علت های خرابی یخچال چیست؟

 در این مقاله به شما کمک می کینم تا علت های خرابی یخچال را بشناسید. عواملی مختلفی ممکن است موجب خرابی یخچال شما شوند. این موارد عبارت اند از:

کمبود مایع خنک کننده

مایع خنک کننده یخچال در سیم پیچ‌های تبخیرکننده جریان می‌یابد و هوای موجود در آن را خنک می‌کند. در نهایت هوای سرد به محفظه یخچال و مواد غذایی منتقل می‌شود. پس اگر دستگاه شما به خوبی روشن نشود یا کار نکند، یکی از علت های خراب شدن یخچال که باید بررسی کنید، کافی نبودن مایع خنک کننده آن است. برای پر کردن مجدد مایع خنک کننده، توصیه می‌شود که از یک متخصص تعمیر یخچال کمک بخواهید.

خرابی موتور یا کمپرسور

یکی دیگر از علت های خراب شدن یخچال می‌تواند موتور یا کمپرسور یخچال باشد. این مورد بیشترین و متداول‌ترین علت روشن نشدن یخچال‌ها می‌باشد و اگر موتور یا کمپرسور یخچال روشن نشود یخچال عملا بلااستفاده می‌ماند. برای پی بردن به این مشکل، کافی است درب یخچال را باز کنید. اگر لامپ داخل یخچال روشن شود اما یخچال هیچ صدایی نداشته باشد، مشکل از موتور یخچال می‌باشد. اگر یخچال شما دارای نمایشگر باشد، باید نمایشگر نیز روشن شود. با مشاهده این موارد می‌توانید به خرابی موتور پی ببرید.

برفک

برفک یکی از علت های خراب شدن یخچال است. تشکیل برفک در این دستگاه بسیار ساده و به علت میعان صورت می‌گیرد. سفت و سخت شدن این برفک‌ها باعث یخ زدگی مواد، گرم شدن فضا و خرابی یخچال می‌شود. مرحله اول رفع مشکل بسیار ساده است. با توجه به اینکه برفک در کدام قسمت ایجاد شده، برای رفع آن اقدام کنید. اگر برفک در قسمت درب این وسیله ایجاد شود، معمولا ایراد از واشر یا بست درب است. 

2

ترموستات

ترموستات یخچال وظیفه دارد دمای یخچال را به میزانی که توسط پیچ تنظیم دما و یا پنل لمسی تنظیم شده برساند. عملکرد ترموستات با عملکرد کمپرسور یا موتور یخچال ارتباط مستقیم دارد و به عبارتی عملکرد این دو قطعه به همدیگر وابسته است. زمانی که دمای یخچال افزایش و یا به قولی سرمای یخچال کاهش می‌یابد، ترموستات با انتقال پیام به کمپرسور باعث افزایش هوای سرد در محیط یخچال می‌شود. نقص ترموستات از علت های خراب شدن یخچال است که با خاموش شدن ناگهانی موتور یخچال، اختلال در کارکرد منظم موتور یخچال و سرد بودن بدنه موتور بروز می‌یابد. خاموش نشدن یخچال و به اصطلاح یکسره شدن آن نیز به احتمال زیاد از ترموستات است.

باز ماندن درب یخچال

باز ماندن درب یخچال از علت های خراب شدن یخچال است که افراد به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند. باز ماندن درب یخچال موجب خارج شدن سرما و گاز یخچال می‌شود و اثرات مخربی را برای شما به دنبال دارد. با این کار فشار مضاعفی روی موتور یخچال وارد شده و در بدترین حالت منجر به تعویض موتور یخچال می‌شود. در صورت باز ماندن درب یخچال، مشکلات زیر را خواهید داشت:

·         به کمپرسور یخچال فشار بسیار زیادی وارد کرده و باعث خرابی آن می‌شود

·         باعثگرم شدن محفظه داخل یخچال می‌شود

·         باعث برفک زدن یخچال فریزر می‌شود

·         باعث یکسره کار کردن کمپرسور یخچال می‌شود

روشن نشدن یخچال

در حالت ساده ممکن است از قطعی سیم یخچال باشد و یا علت‌های مهمتری مانند ترموستات داشته باشد. علت های خراب شدن یخچال با این نشانه می‌تواند اختلال در برق ورودی یخچال، نقص ترموستات و خرابی موتور یا کمپرسور باشد که به آن‌ها پرداختیم. از دیگر علل روشن نشدن یخچال می‌توان به خرابی برد الکترونیکی آن اشاره کرد.

