادند تا این که عصر پنج شنبه گذشته ، سرقت مسلحانه دیگری در مشهد، کارآگاهان را به سمت بولوار امامت کشاند چرا که در این حادثه تبهکاران مسلح اقدام به تیراندازی در شهر کرده بودند و جوی از رعب و وحشت به راه افتاده بود.

چهارمین جوان مال باخته درباره چگونگی وقوع این حادثه به کارآگاهان گفت: خودرو هیوندا را در سایت دیوار برای فروش گذاشته بودم که جوانی با من در بولوار امامت قرار گذاشت تا خودرو را بازدید کند اما آن ها با یک دستگاه پژو ۲۰۷ به محل آمدند و با تهدید به مرگ مرا از خودرو بیرون انداختند و من هم که ترسیده بودم با یک خودروی عبوری به تعقیب دزدان پرداختم ولی آن ها با تیراندازی در حالی ما را متوقف کردند که گوشی تلفن، چندین میلیون تومان پول و … درون خودروام بود.

با وقوع چهارمین سرقت بازبینی دوربین های ترافیکی مشخص کرد که سارقان مسلح پلاک های جعلی بر روی پژو ۲۰۷ نصب کرده اند. از سوی دیگر چهره ترسیمی دزدان مسلح به دست آمد و مشخص شد که جوان ۲۲ ساله فردی به نام «یونس» است که در کانون اصلاح و تربیت نیز سابقه کیفری دارد.

کارآگاهان طی چند ساعت مخفیگاه جوان ۲۲ ساله را در کوی سیدی مشهد شناسایی کردند. آنان دو روز قبل و با کسب مجوز قضایی و در یک عملیات ضربتی از در و دیوار منزل ویلایی بالا رفتند و با رعایت تدابیر امنیتی سارق ۲۲ساله را دستگیر کردند.

او که ابتدا منکر هرگونه سرقتی بود بعد از ساعتی بازجویی های فنی در حضور رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی لب به اعتراف گشود و گفت: با محمد در فضای مجازی اینستاگرام آشنا شدم او خودش را فردی خلافکار می نامید و از من خواست تا برای دستبرد به گاوصندوق پدرش که مردی پولدار است همکاری کنم. خیلی زود با هم در پارک ملت قرار گذاشتیم و قبل از آن سرقت های مسلحانه خودرو را آغاز کردیم اما او فردی بسیار خطرناک است که حتی با اسلحه می خوابد و از کمد دیواری منزلش به اتاق دیگر نقب زده است تا اگر به محاصره پلیس درآمد آن ها را غافلگیر و شلیک کند!

با اعترافات این جوان ۲۲ ساله، عملیات بامدادی برای دستگیری سارق مسلح ۴۰ ساله در حالی آغاز شد که کارآگاهان به جلیقه های ضد گلوله مجهز شدند.
کارآگاهان در اطراف مجتمع مسکونی خیابان سجادیه ۱۷ به چند گروه عملیاتی تقسیم شدند گروهی در پارکینگ استقرار یافتند که خودرو پژو ۲۰۷ با پلاک های جعلی در آن جا پارک بود. گروه دیگر پشت در پله های اضطراری و یک گروه نیز درون مجتمع سنگر گرفتند چرا که احتمال درگیری مسلحانه وجود داشت اما آن ها قصد داشتند با تدبیر دیگری سارق مسلح را به پارکینگ بکشانند که در آن ساعت بامداد آسایش اهالی مجتمع مسکونی به هم نریزد. آن ها با همکاری یکی از اهالی محل و با این بهانه که شیشه های خودرو پژو ۲۰۷ پایین است با «محمد» (سارق مسلح) تماس گرفتند. او چند دقیقه بعد برای رفتن به پارکینگ، مقابل آسانسور قرار گرفت. در این هنگام یکی از نیروهای عملیاتی در پله های اضطراری را گشود اما سارق مسلح که به اوضاع مشکوک شده بود در یک حرکت سریع لوله سلاح را به سوی دو افسر آگاهی گرفت و ماشه را فشرد ولی گلوله در سلاح او گیر کرد تا دوباره خواست آن را مسلح کند افسران عملیاتی جابه جا شدند و این گونه درگیری مسلحانه در راهروی مجتمع مسکونی شروع شد. گروه دوم عملیاتی با شنیدن صدای گلوله ها تلاش کردند محیط اطراف را محاصره کنند اما در میان رگبار گلوله ها سارق مسلح خشاب را تعویض کرد و باز هم به شلیک ادامه داد در همین حال یکی از افسران ورزیده آگاهی نیمی از پیکر او را هدف گرفت که از کنار دیوار بیرون بود. با شلیک گلوله، سارق مسلح مجروح شد اما در تاریکی شب از پله ها درحالی پایین رفت که گلوله ای نیز به یکی از اهالی مجتمع مسکونی اصابت کرده بود. آن مرد جوان با شنیدن صدای وحشتناک تیراندازی از منزل بیرون آمده بود و در میان باران گلوله ها به شدت زخمی شد به همین خاطر گروهی از کارآگاهان به یاری شهروند مجروح شتافتند و سارق مسلح با استفاده از همین فرصت به خیابان سجادیه ۱۹ گریخت.

لحظاتی بعد کارآگاهان در چند شاخه عملیاتی به تعقیب سارق مسلح پرداختند و گروهی نیز به منزل وی در مجتمع مسکونی رفتند. او جاساز عجیبی روی دیوار داشت و مجموعه ای از لوازم و ابزار جرم را طوری مخفی کرده بود که هیچ آثاری از این مکان دیده نمی شد. نقب او از طریق کمد دیواری به اتاق دیگر واحد ۱۵۰ متری نیز لو رفت و انواع و اقسام ابزار جرم کشف شد. از سوی دیگر گروه ویژه عملیاتی وارد خیابان سجادیه ۱۹ شدند جایی که آثار خون های ریخته شده نشان می داد سارق مسلح در زمین محصور پنهان شده است. در این هنگام کارآگاهان با سروصدای ساختگی و نورافکنی به درون چهاردیواری، سارق مسلح را وادار کردند تا از آن سو خود را به داخل بولوار سجادیه بکشاند. عقربه های ساعت حدود ۳ بامداد را نشان می داد که سارق مسلح پشت شمشادهای درون بولوار موضع گرفت و دوباره شلیک های وحشتناک خود را آغاز کرد. رگبار گلوله ها از هر سو ادامه یافت تا این که مشخص شد دیگر گلوله ای از سوی سارق مسلح شلیک نمی شود او در آن سوی بولوار به وسط خیابان افتاده و چندین گلوله پیکرش را شکافته بود.

با انتقال پیکر مجروح شهروند به مرکز درمانی، عملیات بامدادی پلیس با مرگ سارق مسلح به پایان رسید. با انتقال خودرو و لوازم کشف شده دست نوشته ای از سارق مسلح به دست آمد که در آن خطاب به نزدیکانش نوشته بود شما از من یک جنایتکار و سارق مسلح ساختید!
بازجویی های فنی از «یونس» جوان ۲۲ساله نیز برای کشف جرایم احتمالی دیگر و افراد مرتبط با آنان آغاز شده است.