اگر برد الکترونیکی یا به لفظ عامیانه برد یخچال دچار مشکل شود، احتمالا یخچال روشن نمی‌شود. هر یک از فرآیندهای یخچال که به خوبی عمل نکند، می‌تواند به علت خرابی برد آن باشد. برد یخچال را می‌توان هم تعمیر و هم تعویض کرد که انتخاب یکی از این دو مورد باید توسط متخصص انجام شود اما در اکثر موارد برد قابل تعمیر می‌باشد. با این حال اگر از سلامت همه موارد فوق را بررسی کردید، احتمالا مشکل کار در اتصالات سیم‌کشی داخلی یخچال است که به سادگی قابل تشخیص نیست و لازم است یک فرد متخصص آن را بررسی کند.

سرویس یخچال ال جی

تمام لوازم برقی بعد از یک دوره استفاده نیاز به سرویس دارند. برای انجام سرویس یخچال ال جی می توانید به راحتی با تیم فنی تعمیرکار تماس بگیرید. برای سرویس یخچال با توجه به مدل و کارایی آن اقدامات لازم توسط تکنسین انجام میشود. این کار باعث می شود تا عمر مفید یخچال شما افزایش پیدا کند.

سرویس یخچال اسنوا

یکی دیگر از خدمات تعمیرکار سرویس یخچال اسنوا است. برای سرویس دوره ای یخچال اسنوا می توانید به راحتی با تکنسین های تعمیرکار تماس بگیرید. اگر به دنبال این هستید که سرویس و تعمیر یخچال اسنوا خود را دیرتر انجام دهید و عمر مفید ان را افزایش دهید با مشکلات متداول آن را بشناسید

3

نکات نگه داری یخچال اسنوا

  1. از قرار دادن یخچال در کنار وسایل تولید کننده گرما اجتناب نمایید چرا که عمر موتور یخچال فریزر اسنوا کم شده و موتور یخچال را داغ‌ تر از حالت عادی خواهد کرد.
  2. در ابتدای کار اکثر یخچال ‌ها نیاز به این دارند که چند ساعتی را در حالی که یخچال کاملا خالی است، کار کنند. بنابراین برای پر کردن یخچال عجله نکنید.
  3. یک عادت مرسوم در بین بسیاری از ایرانیان برای محافظت از وسایل برقی وجود دارد و آن استفاده از محافظ برق است. که از اثر نوسانات آمپر و ولتاژ برق بر روی یخچال جلوگیری می‌کند.
  4. در موقع راه اندازی یخچال حتما از چرخش هوا در اطراف موتور یخچال مطمئن شوید. به خصوص در طراحی کابینت‌های منزل خود حتما چند سانتیمتر فضای خالی برای اطراف یخچال در نظر بگیرید.
  5. برا‌‌ی پاکسازی یخچال آن را خالی کرده و اجازه دهید 24 ساعت یخچال خاموش بماند.

سرویس یخچال الکترواستیل

یخچال الکترواستیل نیز مانند دیگر برندها نیاز به سرویس های دوره ای دارد. با توجه به اهمیت یخچال در خانه می توانید از دانش تکنسین های تعمیرکار برای انچام سرویس دوره اییخچال الکترواستیل استفاده کنید.

4

نکاتمه در نگه داری از یخچال الکترواستیل

·         یخچال را قبل از استفاده در محل مناسب قرار دهید.

·         برای خارج کردن دوشاخه از برق هرگز سیم آن را نکشید. همیشه دو شاخه را محکم گرفته و به طور مستقیم از پریز خارج کنید.

·         هنگام جابجایی یخچال فریزر مراقب کابل برق باشید تا آسیبی به آن وارد نشود.

·         چنانچه دست مرطوب خود را به قسمت‌های خیلی سرد یخچال بزنید دست شما به آن می‌چسبد.

·         هنگام تمیز کردن یخچال دوشاخه را از برق بکشید.

·         از خم کردن، کشیدن و پیچاندن کابل برق خودداری نمایید، زیرا باعث آتش سوزی و برق گرفتگی می‌‌شود؛ و از وصل بودن سیم زمین (ارت) مطمئن شوید.

·         ظروف شیشهای را داخل فریزر قرار ندهید، زیرا بر اثر انبساط خواهند شکست.

·         در صورت امکان یخچال را از طریق سیم خودش به برق وصل کنید، زیرا استفاده از سیم رابط ولتاژ خروجی پریز را بالا می‌برد و باعث قطع شدن برق می‌گردد.

·         یخچال فریزر را در محلی قرار دهید که در صورت بروز حادثه بتوانید سریعا سیم آن را از برق قطع بکشید.

·         یخچال را در معرض گرما، نور مستقیم آفتاب و رطوبت قرار ندهید.

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف